Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-31 13:48:04
Cytuj
Posiadanie własnego przedsiębiorstwa i działalności gospodarczej pozwala na osiągania sporych zysków. Po otwarciu firmy nie wystarczy oferować dobrego produktu lub usługi. Konieczne jest dopełnianie wielu formalności każdego miesiąca, które wiążą się z dostarczaniem rozliczeń oraz dokumentów księgowych do urzędu skarbowego. Czytaj dalej: https://www.planit.com.pl/co-robi-biuro-rachunkowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:07:01
Cytuj


Księgowość elektroniczna dla firm

Korzystanie z usług księgowych ma różne plusy nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w rozliczeniach oraz wykorzystania właściwych przepisów. Obecnie większość biur rachunkowych, a nawet samodzielnych księgowych korzysta z aplikacji e-księgowości. Co powoduje, że księgowość elektroniczna jest często używaną metodą? Przede wszystkim dlatego, że system posiada wszechstronne zastosowanie i sprawdzi się w wielu rodzajach firm. Oprócz tego instalacja, a następnie korzystanie z takiego systemu e-księgowości jest proste. Zwykle firmy instalujące program oferują szkolenia pracowników i przedsiębiorców, którzy będą korzystali z księgowości online, a obok tego pomoc techniczną. Zastosowanie programu księgowości online usprawnia pracę samej księgowej i jest niezwykle wygodne dla przedsiębiorcy.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

W jaki sposób pracuje księgowość elektroniczna?

Funkcjonalności systemu e-księgowości są tak obszerne, że bez trudu można je dostosować do formy i wymogów firmy. Głównie poprzez tego typu programy możliwe jest zbieranie dokumentów firmowych i ich tworzenie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), co sprawia, że szybko będą gotowe do wydruku i dostarczenia do właściwego organu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Poprzez księgowość online da się również prowadzić księgi rachunkowe, obliczać wysokość składek podatkowych, formułować bazy danych czy przygotowywać i aktualizować plany kont. Znaczącym plusem jest też magazynowy system, czy wgląd w analizy. Ciągły kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym gwarantuje prawidłowość rozliczeń oraz stosowny obieg danych. Dzięki temu księgi prowadzone są profesjonalnie i brak w nich miejsca dla uchybień. Podstawowym zadaniem samego przedsiębiorcy pod względem księgowości jest przekazywanie kompletnych dokumentów w terminie, aby nie dopuszczać do opóźnień rozliczeniowych.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń

Aplikacja do księgowości i faktur

Jednym z najczęściej używanych aplikacji księgowości elektronicznej jest enova365, która w kompleksowy sposób kieruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja daje korzystającym możliwość podglądu w niezbędne dane, a także całościowego kierowania dokumentami. Program enova365 jest absolutnie zjednoczony z pozostałymi systemami księgowości elektronicznej, dlatego też bez problemu można do niego wgrywać dokumenty wystawione w innej aplikacji. Na tym programie księgowości elektonicznej klient może działać samodzielnie lub z pomocą księgowej lub biura rachunkowego. Jest właściwie łatwy w obsłudze, a regularne aktualizacje gwarantują, że poszczególne elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo danych. Stosowanie systemu elektronicznej księgowości w szczególnym stopniu mechanizuje pracę i usprawnia prowadzenie ksiąg. Co więcej w systemie enova365 możliwe jest określanie uprawnień, za pomocą czego przedsiębiorca bez przeszkód określi dostęp pracowników i ich pole działania.

enova Toruń
Biuro rachunkowe enova
Biuro rachunkowe enova365

Funkcje systemu księgowości online

Aplikacja enova365 zbudowano z modułów skierowanych na konkretne sfery pracy przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, które podejmie wdrożenie księgowości elektronicznej, może dopasować do swoich potrzeb wybrane moduły. Każdy z nich skierowany jest na kierowanie biznesem w wielu obszarach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych utworzono kilka modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najbardziej niezbędne opcje. W głównej mierze umożliwiają kompletną obsługę klientów biura .

To oznacza szybkie przeprowadzanie takich samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie obrachunkowych okresów. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszystkie pliki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a obok tego da się je bez trudu przesyłać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe dzięki programowi elektronicznej księgowości przelicza VAT oraz gromadzi niezbędną ewidencję. Ponadto wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe na temat czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień albo delegacji i urlopów są uwzględniane w możliwościach aplikacji. Na bazie tego możliwe jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Tworzenie wszystkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest za sprawą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

To, co istotne dla samych klientów biura , jakie korzysta z księgowości online, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Przez aplikację księgowości elektronicznej przedsiębiorca ma pełen dostęp do najistotniejszych dokumentów i informacji w wybranym miejscu i czasie. Ponadto wszystkie dokumenty da się dostarczać drogą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca może uzupełniać niektóre wydruki, a przy tym ma pewność pełnego bezpieczeństwa informacji.

Dlaczego warto używać księgowości online?

Używanie księgowości online to przede wszystkim wygoda w postaci dostępu do informacji w każdym miejscu i czasie. Dzięki księgowości online oraz ciągłemu kontaktowi z biurem rachunkowym nie trzeba orientować się w zmianach prawa podatkowego, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. Oprócz tego program jest prosty w obsłudze i dostępny na różnych urządzeniach. Wszystkie te wskazane plusy sprawiają, że warto rozważyć wykorzystanie księgowości online we własnej firmie.Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Poltax biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:07:46
CytujCzy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów korzystania z usług biura rachunkowego można wyliczyć sporo. Rozpoczynając współdziałanie z biurem rachunkowym oprócz tego, że zdobywa się kontakt z wykształconym specjalistą, to również dobrej jakości obsługę. Chociaż głównie biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że ma więcej zadań, jakich się podejmuje. Dla przykładu dokonuje wyceny aktywów i pasywów, sporządza zestawienia obrotów i sald albo kataloguje i segreguje dokumentację firmy. Rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że biuro przejmuje część zadań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się kontrolę nad zgodnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a do tego składa deklaracje ZUS i podatkowe. Owocna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę oraz znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, dlatego nic dziwnego, że biura rachunkowe zapewniają stałą aktualizację swojej wiedzy. Uważna analiza i szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszelkie dokumenty i rozliczenia będą miały poprawną strukturę, niezbędne informacje i utrzymują konieczny porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe oferuje najbardziej wydajny system działania. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, aby otrzymywać dokumenty we właściwym terminie oraz jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Poza tym klienci biura rachunkowego zazwyczaj uzyskują komplet informacji, a do tego pełną pomoc w zrozumieniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach działa w interesie przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością informuje o nowych obowiązkach oraz możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie działalności.

Zgodność oraz szybki dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie finansowe operacje działalności gospodarczej ewidencjonowane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich bazie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, więc są istotnym elementem pracy księgowej. Wśród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dowody zbiorcze albo korygujące uzupełniające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty dostarczane były bez braków oraz miały prawidłową strukturę oraz wszystkie potrzebne informacje. Najistotniejsze, by klient donosił wszelkie dowody na bieżąco, żeby księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym czasie.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń

Metoda udostępniania dowodów księgowych do biura rachunkowego często zależy od jego zasad. W niektórych miejscach niezbędne jest przekazywanie dokumentów księgowych w oryginale. W innych miejscach wystarczy poprawnie oznaczona kopia. Niekiedy dokumenty trzeba przekazywać do biura , gdzieniegdzie wystarcza przesłanie skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe dba o zabezpieczenie dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem albo nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe używa najnowszych rozwiązań.

e-księgowość

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe z reguły korzystają ze specjalnych programów księgowości elektronicznej. Ich fundamentalną korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna e-księgowość pozwala na dodawanie wszystkich dokumentów księgowych, których zapisy online przechowywyane są na całkowicie zabezpieczonych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a także ułatwiają kontakt pomiędzy księgową, a przedsiębiorca. Co ważne programy księgowości elektronicznej są intuicyjne i nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające z reguły oferują szkolenia, a nawet całkowite wsparcie i konsultacje techniczne. Tego rodzaju programy są ciągle aktualizowane, by były zgodne z najnowszymi przepisami oraz zapewniały bezpieczeństwo informacji.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak e-księgowość, a także możliwościom w zakresie oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo wygodna. Obok tego wiele biur rachunkowych prezentuje szeroką ofertę. Oprócz gruntownej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych albo wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, przesyłają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. oferują konsultacje telefoniczne. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów ze strony biura, skutki finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Równie cennym atutem jest również zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi nadążać za zmianami w przepisach albo dokształcać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu firmy.


Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:08:24
CytujDlaczego warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym?

Zalet podjęcia współpracy z biurem rachunkowym znajdzie się wiele. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym obok tego, że zyskuje się styczność z wykształconym profesjonalistą, to także dobrej klasy obsługę. Choć w głównej mierze biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, należy dodać, że istnieje więcej zadań, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia obrotów i sald i kataloguje i segreguje dokumentację firmy. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że biuro zabiera część zadań przedsiębiorcy, ułatwiając skupienie się na samym biznesie. Dzięki temu zdobywa się kontrolę nad zgodnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe wykonuje ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a na dodatek przekazuje deklaracje ZUS i podatkowe. Solidna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto korzystać z usług biura rachunkowego.

Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności i znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tego względu nic dziwnego, że biura rachunkowe gwarantują bezustanne poszerzanie swojej wiedzy. Wnikliwa obserwacja oraz szybkie dostosowanie do wdrażanych zmian, zapewnia, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały odpowiednią strukturę, niezbędne dane oraz utrzymują konieczny porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny sposób działania. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, by odbierać dokumenty na czas oraz jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Ponadto klienci biura rachunkowego z reguły uzyskują komplet informacji, a także pomoc w przyswojeniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać działa w interesie przedsiębiorcy, dlatego z pewnością powiadamia o wprowadzonych obowiązkach oraz możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie firmy.

Zgodność i łatwy dostęp do dokumentów księgowych

Wszelkie finansowe operacje przedsiębiorstwa ewidencjonowane są poprzez dowody księgowe. Na ich podstawie da się dokonać poprawnych rozliczeń, z uwagi na to są ważnym elementem pracy . Wśród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz firmy (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo korygujące uzupełniające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, aby dokumenty przychodziły bez braków i miały właściwą strukturę i wszelkie niezbędne informacje. Najważniejsze, aby klient wysyłał dowody szybko, żeby księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym czasie.

Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Sposób dostarczania dowodów księgowych do biura rachunkowego przeważnie zależy od jego działania. W niektórych miejscach wymagane jest przekazywanie dokumentów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio oznaczona kopia. Niekiedy dokumenty należy przekazywać prosto do biura , w innych wystarcza przesłanie skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe gwarantuje zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem czy nanoszeniem zmian. Przedsiębiorca zawsze ma dostęp do swoich dokumentów, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z najnowszych rozwiązań.

Elektroniczna e-księgowość

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe zwykle używają specjalnych programów e-księgowych. Ich podstawową zaletą jest elektroniczny dostęp do danych ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna księgowość online umożliwia wprowadzanie wszystkich dowodów księgowych, jakich zapisy online przechowywyane są na w pełni chronionych serwerach. Oprócz tego te programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a także ułatwiają kontakt pomiędzy księgową, a przedsiębiorca. Dodatkowo programy elektronicznej księgowości są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby instalujące program zwykle oferują szkolenia, a także całkowite wsparcie techniczne. Tego typu programy są regularnie aktualizowane, żeby były zgrane z przepisami i zapewniały absolutne bezpieczeństwo danych.

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak e-księgowość, a także możliwościom w kwestiach oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo komfortowa. Poza tym większość biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Oprócz bazowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, dostarczają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują klientów czy np. oferują konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest też to, że wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie OC. W przypadku błędów z winy biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Równie istotnym atutem jest oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje wiedzę i pomoc, dlatego sam klient nie musi zajmować się aktualnościami w przepisach lub uczyć się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:08:53
Cytuj
Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie właściwe dla wybranej działalności. Kluczowe jest także przybliżone przypuszczenie przychodów, które ułatwi ocenę najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do funkcjonowania działalności gospodarczej, dlatego ten etap podczas zakładania firmy także jest bardzo istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli przedsiębiorstwo nie zawiadomi o chęci korzystania z innej zasady podatkowej, będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania na rzecz państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy jest mniejszy lub równy 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Dodatkowo, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego zaliczają się wszelkie zakupy, wartości i inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się wspólnie z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie ułatwia ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Podatek liniowy

Główną zaletą rozliczania podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od przychodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Taki rodzaj rozliczenia jest opłacalny, zwłaszcza jeśli dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą odbiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Kontakt z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Firma ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz może starać się o kredyt podatkowy, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy też zachowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku musi zostać przeprowadzony inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie danych takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, liczba ludności miejscowości, w której znajduje się firma czy wiek podatnika. Tą wartość ustala się co roku. Z tej przyczyny ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie niezbędne jest okazywanie rachunków lub faktur potwierdzających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKA FORMA OPODATKOWANIA BĘDZIE NAJLEPSZA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zaznajomić się ze wszelkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, odpowiednio dobrać formę podatkową do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego wyboru, jest księgowość i współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym. Każda z form ma inne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi zostać dopasowany mądrze.


Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS