Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-04-12 09:27:46
Cytuj
Prowadzenie biura rachunkowego jest powszechnie znane, jako jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej. Każdego roku wzrost zapotrzebowania na usługi oferowane przez biura rachunkowe stale ulega tendencji wzrostowej. Dzieje się tak, ponieważ wielu przedsiębiorców nie jest w stanie samemu prowadzić pełnej księgowości. Aczkolwiek z usług biura rachunkowego korzystają nie tylko podmioty gospodarcze, ale również osoby fizyczne i różnorodne instytucje oraz organizacje. Czytaj dalej: https://www.fausthorse.pl/co-trzeba-zrobic-zeby-otworzyc-biuro-rachunkowe/
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:30:15
Cytuj
Księgowość elektroniczna dla przedsiębiorców

Wnajęcie biura rachunkowego ma swoje plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w rozliczeniach oraz wykorzystania właściwych przepisów. Obecnie większość biur rachunkowych oraz samych księgowych używa programów księgowości online. Co sprawia, że księgowość elektroniczna jest często stosowaną metodą? Przede wszystkim dlatego, że aplikacja posiada szerokie zastosowanie oraz sprawdzi się w każdym rodzaju firm. Co więcej wdrożenie, a potem używanie takiego systemu e-księgowości jest stosunkowo proste. Przeważnie firmy wdrażające taką aplikację proponują szkolenia pracowników i przedsiębiorców, jacy będą korzystali z księgowości online, a obok tego wsparcie techniczne. Wdrożenie systemu księgowości online przyspiesza pracę samego biura rachunkowego i jest zupełnie komfortowe dla przedsiębiorcy.

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń

Na jakiej zasadzie działa e-księgowość?

Opcje systemu e-księgowości są tak rozległe, że bez przeszkód można je dostosować do charakteru i wymagań firmy. Przede wszystkim poprzez tego rodzaju programy możliwe jest gromadzenie dokumentów księgowych oraz ich generowanie (np. deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), co sprawia, że prędko będą przyszykowane do druku oraz przekazania do odpowiedniego organu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Przez e-księgowość można też prowadzić ewidencję, obliczać składki podatkowe, sporządzać bazy danych czy przygotowywać i edytować plany kont. Sporym plusem jest także system magazynowy, czy dostęp do analiz. Ciągły kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje prawidłowość wyliczeń oraz szybki obieg dokumentów. Za sprawą tego księgi prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Głównym priorytetym przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest dostarczanie dokumentów w terminie, aby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek

System e-księgowy

Pośród najczęściej używanych systemów księgowości elektronicznej jest enova365, jaka w kompleksowy sposób kieruje zasobami firmy. Ta nowoczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość wejścia w potrzebne dane, a także całościowego rozporządzania dokumentami. Program enova365 jest całkowicie kompatybilny z pozostałymi aplikacjami księgowymi, ze względu na to bez problemu da się do niego importować dokumenty wystawione poprzez inny system. Na tej aplikacji księgowości online klient może pracować samodzielnie i ze wsparciem księgowej lub biura rachunkowego. Jest stosunkowo łatwy w użyciu, a cykliczne aktualizacje gwarantują, że poszczególne elementy będą zgrane z obowiązującymi przepisami i utrzymają bezpieczeństwo danych. Stosowanie programu elektronicznej księgowości w znacznym stopniu mechanizuje działania oraz usprawnia prowadzenie ewidencji. Obok tego w programie enova365 możliwe jest wskazywanie uprawnień, dzięki czemu przedsiębiorca w prosty sposób określi dostęp pracowników i ich pole działania.

enova Toruń
enova Toruń
Biuro rachunkowe enova365

Funkcje aplikacji elektonicznej księgowości

System enova365 zbudowano z modułów skierowanych na konkretne pola działania firmy. Każde przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na aplikację księgowości elektronicznej, może dopasować do do siebie poszczególne moduły. Każdy z modułów skierowany jest na kierowanie biznesem w wielu dziedzinach. Dla samych księgowych oraz klientów biur rachunkowych utworzono parę modułów dedykowanych. Moduły oferują najbardziej niezbędne opcje. Generalnie umożliwiają kompletną obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje sprawne wykonywanie tych samych czynności, generowanie deklaracji, plików JPK_VAT lub na przykład sporządzanie okresów obrachunkowych. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszelkie pliki są zgrane z wytycznymi, a oprócz tego da się je bez trudu przesyłać do właściwych organów. Oprócz tego biuro rachunkowe dzięki programowi e-księgowości oblicza VAT oraz aktualizuje wymaganą ewidencję. Ponadto wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe dotyczące czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień albo delegacji i urlopów są dostępne w funkcjach aplikacji. Na bazie tego dostępne jest tworzenie deklaracji ZUS. Wystawianie wszelkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest dzięki wbudowanym schematom.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

To, co szczególnie ważne dla samych klientów biura , które korzysta z elektronicznej księgowości, to komunikacja między klientem, a biurem rachunkowym. Poprzez program e-księgowości przedsiębiorca ma ciągły dostęp do najważniejszych dokumentów oraz informacji w dowolnym czasie. Dodatkowo wszelkie dokumenty da się przesyłać metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca może tworzyć niektóre wydruki, z pewnością absolutnego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto korzystać z księgowości elektronicznej?

Korzystanie z elektronicznej księgowości to głównie komfort w postaci dostępu do danych w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki księgowości online oraz ciągłemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. Obok tego system jest łatwy w obsłudze i dostępny na różnych urządzeniach. Wszystkie te wymienione atuty przekonują do tego, że warto przemyśleć aplikację elektronicznej księgowości we własnym biznesie.Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:30:41
CytujCo sprawia, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Korzyści korzystania z usług biura rachunkowego można wyróżnić wiele. Podejmująć współdziałanie z biurem rachunkowym nie tylko osiąga się łączność z wykształconym specjalistą, to także wysokiej klasy obsługę. Choć w głównej mierze biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że ma więcej zadań, jakich się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny pasywów i aktywów, tworzy zestawienia sald i obrotów czy segreguje i kataloguje dokumentację przedsiębiorstwa. Podjęcie współdziałania z biurem rachunkowym sprawia, że księgowa zabiera część obowiązków przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad prawidłowością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe wykonuje ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy sprawozdania finansowe, a nawet składa deklaracje ZUS i podatkowe. Rzetelna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności oraz znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się aktualizuje, z tego względu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują stałe poszerzanie swojej wiedzy. Wnikliwa analiza i szybkie dopasowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszystkie rozliczenia i dokumenty będą posiadały właściwą strukturę, niezbędne dane oraz zachowają wymagany porządek. Na bazie doświadczenia biuro rachunkowe oferuje najbardziej wydajny sposób pracy. Pracownicy wiedzą, jak współpracować z klientem, by otrzymywać dokumenty na czas oraz jak im pomagać w prowadzeniu biznesu. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle mają komplet informacji, a także pomoc w przyswojeniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje na korzyść przedsiębiorcy, dlatego z pewnością informuje o nowych zobowiązaniach oraz możliwościach, które ułatwią prowadzenie biznesu.

Zgodność i łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie operacje finansowe firmy wykazywane są przez dowody księgowe. Na ich bazie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, z tego powodu są najistotniejszym elementem pracy księgowej. Wśród nich wyróżniamy takie dokumenty księgowe jak dowody zewnętrzne tworzone dla lub przez kontrahentów, wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo dowody korygujące uzupełniające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, żeby dokumenty trafiały w komplecie oraz miały odpowiednią strukturę i wszelkie potrzebne informacje. Najważniejsze, żeby klient dostarczał dowody szybko, by księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym terminie.

Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

Metoda dostarczania dowodów do biura rachunkowego przeważnie zależy od jego zasad. W niektórych konieczne jest dostarczanie dowodów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba dostarczać do biura rachunkowego, w innych wystarcza wysyłka skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe zapewnia ochronę dokumentów przed uszkodzeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem i nanoszeniem zmian. Klient w każdej chwili ma dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Księgowość elektroniczna

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe co raz częściej korzystają ze programów e-księgowych. Ich główną zaletą jest elektroniczny dostęp do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość elektroniczna umożliwia wprowadzanie wszelkich dokumentów księgowych, których elektroniczne zapisy składowane są na absolutnie zabezpieczonych serwerach. Poza tym takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet usprawniają kontakt między księgową, a przedsiębiorca. Dodatkowo programy księgowości online są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Osoby wdrażające zwykle proponują szkolenia, a także całkowite wsparcie i konsultacje techniczne. Takiego typu programy są stale aktualizowane, by były zgrane z najnowszymi przepisami oraz zapewniały całkowite bezpieczeństwo danych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także możliwościom w kwestiach dostarczania dokumentów, współpraca z biurem jest komfortowa. Co więcej wiele biur rachunkowych proponuje szeroką ofertę. Oprócz gruntownej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych czy rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, przesyłają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. oferują telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest również to, że wszystkie biura rachunkowe muszą wykupić ubezpieczenie OC. W razie błędów z winy biura, konsekwencje finansowe zostaną opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie ważnym plusem jest również zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje wiedzę i pomoc, dlatego sam klient nie musi nadążać za nowościami w przepisach ani dokształcać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Księgość Toruń cennik
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:31:16
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą odpowiednie dla wybranej działalności. Kluczowe jest także zbliżone prognozowanie przychodów, które ułatwi ocenę najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

JAKIE SĄ FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE?

W Polsce istnieją cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skontaktować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w wszechstronnym zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do funkcjonowania działalności gospodarczej, z tego względu ten krok w trakcie zakładania firmy także jest bardzo ważny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zawiadomi o chęci stosowania innej zasady podatkowej, automatycznie będzie zmuszona regulować swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, gdy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie zakupy, wartości oraz inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działania w tym zakresie upraszcza ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Podatek liniowy

Dużą zaletą rozliczania podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Ten sposób rozliczenia opłaca się, zwłaszcza gdy dochody przedsiębiorstwa są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje też prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Kontakt z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową przeznaczoną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość pobierania ulg podatkowych i może starać się o kredyt podatkowy, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy również zachowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, liczba ludności miejscowości, gdzie znajduje się firma czy wiek podatnika. Tą wartość ustala się co roku. Z tego względu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie konieczne jest przedstawianie rachunków lub faktur poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby na bazie przewidywanych dochodów, właściwie dobrać formę podatku do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego działania, jest księgowość i współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do koniecznych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dobrany mądrze.


Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Zakładanie firm

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS