Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-26 12:21:41
Cytuj
System podatkowy w Polsce nie należy ani do najbardziej przyjaznych, ani do najmniej skomplikowanych. Niezależnie od tego, czy rozlicza się samodzielnie, czy korzysta się przy tym z usług profesjonalistów, bardzo często może wzbudzać różnorakie wątpliwości. Z pomocą mogą przyjść profesjonalne porady podatkowe. Kiedy warto po nie sięgnąć i kto będzie mógł ich udzielić? Jak wybrać firmę, od której się je uzyska? O tym wszystkim – w dzisiejszym wpisie: https://jaw.pl/2021/03/porady-podatkowe-kiedy-warto-po-nie-siegnac-i-kto-jest-w-stanie-ich-udzielic/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 01:09:57
Cytuj
Elektroniczna księgowość dla przedsiębiorców

Zatrudnienie księgowej ma różne zalety nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach oraz stosowania się odpowiednich przepisów. Obecnie większość biur rachunkowych i samych księgowych używa programów elektornicznej księgowości. Co sprawia, że księgowość online jest ostatnio używaną metodą? Głównie dlatego, że program posiada uniwersalne zastosowanie oraz dostosuje się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Oprócz tego wprowadzenie, a następnie korzystanie z takiej aplikacji księgowości elektronicznej jest proste. Zazwyczaj firmy wprowadzające program proponują szkolenia dla pracowników i przedsiębiorców, jacy będą korzystali z e-księgowości, a oprócz tego wsparcie techniczne. Używanie programu księgowości elektronicznej przyspiesza pracę samego biura rachunkowego i jest całkowicie komfortowe dla przedsiębiorcy.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

W jaki sposób pracuje księgowość online?

Możliwości aplikacji e-księgowości są tak duże, że bez przeszkód da się je dopasować do wielkości oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Przede wszystkim poprzez tego rodzaju programy możliwe jest kompletowanie dokumentów firmowych i ich tworzenie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), co sprawia, że natychmiast będą gotowe do wydruku oraz dostarczenia do właściwego urzędu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Przez księgowość elektroniczną można także prowadzić ewidencję, liczyć składki podatkowe, formułować bazy danych czy rozbudowywać i edytować plany kont. Dużym plusem jest też system magazynowy, czy dojście do analiz. Stały kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje prawidłowość wyliczeń oraz szybki obieg dokumentów. Za sprawą tego księgi rachunkowe prowadzone są fachowo i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Bazowym obowiązkiem samego przedsiębiorcy w dziedzinie księgowości jest dostarczanie kompletnych dokumentów na czas, aby nie dopuszczać do zaległości rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

System elektonicznej księgowości

Jednym z najczęściej używanych programów e-księgowości jest enova365, która w wielostronny sposób kieruje zasobami firmy. Ta współczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość dostępu w potrzebne dane, a także całościowego rozporządzania dokumentami. Program enova365 jest absolutnie zjednoczony z innymi systemami księgowości online, co sprawia, że z łatwością można do niego przenosić dokumenty wystawione w innej aplikacji. Na tym systemie księgowości elektonicznej użytkownik może działać samodzielnie oraz ze wsparciem księgowej. Jest właściwie prosty w obsłudze, a cykliczne aktualizacje przekonują, że poszczególne elementy będą zgodne z najnowszymi przepisami oraz zachowają bezpieczeństwo danych. Wykorzystanie systemu księgowości online w znacznym stopniu automatyzuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg rachunkowych. Obok tego w systemie enova365 możliwe jest nadawanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca łatwo wskaże dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova
enova Toruń
Księgowość enova

Zastosowanie aplikacji do księgowości i faktur

System enova365 składa się z modułów odpowiedzialnych za wybrane obszary pracy firmy. Każda firma, która podejmie instalację księgowości online, może dosotosować do do siebie najbardziej potrzebne moduły. Każdy jeden skierowany jest na kierowanie biznesem w wielu obszarach. Dla samodzielnych księgowych i klientów biur rachunkowych stworzono parę modułów dedykowanych. Moduły oferują najbardziej konieczne opcje. Głównie umożliwiają kompleksową obsługę księgową klientów biura .

To oznacza sprawne przeprowadzanie takich samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie okresów obrachunkowych. Dzięki aktualizacjom księgowości online wszystkie pliki są zgrane z wytycznymi, a przy okazji można je łatwo bez problemu przesyłać do właściwych organów. Obok tego biuro rachunkowe za pomocą programu księgowości online rozlicza VAT i aktualizuje potrzebną ewidencję. Ponadto wszelkie rozliczenia kadrowo-płacowe na temat czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień albo delegacji i urlopów są wpisane w funkcjach systemu. Na podstawie tego możliwe jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

To, co istotne dla klientów biura rachunkowego, jeżeli korzysta z księgowości elektronicznej, to komunikacja między biurem, a klientem. Przez aplikację księgowości online przedsiębiorca ma pełen dostęp do najważniejszych dokumentów i informacji w wybranym miejscu. Ponadto wszelkie dokumenty da się przesyłać metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca samodzielnie może uzupełniać niektóre wydruki, a przy tym ma pewność absolutnego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto używać elektonicznej księgowości?

Korzystanie z elektronicznej księgowości to głównie komfort w postaci dojścia do informacji w wybranym czasie. Dzięki e-księgowości oraz stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba orientować się w zmianach prawa podatkowego, ani przejmować się bezpieczeństwem danych. Obok tego program jest prosty w obsłudze i dostępny na różnych urządzeniach. Wszystkie te wskazane korzyści przekonują do tego, że warto przemyśleć wykorzystanie e-księgowości we własnym biznesie.Zakładanie firm
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgość Toruń cennik
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:09:44
CytujCo sprawia, że warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym można wyróżnić bardzo wiele. Rozpoczynając współdziałanie z biurem rachunkowym obok tego, że osiąga się kontakt z wykształconym profesjonalistą, to jeszcze wysokiej klasy obsługę. Chociaż głównie biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Między innymi przeprowadza wyceny aktywów i pasywów, tworzy zestawienia obrotów i sald czy segreguje i kataloguje dokumenty firmy. Podjęcie współpracy z biurem rachunkowym powoduje, że biuro zabiera część obowiązków przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad poprawnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, sporządza finansowe sprawozdania, a do tego przekazuje deklaracje ZUS i podatkowe. Rzetelna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności i znajomość przepisów

Prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tego względu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają bezustanną aktualizację swojej wiedzy. Czujna obserwacja oraz szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą miały odpowiednią strukturę, niezbędne informacje i zachowają określony porządek. Na podstawie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najlepszy system działania. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, żeby otrzymywać dokumenty na czas i jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Ponadto klienci biura rachunkowego zazwyczaj mają dostęp do informacji, a nawet ciągłą pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać pracuje w interesie przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością informuje o wprowadzonych obowiązkach i możliwościach, które ułatwią prowadzenie firmy.

Poprawność i szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszystkie operacje finansowe działalności gospodarczej ewidencjonowane są przez dowody księgowe. Na ich bazie można dokonać prawidłowych rozliczeń, z uwagi na to są niezbędnym elementem pracy księgowej. Pośród nich znajdują się takie dokumenty księgowe jak dokumenty zewnętrzne generowane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne odnoszące się do działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze lub dowody korygujące poprawiające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, żeby dokumenty dostarczane były w komplecie oraz miały właściwą strukturę oraz wszystkie konieczne dane. Istotne, aby klient donosił dowody szybko, żeby księgowa mogła przeliczyć je w odpowiednim terminie.

Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Technika wysyłania dokumentów do biura rachunkowego zwykle zależy od jego zasad. W niektórych konieczne jest dostarczanie dokumentów księgowych oryginalnych. W innych miejscach wystarczy właściwie opisana kopia. Czasami dokumenty należy dostarczać do biura , w innych wystarcza wysyłka skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe zapewnia zabezpieczenie dokumentów przed uszkodzeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem albo nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Elektorniczna księgowość

Obecnie biura rachunkowe przeważnie używają programów e-księgowych. Ich bazową korzyścią jest elektroniczny wgląd do danych z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość elektroniczna pozwala na dodawanie wszelkich dokumentów księgowych, których elektroniczne zapisy zbierane są na absolutnie zabezpieczonych serwerach. Obok tego te programy wspierają tworzenie rozliczeń i zestawień, a nawet ułatwiają kontakt między księgową, a przedsiębiorca. Dodatkowo programy księgowości online są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby instalujące program bardzo często proponują dodatkowe szkolenia, a także pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Takiego typu programy są ciągle aktualizowane, by były zgodne z przepisami oraz gwarantowały bezpieczeństwo informacji.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość online, a także możliwościom w zakresie dostarczania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo wygodna. Opróćz tego wiele biur rachunkowych proponuje kompleksową ofertę. Oprócz bazowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych albo wyliczeń dla pracowników m.in. pomagają w zakładaniu firmy, przesyłają deklaracje do urzędu, reprezentują klientów czy np. zapewniają konsultacje telefoniczne. Istotnym elementem współpracy jest także to, że wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie OC. W przypadku błędów ze strony biura, konsekwencje finansowe będą opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie istotnym plusem jest zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi zajmować się nowościami w przepisach albo przyuczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:10:11
Cytuj
Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem różnych ważnych decyzji. Jedną z nich jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest także przybliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma chce skorzystać.

Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe

Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń

JAKIE SĄ FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE?

W Polsce obowiązują cztery formy opodatkowania: podatek na ogólnych zasadach, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a dobór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, dlatego ten etap podczas zakładania firmy także jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli firma nie zgłosi chęci stosowania innej zasady podatkowej, będzie musiała regulować swoje zobowiązania na rzecz państwa według tych reguł.

Podatek na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w wypadku, gdy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego wliczają się wszelkie wartości, zakupy i inwestycje, które są konieczne, aby go uzyskać (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Ta forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

Podatek liniowy

Główną zaletą rozliczania podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Ten rodzaj rozliczenia opłaca się, zwłaszcza jeśli dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć płacenia podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy zabiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Kontakt z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od typu działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle niezbedna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy też przechowywać wszelkie dowody zakupu, a pod koniec roku obowiązkowo przeprowadza się remanent towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, gdzie działa firma czy wiek podatnika. Tą wartość ustala się z roku na rok. Z tego powodu niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest okazywanie rachunków lub faktur poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKĄ FORMĘ OPODATKOWANIA WYBRAĆ ?

Ustalenie formy opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dobrać formę podatkową do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego wyboru, jest księgowość i współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do potrzebnych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany mądrze.


Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS