Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-19 09:15:23
Cytuj
Spółka komandytowa to rodzaj spółki, której celem jest prowadzenie działalności we własnym imieniu. W takiej spółce co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a co najmniej jeden wspólnik (komandytariusz) ma ograniczoną odpowiedzialność. Umożliwia to współpracę między działami o zróżnicowanym kapitale - w łatwy sposób mogą określić odpowiedzialność za sprawy korporacyjne.https://www.edustrada.pl/jaka-ksiegowosc-w-spolce-komandytowej/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:48:25
Cytuj


Usługi księgowości online dla przedsiębiorców

Zatrudnienie księgowej ma swoje zalety nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach i wykorzystania właściwych przepisów. Współcześnie wiele biur rachunkowych i samodzielnych księgowych używa aplikacji e-księgowości. Ze względu na co księgowość online jest ostatnio stosowaną metodą? Przede wszystkim dlatego, że system ma uniwersalne zastosowanie i dostosuje się w wielu rodzajach przedsiębiorstwa. Dodatkowo wdrożenie, a później korzystanie z takiego programu e-księgowości jest właściwie proste. Przeważnie firmy instalujące taki system oferują szkolenia przedsiębiorców i pracowników, którzy będą korzystali z księgowości online, a także wsparcie techniczne. Używanie programu księgowości elektronicznej usprawnia pracę samej księgowej oraz jest zupełnie korzystne dla przedsiębiorcy.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek

Jak działa księgowość elektroniczna?

Funkcjonalności aplikacji księgowości online są tak obszerne, że bez problemu można je dostosować do wielkości i wymagań firmy. Generalnie przez tego rodzaju aplikacje możliwe jest magazynowanie dokumentów firmowych oraz ich tworzenie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), co sprawia, że prędko będą przyszykowane do wydruku i przesłania do odpowiedniego urzędu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Poprzez księgowość online da się także prowadzić ewidencję, obliczać wysokość składek podatkowych, formułować bazy danych czy rozbudowywać i edytować plany kont. Sporym plusem jest też system magazynowy, czy dojście do analiz. Stały kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje prawidłowość wyliczeń oraz właściwy obieg dokumentów. Za sprawą tego księgi prowadzone są profesjonalnie i brak w nich miejsca dla jakichkolwiek uchybień. Głównym priorytetym przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest przekazywanie dokumentów na czas, aby nie dochodziło do zaległości rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

Aplikacja elektonicznej księgowości

Pośród najpopularniejszych programów księgowości online jest enova365, jaka w kompleksowy sposób steruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja daje korzystającym możliwość wejścia w potrzebne dane, a także pełnego zarządzania dokumentami. Program enova365 jest całkowicie zjednoczony z innymi aplikacjami księgowości online, ze względu na to w prosty sposób da się do niego wgrywać dokumenty wystawione poprzez inny system. Na tym systemie e-księgowości klient może pracować samodzielnie oraz ze wsparciem biura rachunkowego. Jest w sumie prosty w obsłudze, a cykliczne aktualizacje gwarantują, że wszelkie elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo danych. Używanie aplikacji księgowości elektronicznej w dużym stopniu automatyzuje pracę i usprawnia prowadzenie ewidencji. Obok tego w systemie enova365 udostępnione jest określanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca łatwo wskaże dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova365
Biuro rachunkowe enova
Księgowość enova

Opcje programu księgowości online

Aplikacja enova365 przygotowano ze specjalnych modułów zorientowanych na konkretne pola funkcjonowania przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na instalację księgowości online, może dosotosować do swoich potrzeb poszczególne moduły. Każdy z nich ukierunkowany jest na kierowanie biznesem w różnych dziedzinach. Dla samodzielnych księgowych i klientów biur rachunkowych przygotowano kilka modułów dedykowanych. Moduły oferują najbardziej konieczne funkcje. Przede wszystkim umożliwiają pełną obsługę klientów biura rachunkowego.

To zapewnia sprawne przeprowadzanie powtarzalnych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo np. przygotowywanie obrachunkowych okresów. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszystkie dokumenty są zgrane z wytycznymi, a obok tego da się je bez przeszkód przesyłać do właściwych organów. Oprócz tego biuro rachunkowe za pomocą programu księgowości online rozlicza VAT oraz gromadzi niezbędną ewidencję. Ponadto wszelkie rozliczenia kadrowo-płacowe dotyczące czasu pracy, dodatkowych godzin, zwolnień chorobowych albo delegacji i urlopów są uwzględniane w funkcjach systemu. Na podstawie tego możliwe jest wystawianie deklaracji ZUS. Wystawianie wszelkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm

To, co szczególnie ważne dla samych klientów biura rachunkowego, jeżeli korzysta z księgowości online, to komunikacja między klientem, a biurem rachunkowym. Przez system księgowości online przedsiębiorca ma stały dostęp do najistotniejszych dokumentów oraz informacji w wybranym miejscu i czasie. Ponadto wszelkie dokumenty można przenosić metodą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca może tworzyć niektóre wydruki, z gwarancją pełnego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto używać e-księgowości?

Korzystanie z elektronicznej księgowości to przede wszystkim komfort w postaci dostępu do danych w wybranym czasie i miejscu. Dzięki księgowości elektronicznej i ciągłemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach w prawie podatkowym, ani przejmować się bezpieczeństwem danych. Obok tego program jest łatwy w użyciu i dostępny na wielu urządzeniach. Wszystkie te wskazane plusy przekonują do tego, że warto rozważyć aplikację księgowości elektronicznej we własnej firmie.Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:48:52
CytujCzy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym da się wskazać bardzo wiele. Podejmująć współpracę z biurem rachunkowym nie tylko zdobywa się kontakt z wykształconym specjalistą, to jeszcze dobrej jakości obsługę. Choć przede wszystkim biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto wspomnieć, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, sporządza zestawienia sald i obrotów albo kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Podjęcie współdziałania z biurem rachunkowym powoduje, że księgowa zabiera część obowiązków przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się nadzór nad prawidłowością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a także składa deklaracje ZUS i podatkowe. Owocna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Prawo podatkowe w Polsce jest dość zmiennie, z tego powodu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają bezustanną aktualizację swojej wiedzy. Czujna obserwacja i szybkie dostosowanie do nowych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą miały właściwą strukturę, niezbędne informacje i zachowają ustalony porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe oferuje najlepszy system pracy. Pracownicy wiedzą, jak współpracować z klientem, aby otrzymywać dokumenty we właściwym terminie i jak ich wspierać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle uzyskują dostęp do informacji, a do tego kompleksową pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać działa na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością powiadamia o wprowadzonych zobowiązaniach oraz możliwościach, które usprawnią prowadzenie biznesu.

Zgodność i łatwy dostęp do dokumentów księgowych

Wszystkie operacje finansowe firmy wykazywane są poprzez dowody księgowe. Na ich bazie da się dokonać poprawnych rozliczeń, więc są ważnym elementem pracy . Wśród nich wyróżniamy takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne generowane przez lub dla kontrahentów, dowody wewnętrzne odnoszące się do działań wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze albo dowody korygujące uzupełniające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty dostarczane były w komplecie oraz miały poprawną strukturę i wszystkie konieczne dane. Najważniejsze, by klient udostępniał wszystkie dowody szybko, aby księgowa mogła przeliczyć je w odpowiednim czasie.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Metoda udostępniania dowodów księgowych do biura rachunkowego przeważnie zależy od jego zasad. W części miejsc niezbędne jest dostarczanie dowodów księgowych w oryginale. W innych miejscach wystarczy poprawnie opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba dostarczać prosto do biura , gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe gwarantuje zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem czy wprowadzaniem zmian. Klient ma ciągły dostęp do swoich dowodów księgowych, szczególnie jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Elektroniczna e-księgowość

Obecnie biura rachunkowe co raz częściej korzystają ze specjalnych programów e-księgowych. Ich podstawową zaletą jest elektroniczny wgląd do dokumentów i danych z każdego urządzenia. Nowoczesna elektoniczna księgowość umożliwia dodawanie wszystkich dowodów księgowych, których zapisy online zbierane są na całkowicie zabezpieczonych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie rozliczeń i zestawień, a nawet usprawniają kontakt pomiędzy biurem rachunkowym, a klientem. Co ważne programy księgowości elektronicznej są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby instalujące program bardzo często oferują dodatkowe szkolenia, a także pełne wsparcie techniczne. Takiego typu programy są bezustannie aktualizowane, by były zgrane z przepisami i zapewniały całkowite bezpieczeństwo danych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także możliwościom w zakresie oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Poza tym wiele biur rachunkowych prezentuje rozbudowaną ofertę. Oprócz podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych albo rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, dostarczają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest również to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku błędów z winy biura, konsekwencje finansowe zostaną opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Tak samo cennym plusem jest również oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam przedsiębiorca nie musi przejmować się aktualnościami w przepisach albo uczyć się w tym zakresie. Współpraca umożliwia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:49:25
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest także zbliżone przypuszczenie przychodów, które ułatwi ocenę najlepszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma zamierza skorzystać.

Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń

POLSKIE FORMY OPODATKOWANIA

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skontaktować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego powodu ten krok w trakcie zakładania firmy także jest bardzo istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zawiadomi o chęci korzystania z innej zasady podatkowej, będzie musiała regulować swoje zobowiązania na rzecz państwa zgodnie z tymi regułami.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł oraz 32% - kiedy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się według tej formy firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie wartości, zakupy oraz inwestycje, które są konieczne, aby go uzyskać (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można również korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

Podatek liniowy

Dużą zaletą podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Taki rodzaj rozliczenia jest opłacalny, zwłaszcza jeśli dochody przedsiębiorstwa są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć opłacania podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z uprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także niemożliwe jest rozliczenie razem z małżonkiem.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż konieczna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy też przechowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku obowiązkowo przeprowadza się remanent materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której znajduje się firma czy wiek podatnika. Tą wartość określa się co roku. Z tej przyczyny ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest przedstawianie faktur lub rachunków poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby na bazie przewidywanych dochodów, odpowiednio dopasować formę podatku do charakteru działalności. Kluczowym aspektem tego wyboru, jest księgowość i współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do koniecznych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi zostać dobrany mądrze.


Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS