Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-31 13:44:43
Cytuj
Wiele osób marzy o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jednym z pomysłów na nią może być otwarcie biura rachunkowego. W dużym skrócie świadczy ono usługi związane z prowadzeniem księgowości firm. Branża wydaje się nam być bardzo dochodową, jednak nie każdy może prowadzić biuro rachunkowe. Co trzeba zrobić, aby tego dokonać? Odpowiadamy: https://www.wolfproject.pl/co-trzeba-zrobic-zeby-prowadzic-biuro-rachunkowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-08 01:11:01
Cytuj


Księgowość dla przedsiębiorców

Posiadanie firmy łączy się wprost z koniecznością prowadzenia księgowości. Na podstawie dokumentów księgowych zapisywane są wszystkie zdarzenia finansowe w firmie, za pomocą czego o wiele prościej kontrolować wydatki. Dowody księgowe zawierają m.in. informacje dotyczące sprzedaży i zakupów, inwestycji czy wydatków działalności i informacje z zakresu podatków lub wynagrodzenia pracowników. Z uwagi na to, że księgowość jest istotnym oraz rozbudowanym działem niemal każdej działalności, w zależności od jej wielkości potrzebna jest księgowa, współpraca z biurem rachunkowym lub pełen dział odpowiadający za prowadzenie ewidencji rachunkowej.


Biuro rachunkowe

Możliwe są dwa główne sposoby prowadzenia księgowości, są to: księga handlowa, inaczej pełna księgowość oraz księga przychodów i rozchodów, czyli księga podatkowa. Przepisy opisane w ustawie o rachunkowości regulują zasady, które określają, które przedsiębiorstwa powinny mieć księgę handlową, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. W zależności od działalności oraz od charakteru firmy i przychodu w roku obrotowym.

Metody prowadzenia księgowości- Biuro rachunkowe Toruń

Księga handlowa to najobszerniej rozbudowana metoda rozliczeń. Przez szczegółowe informacje pokazuje sytuację finansową firmy: płynność, rentowność i gospodarność finansową. Na podstawie księgi handlowej przedsiębiorstwo rozlicza się z organami podatkowymi. Zgodnie z ustawą o rachunkowości do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są m.in. spółki handlowe w tym osobowe, kapitałowe i spółki w organizacji, fundacje i stowarzyszenia nawet w przypadku, kiedy ich źródłem przychodu są tylko składki członków, a także województwa, powiaty, gminy oraz ich związki. Poza tym pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, jeśli w poprzednim roku obrotowym ich przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów oraz operacji finansowych miały co najmniej wartość 2.000.000 euro w złotówkach.

Z kolei księga przychodów i rozchodów jest formą uproszczonej księgowości. Wpisy na temat rozchodów i przychodów muszą zawierać w tym wypadku zestawienia dochodów, przychodów i kosztów z rozbiciem na podatkowe zwolnienia. Do ewidencji w księgowości uproszczonej muszą zostać dodane też ewidencje trwałych środków, zatrudnionych osób, a oprócz tego spis dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i partnerskie spółki, jakich przychód roku obrotowego nie przekracza 2.000.000 euro w złotówkach.

Sposób prowadzenia księgowości uzależniony jest od zakresu działalności firmy, wielkości, charakteru i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości musi podlegać dana działalność gospodarcza zawsze można omówić ze specjalistą. Na przykład zakładając firmę z pomocą księgowej, przedsiębiorca z pewnością uzyska porady od samej księgowej, która forma będzie najodpowiedniejszą.

Księgowość online

Biuro rachunkowe Toruń

Tak samo jak w innych dyscyplinach, w księgowości też pokazują się nowe rozwiązania technologiczne. Znacznym udogodnieniem w prowadzeniu działalności są powstałe na przestrzeni ostatnich lat specjalne programy komputerowe, oferujące sprawne prowadzenie księgowości. Często tego typu programy można wykupić na własność lub w abonamencie. Duża liczba biur rachunkowych używa takich programów, przede wszystkim z uwagi na to, że elektroniczna księgowość jest dużym udogodnieniem pracy księgowej, a także komfortu przedsiębiorcy. Pośród obszernych funkcji w elektronicznej księgowości znajdują się: umiejętność sprawnego i szybkiego przekazywania, wystawiania, a także gromadzenia dowodów księgowych, zmian planów kont, prostego podglądu finansów czy wglądu w informacje o podatkach i składkach ZUS. Z reguły program księgowości elektronicznej jest wyjątkowo przystępny w obsłudze, a wszelkie aktualizacje dbają, aby program był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jak podejmować współpracę z księgową?

Opcje współpracy z księgową są zróżnicowane. W wypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie jest bardzo dużo generowanych danych księgowych, najmocniej sprawdza się zaangażowanie własnej księgowej (albo nawet powołanie pełnego działu księgowego) na etat. W sytuacji średnich i mniejszych przedsiębiorstw zazwyczaj stosowaną praktyką jest powierzenie księgowości, korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Istotne we współpracy z księgową jest ustalenie narzędzi, z jakich będą korzystać obie strony, żeby w bardzo szybki sposób oddawać dokumenty i podejmować działania w księgowości. W księgowości należy przestrzegać terminów, dlatego wszelkie dokumenty, zawsze kompletne i jak najpoprawniej opisane muszą trafiać do księgowej we właściwym terminie. Co więcej niezbędna jest też dobra komunikacja. Elementem komunikacji rzutującym na dobrą współpracę, na który należy zwrócić uwagę jest dobry przepływ informacji. Księgowa musi posiadać dojście do najważniejszych danych finansowych oraz sytuacji firmy, by móc dobrze wypełniać swoje zadania.


Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:21:55
Cytuj
Usługi księgowości elektronicznej

Wnajęcie biura rachunkowego ma różne plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w rozliczeniach i stosowania się odpowiednich przepisów. W tej chwili wiele biur rachunkowych oraz samodzielnych księgowych korzysta z systemów elektornicznej księgowości. Co powoduje, że księgowość online jest często wybieraną metodą? Przede wszystkim dlatego, że program ma wielofunkcyjne zastosowanie oraz dopasuje się w wielu rodzajach firm. Oprócz tego wprowadzenie, a następnie używanie takiej aplikacji księgowości elektronicznej jest stosunkowo proste. Przeważnie firmy wprowadzające taką aplikację oferują szkolenia pracowników i przedsiębiorców, którzy będą używali e-księgowości, a obok tego wsparcie techniczne. Zastosowanie aplikacji księgowości elektronicznej usprawnia pracę samej księgowej i jest w pełni komfortowe dla przedsiębiorcy.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Jak pracuje księgowość online?

Możliwości aplikacji księgowości elektronicznej są tak rozległe, że bez trudu można je dobrać do charakteru oraz wymagań firmy. Głównie przez tego rodzaju systemy możliwe jest odkładanie dokumentów księgowych i ich generowanie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), dzięki czemu szybko będą zdatne do druku oraz przesłania do odpowiedniego urzędu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez e-księgowość da się również prowadzić księgi rachunkowe, liczyć składki podatkowe, sporządzać bazy danych oraz przygotowywać i aktualizować plany kont. Ważnym plusem jest też system magazynowy, czy wgląd w analizy. Nieprzerwany kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje prawidłowość rozliczeń oraz szybki obieg dokumentów. Za sprawą tego księgi rachunkowe prowadzone są fachowo i brak w nich miejsca dla uchybień. Bazowym obowiązkiem przedsiębiorcy pod względem księgowości jest przekazywanie dokumentów na czas, aby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe

Aplikacja księgowości elektronicznej

Jednym z najczęściej używanych systemów księgowości online jest enova365, która w kompleksowy sposób kieruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość podglądu w potrzebne dane, a także kompletnego zarządzania dokumentami. System enova365 jest w każdym calu kompatybilny z innymi systemami księgowości elektronicznej, z powodzu czego w prosty sposób można do niego przenosić dokumenty przygotowane przez inny program. Na tej aplikacji e-księgowości użytkownik może pracować samodzielnie oraz ze wsparciem biura rachunkowego. Jest całkiem prosty w obsłudze, a regularne aktualizacje zapewniają, że wszelkie elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo danych. Wykorzystanie aplikacji e-księgowości w szczególnym stopniu automatyzuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg. Co więcej w systemie enova365 możliwe jest przyznawanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca łatwo określi dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

Księgowość enova
enova Toruń
enova Toruń

Funkcjonalności programu księgowości elektronicznej

Aplikacja enova365 składa się ze specjalnych modułów zorientowanych na poszczególne pola pracy firmy. Każde przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na wdrożenie e-ksiegowości, może dobrać do do siebie wybrane moduły. Każdy z modułów skoncentrowany jest na prowadzenie biznesu w różnych obszarach. Dla samych księgowych i klientów biur rachunkowych przygotowano kilka modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najpotrzebniejsze opcje. Głównie umożliwiają kompletną obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje sprawne robienie tych samych czynności, generowanie plików JPK_VAT lub na przykład sporządzanie obrachunkowych okresów. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszystkie pliki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a przy okazji da się je bez trudu przesyłać do właściwych organów. Obok tego biuro rachunkowe za sprawą systemu e-księgowości oblicza VAT oraz gromadzi niezbędną ewidencję. Co więcej wszystkie przeliczenia kadrowo-płacowe dotyczące liczby godzin pracy, dodatkowych godzin, zwolnień chorobowych albo urlopów i delegacji są wpisane w funkcjach aplikacji. Na podstawie tego dostępne jest tworzenie deklaracji ZUS. Tworzenie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

To, co szczególnie ważne dla klientów biura , jeżeli używa elektronicznej księgowości, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Poprzez program księgowości elektronicznej przedsiębiorca ma nieograniczony dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów i informacji w dowolnym czasie. Co więcej wszystkie dokumenty da się dostarczać metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca może tworzyć niektóre wydruki, z pewnością pełnego bezpieczeństwa informacji.

Dlaczego warto używać księgowości elektronicznej?

Stosowanie księgowości online to generalnie komfort w postaci dojścia do informacji w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki księgowości online oraz ciągłemu kontaktowi z biurem rachunkowym nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Oprócz tego program jest łatwy w użyciu i dostępny na różnych urządzeniach. Takie wymienione atuty sprawiają, że warto rozważyć wykorzystanie elektronicznej księgowości we własnej firmie.Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:22:24
Cytuj

Czy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Pozytywów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym da się wyliczyć bardzo dużo. Podejmująć współdziałanie z biurem rachunkowym oprócz tego, że osiąga się styczność z wykształconym specjalistą, to jeszcze dobrej klasy obsługę. Choć w głównej mierze biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba dodać, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Dla przykładu przeprowadza wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia obrotów i sald oraz kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Podjęcie współpracy z biurem rachunkowym powoduje, że księgowa zabiera część zadań przedsiębiorcy, ułatwiając skupienie się na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad prawidłowością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, przygotowuje finansowe sprawozdania, a także przekazuje deklaracje podatkowe i ZUS. Rzetelna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności i znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się zmienia, dlatego nic dziwnego, że biura rachunkowe gwarantują ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Wnikliwa analiza i szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, zapewnia, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały poprawną strukturę, niezbędne dane oraz utrzymują ustalony porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny system pracy. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, żeby otrzymywać dokumenty we właściwym terminie oraz jak im pomagać w biznesie. Co więcej klienci biura rachunkowego przeważnie zyskują komplet informacji, a do tego stałą pomoc w przyswojeniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach działa na korzyść przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością powiadamia o nowych zobowiązaniach i możliwościach, które usprawnią prowadzenie biznesu.

Poprawność oraz łatwy dostęp do dokumentów księgowych

Wszelkie finansowe operacje działalności gospodarczej ewidencjonowane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich podstawie da się dokonać poprawnych rozliczeń, z tego powodu są niezbędnym elementem pracy . Wśród nich wyróżniamy takie dokumenty księgowe jak dokumenty zewnętrzne tworzone dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo korygujące poprawiające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty trafiały bez braków oraz miały właściwą strukturę oraz wszelkie potrzebne dane. Najważniejsze, aby klient donosił dowody na bieżąco, żeby księgowa mogła przeliczyć je we właściwym terminie.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Technika udostępniania dowodów księgowych do biura rachunkowego często zależy od jego działania. W niektórych miejscach niezbędne jest dostarczanie dowodów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy poprawnie oznaczona kopia. Niekiedy dokumenty trzeba przynosić bezpośrednio do biura , w innych wystarcza przesłanie skanu. Warto wspomnieć, że każde biuro rachunkowe dba o zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem oraz wprowadzaniem zmian. Klient ma ciągły dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z najnowszych rozwiązań.

Elektorniczna księgowość

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe zazwyczaj używają programów księgowości elektronicznej. Ich fundamentalną zaletą jest elektroniczny dostęp do danych z każdego urządzenia. Nowoczesna elektoniczna księgowość pozwala na dodawanie wszystkich dowodów księgowych, których elektroniczne zapisy przechowywyane są na w pełni zabezpieczonych serwerach. Poza tym te programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a także ułatwiają kontakt między biurem rachunkowym, a klientem. Co ważne programy księgowości online są intuicyjne i proste w obsłudze. Osoby instalujące program bardzo często proponują szkolenia, a także całkowite wsparcie techniczne. Tego rodzaju programy są bezustannie aktualizowane, by były zgrane z przepisami oraz zapewniały absolutne bezpieczeństwo danych.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak e-księgowość, a także dogodnościom w zakresie oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Opróćz tego wiele biur rachunkowych proponuje kompleksową ofertę. Oprócz bazowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych czy rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest też to, że każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów z winy biura, konsekwencje finansowe zostaną pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Tak samo istotnym plusem jest także oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje wiedzę i pomoc, dlatego sam przedsiębiorca nie musi przejmować się zmianami w przepisach lub przyuczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS