Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-04-06 09:08:20
Cytuj
Wielu księgowych ma dosyć pracy na etacie i poważnie myśli o otwarciu własnego biura rachunkowego. Świadczenie usług finansowo-księgowych wydaje się być dochodowe, jednak wymaga również poniesienia wysokich kosztów. Co będzie nam potrzebne do otwarcia biura księgowego? Odpowiadamy: https://www.konkurencyjnosc.com.pl/co-trzeba-miec-aby-otworzyc-biuro-rachunkowe/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:22:12
Cytuj


Księgowość elektroniczna

Wnajęcie biura rachunkowego ma różne plusy nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w wyliczeniach oraz stosowania się odpowiednich przepisów. Obecnie spora liczba biur rachunkowych i samych księgowych korzysta z programów elektornicznej księgowości. Co powoduje, że e-księgowość jest ostatnio używaną metodą? Głównie dlatego, że program posiada powszechne zastosowanie i sprawdzi się w wielu rodzajach firm. Dodatkowo instalacja, a następnie korzystanie z takiego programu księgowości online jest właściwie proste. Z reguły firmy wdrażające program proponują szkolenia dla pracowników i przedsiębiorców, jacy będą używali księgowości elektronicznej, a obok tego pomoc techniczną. Wdrożenie systemu księgowości elektronicznej ułatwia pracę samego biura rachunkowego i jest niezwykle komfortowe dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń

Jak pracuje księgowość online?

Opcje programu księgowości online są tak rozległe, że bez trudu można je dostosować do wielkości i oczekiwań firmy. Między innymi przez tego rodzaju programy możliwe jest odkładanie dokumentów firmowych i ich generowanie (np. deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), dzięki czemu szybko będą zdatne do wydruku i przekazania do właściwego organu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Przez księgowość elektroniczną można również prowadzić ewidencję, kalkulować wysokość składek podatkowych, sporządzać bazy danych lub rozbudowywać i edytować plany kont. Wielkim atutem jest także system magazynowy, czy dojście do analiz. Stały kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje poprawność rozliczeń oraz właściwy obieg dokumentów. Dzięki temu księgi prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Bazowym obowiązkiem przedsiębiorcy pod względem księgowości jest dostarczanie dokumentów na czas, by nie dopuszczać do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe

Aplikacja księgowości elektronicznej

Pośród najbardziej znanych programów księgowości elektronicznej jest enova365, która we wszechstronny sposób steruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość podglądu w niezbędne dane, a także kompletnego rozporządzania dokumentami. Program enova365 jest absolutnie kompatybilny z innymi programami księgowymi, z powodzu czego bez trudu da się do niego wgrywać dokumenty stworzone poprzez inny system. Na tym programie e-księgowości klient może pracować sam lub z pomocą księgowej. Jest w sumie łatwy w obsłudze, a częste aktualizacje gwarantują, że poszczególne elementy będą zgrane z obowiązującymi przepisami oraz utrzymają bezpieczeństwo informacji. Używanie aplikacji elektronicznej księgowości w szczególnym stopniu mechanizuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg. Oprócz tego w programie enova365 możliwe jest nadawanie uprawnień, dzięki czemu przedsiębiorca w prosty sposób wskaże dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

Księgowość enova
Księgowość enova
Biuro rachunkowe enova

Funkcjonalności aplikacji księgowości online

System enova365 zbudowano z modułów skierowanych na wybrane pola pracy przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, które podejmie instalację księgowości online, może dobrać do do siebie najbardziej potrzebne moduły. Każdy z modułów skoncentrowany jest na kierowanie biznesem w wielu obszarach. Dla samych księgowych oraz klientów biur rachunkowych przygotowano parę dedykowanych modułów. Każdy z nich oferuje najbardziej konieczne funkcje. W głównej mierze umożliwiają kompletną obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje sprawne wykonywanie takich samych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo na przykład przygotowywanie obrachunkowych okresów. Dzięki aktualizacjom elektronicznej księgowości wszystkie pliki są zgrane z wytycznymi, a poza tym da się je bez trudu przekazywać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe poprzez system elektronicznej księgowości przelicza VAT i aktualizuje wymaganą ewidencję. Co więcej wszystkie przeliczenia kadrowo-płacowe dotyczące liczby godzin pracy, nadgodzin, chorobowych zwolnień oraz delegacji i urlopów są dostępne w możliwościach programu. Na podstawie tego możliwe jest tworzenie deklaracji ZUS. Przygotowywanie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

To, co ważne dla klientów biura , które korzysta z księgowości online, to komunikacja między biurem, a klientem. Przez system e-księgowości przedsiębiorca ma ciągły dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów oraz informacji w wybranym miejscu i czasie. Ponadto wszelkie dokumenty można przenosić metodą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca samodzielnie może tworzyć niektóre wydruki, a przy tym ma pewność absolutnego bezpieczeństwa informacji.

Dlaczego warto używać elektonicznej księgowości?

Używanie księgowości online to głównie komfort w postaci dojścia do informacji w każdym miejscu i czasie. Dzięki księgowości elektronicznej i stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba orientować się w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Obok tego system jest łatwy w użyciu i dostępny na wielu urządzeniach. Takie wymienione plusy sprawiają, że warto rozważyć wykorzystanie e-księgowości we własnej firmie.Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:22:36
CytujCo sprawia, że warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym da się wskazać sporo. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym obok tego, że osiąga się styczność z wykształconym profesjonalistą, to również dobrej klasy obsługę. Chociaż głównie biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że to nie jedyne zadania, jakich się podejmuje. Między innymi przeprowadza wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia sald i obrotów oraz kataloguje i segreguje dokumentację firmy. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym sprawia, że księgowa przejmuje część obowiązków przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samym biznesie. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad zgodnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Obok tego biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję zdarzeń gospodarczych, przygotowuje sprawozdania finansowe, a na dodatek składa deklaracje podatkowe i ZUS. Solidna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto korzystać z usług biura rachunkowego.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności oraz znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tego powodu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają stałe poszerzanie swojej wiedzy. Wnikliwa obserwacja oraz szybkie dostosowanie do wdrażanych zmian, gwarantuje, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały prawidłową strukturę, potrzebne informacje i zachowają określony porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najlepszy system pracy. Pracownicy wiedzą, jak współpracować z klientem, żeby odbierać dokumenty we właściwym terminie oraz jak im pomagać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego przeważnie mają komplet informacji, a także ciągłą pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje w interesie przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością powiadamia o nowych obowiązkach oraz możliwościach, które usprawnią prowadzenie firmy.

Zgodność oraz łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie operacje finansowe firmy wykazywane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich bazie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, więc są najistotniejszym elementem pracy . Wśród nich wyróżniamy takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne generowane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze lub korygujące poprawiające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, żeby dokumenty dostarczane były w komplecie oraz miały prawidłową strukturę i wszelkie konieczne dane. Najważniejsze, by klient wysyłał wszystkie dowody na bieżąco, by księgowa mogła rozliczyć je we właściwym terminie.

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń

Sposób udostępniania dowodów księgowych do biura rachunkowego przeważnie zależy od jego zasad. W niektórych niezbędne jest dostarczanie dowodów księgowych w oryginale. Gdzie indziej wystarczy właściwie opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba przynosić do biura , gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem oraz nanoszeniem zmian. Przedsiębiorca zawsze ma dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe korzysta z najnowszych rozwiązań.

e-księgowość

Nowoczesne biura rachunkowe zwykle używają specjalnych programów e-księgowych. Ich bazową korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość online pozwala na wprowadzanie wszystkich dowodów księgowych, których zapisy online gromadzone są na całkowicie chronionych serwerach. Oprócz tego te programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet wspomagają kontakt między księgową, a przedsiębiorca. Ponadto programy księgowości online są intuicyjne oraz nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające często proponują szkolenia, a także pełne wsparcie techniczne. Tego rodzaju programy są regularnie aktualizowane, aby były zgrane z przepisami oraz zapewniały całkowite bezpieczeństwo danych.

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także dogodnościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo komfortowa. Poza tym większość biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Obok bazowej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują klientów czy np. oferują konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów ze strony biura, konsekwencje finansowe zostaną pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie dodatkowych kosztów. Tak samo istotnym plusem jest też oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam przedsiębiorca nie musi martwić się zmianami w przepisach lub uczyć się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Księgość Toruń cennik
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:23:03
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem różnych istotnych decyzji. Jedną z nich jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, ponieważ nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie dobre dla wybranej działalności. Ważne jest również przybliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najlepszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

POLSKIE FORMY OPODATKOWANIA

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skontaktować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed założeniem i w trakcie działania firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do funkcjonowania działalności gospodarczej, z tego względu ten krok podczas zakładania firmy również jest niezmiernie ważny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli firma nie zawiadomi o chęci stosowania innej zasady podatkowej, automatycznie będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania wobec państwa zgodnie z tymi regułami.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w wypadku, gdy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - kiedy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego wliczają się wszelkie wartości, zakupy oraz inwestycje, które są potrzebne, aby go uzyskać (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się razem z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Pracę w tym zakresie upraszcza ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

Podatek liniowy

Dużą zaletą rozliczania podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od dochodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Ten sposób rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza jeśli dochody przedsiębiorstwa są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy odbiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Kontakt z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową przeznaczoną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych i ma prawo do kredytu podatkowego, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również niemożliwe jest rozliczenie razem z małżonkiem.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy też zachowywać wszystkie dowody zakupu, a pod koniec roku musi zostać przeprowadzony inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie danych takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, gdzie znajduje się firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się z roku na rok. Z tego powodu niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od chwili otrzymania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie wolno korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie konieczne jest okazywanie faktur lub rachunków poświadczających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

JAKA FORMA OPODATKOWANIA BĘDZIE NAJLEPSZA ?

Ustalenie formy opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby na bazie przewidywanych dochodów, odpowiednio dopasować formę podatku do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego działania, jest księgowość i kontakt z dobrym biurem rachunkowym. Każda z form ma inne wymagania, co do koniecznych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, także musi być dobrany z głową.


Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS