Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-19 09:08:36
Cytuj
Księgowość jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdej jednostki gospodarczej. Tymczasem większość firm, szczególnie mniejszych, decyduje się powierzyć jej prowadzenie biuru księgowemu. Ile kosztuje prowadzenie księgowości w obu wariantach (zatrudnienie pracownika oraz biuro rachunkowe) i od czego zależy?https://pixter.pl/ile-trzeba-zaplacic-za-uslugi-ksiegowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:23:38
Cytuj


Księgowość online dla firm

Korzystanie z usług księgowych ma różne plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w rozliczeniach i wykorzystania odpowiednich przepisów. Obecnie znaczna część biur rachunkowych oraz samych księgowych korzysta z aplikacji księgowości online. Co sprawia, że e-księgowość jest ostatnio stosowaną metodą? Przede wszystkim dlatego, że aplikacja ma wszechstronne zastosowanie i sprawdzi się w każdym rodzaju firm. Dodatkowo wprowadzenie, a potem stosowanie takiego systemu księgowości online jest stosunkowo proste. Zwykle firmy wprowadzające taką aplikację oferują szkolenia przedsiębiorców i pracowników, jacy będą korzystali z e-księgowości, a obok tego wsparcie techniczne. Zastosowanie systemu e-księgowości usprawnia pracę samej księgowej oraz jest zupełnie korzystne dla przedsiębiorcy.

Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

W jaki sposób działa księgowość online?

Funkcjonalności systemu księgowości elektronicznej są tak duże, że bez problemu da się je dobrać do charakteru oraz potrzeb firmy. Przede wszystkim poprzez tego typu aplikacje możliwe jest kompletowanie dokumentów księgowych i ich tworzenie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), co sprawia, że prędko będą przyszykowane do druku oraz dostarczenia do właściwego organu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez e-księgowość da się też prowadzić księgi rachunkowe, liczyć składki podatkowe, tworzyć bazy danych albo powiększać i edytować plany kont. Wielkim plusem jest też system magazynowy, czy dostęp do analiz. Nieprzerwany kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym zapewnia poprawność rozliczeń oraz właściwy obieg danych. W ten sposób księgi rachunkowe prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Głównym priorytetym samego przedsiębiorcy pod względem księgowości jest wysyłanie kompletnych dokumentów w terminie, aby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Program e-księgowy

Pośród najczęściej używanych programów e-księgowości jest enova365, jaka w kompleksowy sposób kieruje zasobami firmy. Ta nowoczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość dostępu w potrzebne dane, a także całościowego kierowania dokumentami. Program enova365 jest absolutnie zintegrowany z pozostałymi aplikacjami księgowymi, dlatego też z łatwością można do niego przesyłać dokumenty wystawione w innej aplikacji. Na tej aplikacji księgowości online użytkownik może pracować samodzielnie lub ze wsparciem księgowej. Jest w sumie łatwy w użyciu, a regularne aktualizacje gwarantują, że poszczególne elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami oraz utrzymają bezpieczeństwo informacji. Stosowanie aplikacji księgowości online w dużym stopniu automatyzuje pracę i wspomaga prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dodatkowo w programie enova365 możliwe jest nadawanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca w prosty sposób określi dostęp pracowników i ich pole działania.

enova Toruń
Biuro rachunkowe enova
Księgowość enova

Możliwości programu elektonicznej księgowości

System enova365 zbudowano ze specjalnych modułów skierowanych na konkretne sfery pracy firmy. Każda firma, która postawi na wdrożenie e-ksiegowości, może dobrać do swoich potrzeb wybrane moduły. Każdy z modułów skierowany jest na prowadzenie biznesu w różnych dziedzinach. Dla samych księgowych oraz klientów biur rachunkowych przygotowano kilka modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najbardziej konieczne opcje. Przede wszystkim umożliwiają kompleksową obsługę księgową klientów biura .

To oznacza sprawne wykonywanie tych samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie obrachunkowych okresów. Za sprawą aktualizacji księgowości online wszystkie pliki są zgrane z najnowszymi wytycznymi, a oprócz tego można je bez przeszkód przesyłać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe dzięki programowi elektronicznej księgowości rozlicza VAT i gromadzi potrzebną ewidencję. Ponadto wszystkie przeliczenia kadrowo-płacowe na temat liczby godzin pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień lub urlopów i delegacji są wpisane w funkcjach programu. Na bazie tego możliwe jest tworzenie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za sprawą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

To, co szczególnie istotne dla samych klientów biura rachunkowego, jeżeli używa księgowości online, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Poprzez aplikację księgowości online przedsiębiorca ma stały dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów i informacji w dowolnym czasie. Dodatkowo wszelkie dokumenty można dostarczać metodą elektroniczną. Poza tym przedsiębiorca może tworzyć niektóre wydruki, z pewnością absolutnego bezpieczeństwa danych.

Z jakiego powodu warto korzystać z księgowości elektronicznej?

Korzystanie z księgowości online to głównie wygoda w postaci dojścia do informacji w wybranym miejscu. Dzięki e-księgowości oraz stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. Obok tego program jest prosty w użyciu i dostępny na różnych urządzeniach. Takie wymienione atuty sprawiają, że warto przemyśleć zastosowanie e-księgowości we własnej firmie.Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:24:01
CytujCo sprawia, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Zalet korzystania z usług biura rachunkowego jest sporo. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym nie tylko zdobywa się łączność z wykształconym specjalistą, to jeszcze dobrej klasy obsługę. Choć głównie biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto wspomnieć, że ma więcej zadań, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia obrotów i sald czy segreguje i kataloguje dokumenty firmy. Rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że księgowa zabiera część zadań przedsiębiorcy, ułatwiając skupienie się na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się nadzór nad poprawnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję zdarzeń gospodarczych, sporządza sprawozdania finansowe, a do tego składa deklaracje ZUS i podatkowe. Owocna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się aktualizuje, dlatego nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają stałe poszerzanie swojej wiedzy. Uważna obserwacja oraz szybkie dostosowanie do nowych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą posiadały prawidłową strukturę, potrzebne dane i zachowają ustalony porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najlepszy sposób pracy. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, aby otrzymywać dokumenty na czas oraz jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Oprócz tego klienci biura rachunkowego przeważnie uzyskują komplet informacji, a do tego ciągłą pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością informuje o nowych zobowiązaniach i możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie działalności.

Zgodność oraz łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie operacje finansowe firmy ewidencjonowane są przez dokumenty księgowe. Na ich bazie da się dokonać poprawnych rozliczeń, więc są najważniejszym elementem pracy . Wśród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze lub dowody korygujące nanoszące poprawki na niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, aby dokumenty dostarczane były bez braków oraz miały prawidłową strukturę i wszelkie konieczne informacje. Istotne, aby klient udostępniał wszystkie dowody na bieżąco, by księgowa mogła przeliczyć je we właściwym terminie.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

Sposób dostarczania dokumentów do biura rachunkowego często zależy od jego działania. W części miejsc konieczne jest dostarczanie dokumentów księgowych oryginalnych. Niekiedy wystarczy właściwie oznaczona kopia. Czasami dokumenty trzeba przekazywać wprost do biura rachunkowego, gdzieniegdzie wystarcza przesłanie skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów przed zniszczeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem czy nanoszeniem zmian. Klient w każdej chwili ma dostęp do swoich dokumentów, szczególnie jeśli biuro rachunkowe używa najnowszych rozwiązań.

e-księgowość

Współczesne biura rachunkowe co raz częściej używają specjalnych programów księgowości elektronicznej. Ich bazową zaletą jest elektroniczny dostęp do dokumentów ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna elektoniczna księgowość pozwala na wprowadzanie wszystkich dowodów księgowych, których zapisy online gromadzone są na całkowicie chronionych serwerach. Obok tego te programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a także usprawniają kontakt między księgową, a przedsiębiorca. Co ważne programy księgowości online są intuicyjne oraz nietrudne w obsłudze. Osoby instalujące program często oferują dodatkowe szkolenia, a także pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Tego typu programy są stale aktualizowane, aby były zgrane z najnowszymi przepisami oraz gwarantowały bezpieczeństwo danych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak e-księgowość, a także możliwościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Poza tym wiele biur rachunkowych prezentuje szeroką ofertę. Oprócz fundamentalnej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, przesyłają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest również to, że wszystkie biura rachunkowe muszą wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów ze strony biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie żadnych kosztów. Równie ważnym plusem jest też zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam przedsiębiorca nie musi przejmować się aktualnościami w przepisach ani douczać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 18:24:28
Cytuj
Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem różnych ważnych decyzji. Jedną z nich jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z doborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, ponieważ nie wszystkie formy opodatkowania będą odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest również zbliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń

POLSKIE FORMY OPODATKOWANIA

W Polsce istnieją cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje zalety i wady, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w wszechstronnym zakresie przed założeniem i w trakcie działania firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego powodu ten etap podczas zakładania firmy także jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli firma nie zgłosi chęci stosowania innej zasady podatkowej, automatycznie będzie musiała wypłacać swoje zobowiązania na rzecz państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do czego wliczają się wszystkie wartości, zakupy i inwestycje, które są konieczne, aby go uzyskać (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Pracę w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń

Podatek liniowy

Dużą zaletą podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od przychodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Taki sposób rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza gdy dochody przedsiębiorstwa znacznie przekraczają kwotę 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania przeznaczoną tylko dla firm prowadzących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z uprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość pobierania ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy również zachowywać wszelkie dowody zakupu, a pod koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, gdzie działa firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się co roku. Z tego względu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest przedstawianie faktur lub rachunków poświadczających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Ustalenie formy opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dopasować formę podatku do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego wyboru, jest księgowość i współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi zostać dobrany mądrze.


Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS