Kiedy już złożysz (do właściwej instytucji weryfikującej) wniosek o płatność końcową, przeprowadzana jest kontrola na zakończenie realizacji projektu. Celem kontroli na zakończenie realizacji projektu jest potwierdzenie, iż wykonałeś zakres rzeczowy projektu, określony w Umowie o dofinansowanie projektu i cele Twojego projektu zostały osiągnięte. Kontrola na zakończenie realizacji projektu polega na weryfikacji końcowego wniosku o płatność oraz na sprawdzeniu kompletności i prawidłowości całej dokumentacji związanej z realizacją projektu dostępnej w siedzibie kontrolującego. Kontrola na zakończenie realizacji projektu może również obejmować kontrolę na miejscu, która powinna być przeprowadzana po złożeniu przez Ciebie wniosku o płatność, ale przed jego zatwierdzeniem.
Pamiętaj jednak, że zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL podmiot będący stroną umowy o dofinansowanie ma możliwość zastosowania reguły proporcjonalności:
a. w przypadku niespełnienia kryterium dostępu w ramach projektu – podmiot będący stroną umowy może uznać wszystkie wydatki dotychczas rozliczone w ramach projektu za niekwalifikowalne;
b. w przypadku niespełnienia kryterium strategicznego w ramach projektu lub nieosiągnięcia celu projektu – wysokość wydatków w dotychczas zatwierdzonych wnioskach o płatność może zostać proporcjonalnie zmniejszona, co jednocześnie oznacza odpowiednie obniżenie kwoty dofinansowania określonej w umowie o dofinansowanie projektu; wysokość zmniejszenia dofinansowania uzależniona jest od stopnia niezrealizowania kryterium lub celu projektu; zmniejszenie dofinansowania dotyczy wydatków związanych z tym zadaniem merytorycznym (zadaniami merytorycznymi), którego założenia nie zostały osiągnięte lub kosztów zarządzania projektem i kosztów pośrednich; stopień nieosiągnięcia założeń projektu określany jest przez podmiot będący stroną umowy.
Zastosowanie reguły proporcjonalności ma miejsce pod warunkiem, że nieosiągnięcie założeń merytorycznych projektu wynika z przyczyn leżących po stronie Beneficjenta.
Podczas ustalania stopnia nieosiągnięcia założeń merytorycznych projektu podmiot będący stroną umowy bierze pod uwagę m.in.: stopień winy lub niedochowania należytej staranności skutkujące nieosiągnięciem ww. założeń, charakter kryterium, okoliczności zewnętrzne mające na to wpływ, w szczególności opóźnienia ze strony podmiotu będącego stroną umowy w zawarciu umowy lub przekazywaniu środków na dofinansowanie projektu.
W sytuacji zastosowania wobec Twojego projektu reguły proporcjonalności masz prawa wnioskować o jej obniżenie lub odstąpienia od niej – przedstawiając podmiotowi będącemu stroną umowy należyte uzasadnienie nieosiągnięcia założeń, a w szczególności wykazując swoje starania zmierzające do osiągnięcia założeń projektu.
Reguła proporcjonalności nie ma zastosowania w przypadku wystąpienia siły wyższej.