Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-04-12 09:06:46
Cytuj
Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych, a także organizacji, instytucji i osób fizycznych. Usługi świadczone przez biuro rachunkowe dotyczą rachunkowości, płac, a czasem także dokumentacji kadrowej. Warto wiedzieć jak dokładnie działa taka instytucja i z czym wiąże się jej funkcjonowanie oraz jaki jest cennik usług księgowych. Czytaj dalej: https://www.blogik.edu.pl/jak-dziala-biuro-rachunkowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:36:13
Cytuj


Księgowość online dla firm

Zatrudnienie księgowej ma różne plusy nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w wyliczeniach oraz wykorzystania odpowiednich przepisów. Obecnie spora liczba biur rachunkowych, a także samych księgowych używa systemów księgowości elektronicznej. Co powoduje, że księgowość elektroniczna jest często używaną metodą? Głównie dlatego, że system ma wielofunkcyjne zastosowanie oraz dopasuje się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Oprócz tego wprowadzenie, a potem używanie takiej aplikacji księgowości elektronicznej jest proste. Przeważnie firmy wdrażające taką aplikację proponują szkolenia pracowników i przedsiębiorców, którzy będą korzystali z księgowości elektronicznej, a także wsparcie techniczne. Używanie aplikacji e-księgowości usprawnia pracę samego biura rachunkowego i jest niezwykle korzystne dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Jak działa księgowość online?

Opcje programu e-księgowości są tak duże, że bez problemu da się je dobrać do formy i potrzeb przedsiębiorstwa. Przede wszystkim przez tego rodzaju systemy możliwe jest magazynowanie dokumentów firmowych i ich tworzenie (na przykład deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), co sprawia, że szybko będą zdatne do wydruku i przekazania do właściwego organu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Przez e-księgowość można również prowadzić ewidencję, wyliczać składki podatkowe, sporządzać bazy danych czy powiększać i edytować plany kont. Dużym atutem jest też magazynowy system, czy dostęp do analiz. Stały kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym zapewnia poprawność rozliczeń i właściwy obieg dokumentów. Taka metodą księgi prowadzone są fachowo i brak w nich miejsca dla jakichkolwiek uchybień. Głównym priorytetym samego przedsiębiorcy pod względem księgowości jest dostarczanie dokumentów w terminie, aby nie dopuszczać do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

Program księgowości elektronicznej

Jednym z najczęściej używanych programów księgowości elektronicznej jest enova365, która w wielostronny sposób steruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta współczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość wglądu w niezbędne dane, a także pełnego zarządzania dokumentami. System enova365 jest absolutnie zjednoczony z pozostałymi programami księgowości elektronicznej, z powodzu czego bez trudu da się do niego wgrywać dokumenty przygotowane w innej aplikacji. Na tej aplikacji e-księgowości użytkownik może pracować samodzielnie lub ze wsparciem księgowej. Jest właściwie prosty w obsłudze, a częste aktualizacje zapewniają, że wszelkie elementy będą zgrane z obowiązującymi przepisami oraz zachowają bezpieczeństwo informacji. Używanie systemu e-księgowości w znacznym stopniu mechanizuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg. Ponadto w aplikacji enova365 możliwe jest określanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca łatwo określi dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova365
Biuro rachunkowe enova
Biuro rachunkowe enova

Funkcje aplikacji księgowości elektronicznej

Aplikacja enova365 przygotowano z modułów skierowanych na wybrane obszary działania firmy. Każde przedsiębiorstwo, które podejmie instalację księgowości elektronicznej, może dobrać do do siebie poszczególne moduły. Każdy z modułów skierowany jest na kierowanie biznesem w wielu obszarach. Dla samodzielnych księgowych i klientów biur rachunkowych utworzono kilka dedykowanych modułów. Każdy z nich oferuje najpotrzebniejsze funkcje. Głównie umożliwiają kompletną obsługę klientów biura .

To gwarantuje szybkie robienie takich samych czynności, tworzenie plików JPK_VAT lub na przykład tworzenie obrachunkowych okresów. Dzięki aktualizacjom księgowości online wszelkie pliki są zgodne z wytycznymi, a oprócz tego da się je bez przeszkód przekazywać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe za pomocą programu elektronicznej księgowości przelicza VAT oraz prowadzi konieczną ewidencję. Ponadto wszystkie rozliczenia kadrowo-płacowe na temat czasu pracy, dodatkowych godzin, zwolnień chorobowych albo delegacji i urlopów są uwzględniane w funkcjach aplikacji. Na podstawie tego dostępne jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za sprawą wbudowanych schematów.

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń

To, co szczególnie istotne dla samych klientów biura , które używa e-księgowości, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Przez system e-księgowości przedsiębiorca ma pełen dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów oraz informacji w wybranym miejscu i czasie. Co więcej wszelkie dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca może uzupełniać niektóre wydruki, z pewnością absolutnego bezpieczeństwa informacji.

Czy warto korzystać z księgowości elektronicznej?

Stosowanie elektronicznej księgowości to głównie komfort w postaci dostępu do informacji w wybranym czasie i miejscu. Dzięki księgowości elektronicznej oraz stałemu kontaktowi z biurem rachunkowym nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. Oprócz tego program jest łatwy w użyciu oraz dostępny na różnych urządzeniach. Takie wskazane atuty sprawiają, że warto przemyśleć aplikację księgowości elektronicznej we własnej firmie.Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:36:40
CytujCo sprawia, że warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym można wskazać sporo. Rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym oprócz tego, że zdobywa się styczność z wykształconym profesjonalistą, to także dobrej klasy obsługę. Chociaż przede wszystkim biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, należy wspomnieć, że istnieje więcej zadań, jakich się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, tworzy zestawienia obrotów i sald albo kataloguje i segreguje dokumenty firmy. Nawiązanie współdziałania z biurem rachunkowym sprawia, że księgowa przejmuje część zobowiązań przedsiębiorcy, ułatwiając skupienie się na samym biznesie. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad prawidłowością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe wykonuje ewidencję wydarzeń gospodarczych, przygotowuje sprawozdania finansowe, a także składa deklaracje ZUS i podatkowe. Rzetelna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto korzystać z usług biura rachunkowego.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się zmienia, z tego względu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Czujna obserwacja oraz szybkie dopasowanie do wdrażanych zmian, zapewnia, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą posiadały prawidłową strukturę, potrzebne informacje i zachowają określony porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najlepszy sposób działania. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, aby otrzymywać dokumenty we właściwym terminie i jak im pomagać w biznesie. Ponadto klienci biura rachunkowego z reguły uzyskują komplet informacji, a także pełną pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach działa w interesie przedsiębiorcy, dlatego z pewnością informuje o wprowadzonych obowiązkach i możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie firmy.

Zgodność i szybki dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie finansowe operacje firmy ewidencjonowane są poprzez dowody księgowe. Na ich podstawie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, z tego względu są istotnym elementem pracy księgowej. Pośród nich wyróżniamy takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne tworzone przez lub dla kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze lub korygujące nanoszące poprawki na niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, by dokumenty trafiały w komplecie i miały prawidłową strukturę oraz wszystkie potrzebne dane. Najistotniejsze, by klient wysyłał wszystkie dowody skrupulatnie, żeby księgowa mogła przeliczyć je we właściwym terminie.

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm

Sposób dostarczania dokumentów księgowych do biura rachunkowego zazwyczaj zależy od jego zasad. W niektórych miejscach wymagane jest przekazywanie dowodów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy właściwie opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba przekazywać wprost do biura rachunkowego, w innych wystarcza wysyłka skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe gwarantuje zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem albo nanoszeniem zmian. Klient ma ciągły dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Księgowość online

Obecnie biura rachunkowe z reguły używają programów elektronicznej księgowości. Ich fundamentalną zaletą jest elektroniczny wgląd do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna e-księgowość pozwala na dodawanie wszelkich dowodów księgowych, jakich elektroniczne zapisy składowane są na w pełni zabezpieczonych serwerach. Obok tego te programy wspierają tworzenie rozliczeń i zestawień, a także wspomagają kontakt pomiędzy biurem rachunkowym, a klientem. Ponadto programy księgowości online są intuicyjne i proste w obsłudze. Osoby wdrażające zwykle proponują szkolenia, a nawet pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Takiego rodzaju programy są regularnie aktualizowane, aby były zgodne z najnowszymi przepisami oraz gwarantowały bezpieczeństwo informacji.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także dogodnościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Co więcej większość biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Oprócz podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. oferują konsultacje telefoniczne. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W przypadku błędów ze strony biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie cennym atutem jest oszczędność czasu. Biuro rachunkowe oferuje wiedzę i pomoc, dlatego sam przedsiębiorca nie musi zajmować się aktualnościami w przepisach ani dokształcać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:37:10
Cytuj
Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem różnych ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona połączona z doborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, ponieważ nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie właściwe dla wybranej działalności. Ważne jest także przybliżone prognozowanie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma chce skorzystać.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na ogólnych zasadach, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi może zaważyć na wysokości obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w szerokim zakresie przed założeniem i w trakcie działania firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego względu ten etap podczas zakładania firmy również jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania wobec państwa zgodnie z tymi regułami.

Podatek na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w wypadku, gdy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Dodatkowo, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego zaliczają się wszelkie wartości, zakupy oraz inwestycje, które są konieczne, aby go osiągnąć (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można też pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń

Podatek liniowy

Główną zaletą podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Ten rodzaj rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza gdy dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy odbiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje także prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Kontakt z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową przeznaczoną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od typu działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Firma ma możliwość pobierania ulg podatkowych i może starać się o kredyt podatkowy, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy też przechowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku musi zostać przeprowadzony inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, liczba ludności miejscowości, gdzie znajduje się firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się co roku. Z tej przyczyny ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od momentu uzyskania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest przedstawianie rachunków lub faktur potwierdzających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Ustalenie formy opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto zaznajomić się ze wszelkimi szczegółami, aby na bazie przewidywanych dochodów, odpowiednio dopasować formę podatkową do charakteru działalności. Kluczowym aspektem tego wyboru, jest księgowość i kontakt z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, także musi być dobrany z głową.


Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS