Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-19 09:11:03
Cytuj
Po odebraniu karty podatkowej, ewidencjonowany jednorazowo dochód jest jedną z najczęściej stosowanych przez biuro podatkowe form rachunków rozliczeniowych. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują go do rozliczenia, muszą prowadzić ewidencję dochodów.https://www.pilicka.net.pl/jaka-ksiegowosc-przy-ryczalcie/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:18:37
Cytuj


Usługi księgowości elektronicznej dla przedsiębiorców

Korzystanie z usług księgowych ma swoje plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w rozliczeniach oraz stosowania się właściwych przepisów. Obecnie wiele biur rachunkowych oraz samodzielnych księgowych korzysta z systemów księgowości online. Ze względu na co księgowość online jest ostatnio wybieraną metodą? W głównej mierze dlatego, że system posiada powszechne zastosowanie i dopasuje się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Co więcej instalacja, a potem używanie takiego programu księgowości elektronicznej jest całkiem proste. Zazwyczaj firmy instalujące taki system proponują szkolenia dla przedsiębiorców i pracowników, którzy będą korzystali z księgowości elektronicznej, a także pomoc techniczną. Używanie systemu e-księgowości przyspiesza pracę samego biura rachunkowego i jest całkowicie wygodne dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń

Na jakiej zasadzie pracuje księgowość elektroniczna?

Możliwości programu księgowości elektronicznej są tak duże, że bez problemu da się je dostosować do formy i wymogów firmy. Między innymi przez tego typu programy możliwe jest odkładanie dokumentów księgowych oraz ich generowanie (np. deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), dzięki czemu natychmiast będą przyszykowane do druku i dostarczenia do odpowiedniego urzędu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez księgowość online można też prowadzić ewidencję, kalkulować wysokość składek podatkowych, formułować bazy danych czy przygotowywać i aktualizować plany kont. Ważnym atutem jest również magazynowy system, czy dojście do analiz. Stały kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym zapewnia prawidłowość wyliczeń oraz odpowiedni obieg dokumentów. Dzięki temu księgi prowadzone są fachowo i nie ma w nich uchybień. Głównym zadaniem przedsiębiorcy w dziedzinie księgowości jest wysyłanie kompletnych dokumentów w terminie, by nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń

Program księgowości online

Wśród najczęściej używanych aplikacji księgowości elektronicznej jest enova365, jaka we wszechstronny sposób steruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja gwarantuje korzystającym możliwość dojścia w konieczne dane, a także całościowego zarządzania dokumentami. System enova365 jest w pełni zintegrowany z pozostałymi systemami e-księgowości, co sprawia, że łatwo można do niego przesyłać dokumenty przygotowane poprzez inny system. Na tym systemie e-księgowości klient może działać sam oraz ze wsparciem księgowej. Jest właściwie łatwy w obsłudze, a częste aktualizacje zapewniają, że poszczególne elementy będą zgrane z obowiązującymi przepisami oraz zachowają bezpieczeństwo informacji. Używanie systemu elektronicznej księgowości w dużym stopniu automatyzuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej w programie enova365 możliwe jest wskazywanie uprawnień, za pomocą czego przedsiębiorca bez problemu wskaże dostęp pracowników oraz ich pole działania.

enova Toruń
enova Toruń
enova Toruń

Możliwości aplikacji e-księgowy

Aplikacja enova365 stworzono z modułów skierowanych na poszczególne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa. Każda firma, która podejmie wdrożenie księgowości elektronicznej, może dobrać do do siebie wybrane moduły. Każdy jeden ukierunkowany jest na prowadzenie biznesu w różnych obszarach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych uruchomiono parę modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najpotrzebniejsze opcje. Głównie umożliwiają pełną obsługę klientów biura .

To zapewnia szybkie przeprowadzanie tych samych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie okresów obrachunkowych. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszystkie pliki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a oprócz tego można je bez przeszkód przesyłać do odpowiednich organów. Oprócz tego biuro rachunkowe za sprawą systemu elektronicznej księgowości oblicza VAT oraz gromadzi konieczną ewidencję. Co więcej wszystkie rozliczenia kadrowo-płacowe dotyczące czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień albo delegacji i urlopów są zawarte w możliwościach aplikacji. Na bazie tego dostępne jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek

To, co szczególnie ważne dla klientów biura , jakie używa księgowości online, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Poprzez aplikację księgowości online przedsiębiorca ma pełen dostęp do najistotniejszych dokumentów i informacji w dowolnym czasie. Co więcej wszelkie dokumenty można przenosić metodą elektroniczną. Poza tym przedsiębiorca może uzupełniać niektóre wydruki, a przy tym ma pewność pełnego bezpieczeństwa danych.

Dlaczego warto korzystać z księgowości online?

Stosowanie księgowości online to głównie komfort w postaci dojścia do danych w wybranym miejscu. Dzięki księgowości elektronicznej oraz ciągłemu kontaktowi z biurem rachunkowym nie trzeba być na bieżąco w zmianach w prawie podatkowym, ani przejmować się bezpieczeństwem informacji. Oprócz tego system jest łatwy w obsłudze i dostępny na różnych urządzeniach. Wszystkie te wskazane korzyści sprawiają, że warto rozważyć wdrożenie księgowości elektronicznej we własnym biznesie.Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:19:03
CytujDlaczego warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów podjęcia współpracy z biurem rachunkowym da się wyliczyć bardzo dużo. Rozpoczynając współdziałanie z biurem rachunkowym poza tym, że osiąga się styczność z wykształconym księgowym, to jeszcze dobrej klasy obsługę. Chociaż przede wszystkim biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba dodać, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny pasywów i aktywów, sporządza zestawienia sald i obrotów i kataloguje i segreguje dokumentację firmy. Rozpoczęcie współdziałania z biurem rachunkowym powoduje, że księgowa przejmuje część zadań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samym biznesie. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad poprawnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję zdarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a nawet składa deklaracje ZUS i podatkowe. Rzetelna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Prawo podatkowe w Polsce jest dość zmiennie, z tej przyczyny nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Czujna obserwacja i szybkie dopasowanie do wdrażanych zmian, zapewnia, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały właściwą strukturę, kompletne informacje i zachowają wymagany porządek. Na bazie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny system działania. Pracownicy orientują się, jak współdziałać z klientem, żeby odbierać dokumenty we właściwym terminie i jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Ponadto klienci biura rachunkowego zwykle uzyskują dostęp do informacji, a do tego kompleksową pomoc w zrozumieniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje na korzyść przedsiębiorcy, dlatego z pewnością informuje o nowych obowiązkach i możliwościach, które ułatwią prowadzenie działalności.

Zgodność i szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszelkie operacje finansowe przedsiębiorstwa ewidencjonowane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich podstawie można dokonać poprawnych rozliczeń, dlatego są ważnym elementem pracy księgowej. Pośród nich znajdują się takie dokumenty księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze albo dowody korygujące poprawiające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, żeby dokumenty dostarczane były bez braków i miały prawidłową strukturę i wszystkie niezbędne dane. Istotne, by klient udostępniał wszystkie dowody szybko, żeby księgowa mogła rozliczyć je w wyznaczonym czasie.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Metoda wysyłania dowodów do biura rachunkowego zwykle zależy od jego zasad. W niektórych niezbędne jest udostępnianie dokumentów księgowych w oryginale. Gdzie indziej wystarczy poprawnie oznaczona kopia. Niekiedy dokumenty należy przekazywać wprost do biura , gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe dba o bezpieczeństwo dokumentów przed zniszczeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem i nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dokumentów, szczególnie jeśli biuro rachunkowe używa nowoczesnych rozwiązań.

Elektorniczna księgowość

Nowoczesne biura rachunkowe zazwyczaj korzystają ze programów elektronicznej księgowości. Ich główną korzyścią jest elektroniczny wgląd do danych z każdego urządzenia. Nowoczesna elektoniczna księgowość pozwala na uzupełnianie wszystkich dokumentów księgowych, których zapisy online gromadzone są na w pełni zabezpieczonych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a także ułatwiają kontakt pomiędzy księgową, a klientem. Ponadto programy e-księgowości są intuicyjne i nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające zazwyczaj proponują dodatkowe szkolenia, a nawet całkowite wsparcie i porady techniczne. Tego rodzaju programy są regularnie aktualizowane, żeby były zgodne z najnowszymi przepisami oraz zapewniały absolutne bezpieczeństwo danych.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość online, a także możliwościom w kwestiach przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Opróćz tego wiele biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Oprócz podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych albo wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują klientów czy np. oferują telefoniczne konsultacje. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów z winy biura, skutki finansowe zostaną opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Równie istotnym atutem jest oszczędność czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi przejmować się nowościami w przepisach lub douczać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowa Toruń praca
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:19:36
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem różnych istotnych decyzji. Jedną z nich jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, ponieważ nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest też zbliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma chce skorzystać.

Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce istnieją cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, a dobór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed założeniem i w trakcie działania firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do funkcjonowania działalności gospodarczej, dlatego ten krok podczas zakładania firmy także jest niezmiernie ważny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli firma nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, automatycznie będzie musiała regulować swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w wypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Dodatkowo, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie wartości, zakupy i inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się razem z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Pracę w tym zakresie ułatwia ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Podatek liniowy

Główną zaletą podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od dochodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Ten sposób rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza gdy dochody przedsiębiorstwa są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Współpraca z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla przedsiębiorstw prowadzących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od typu działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Firma ma możliwość pobierania ulg podatkowych oraz może starać się o kredyt podatkowy, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy też przechowywać wszelkie dowody zakupu, a pod koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie danych takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, gdzie znajduje się firma czy wiek podatnika. Taką wartość określa się z roku na rok. Z tego względu niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest okazywanie faktur lub rachunków poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, odpowiednio dobrać formę podatku do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego wyboru, jest księgowość i kontakt z dobrym biurem rachunkowym. Każda z form ma odrębne wymagania, co do koniecznych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi być dobrany z głową.


Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS