Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-03-19 08:47:40
Cytuj
Niezbędnym elementem prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej jest księgowość. Mniejsze podmioty mają możliwość skorzystania z uproszczonej księgowości, część musi jednak prowadzić od początku pełne księgi. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego tak ważna jest księgowość w firmie. Traktują ją jedynie jako narzędzie do rozliczeń podatkowych. Tymczasem dobry księgowy może nawet uratować firmę przed katastrofą finansową. Dlaczego księgowość jest tak istotna?https://www.eplusi.pl/pl/dlaczego-kazda-firma-musi-prowadzic-ksiegowosc/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:05:12
Cytuj
Usługi elektronicznej księgowości

Zatrudnienie księgowej ma różne plusy nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w wyliczeniach i stosowania się właściwych przepisów. W tej chwili znaczna ilość biur rachunkowych, a także samych księgowych używa programów e-księgowości. Dlaczego e-księgowość jest ostatnio stosowaną metodą? Głównie dlatego, że system ma szerokie zastosowanie i dostosuje się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Ponadto instalacja, a potem używanie takiej aplikacji e-księgowości jest całkiem proste. Zwykle firmy wprowadzające taki system proponują szkolenia dla pracowników i przedsiębiorców, jacy będą używali księgowości elektronicznej, a oprócz tego pomoc techniczną. Wdrożenie aplikacji księgowości online ułatwia pracę samego biura rachunkowego oraz jest w pełni wygodne dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Jak pracuje księgowość elektroniczna?

Opcje programu e-księgowości są tak obszerne, że bez trudu da się je dostosować do wielkości oraz oczekiwań firmy. Między innymi przez tego rodzaju programy możliwe jest magazynowanie dokumentów księgowych oraz ich tworzenie (na przykład deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), za sprawą czego szybko będą gotowe do druku oraz przesłania do właściwego organu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez e-księgowość da się też prowadzić księgi rachunkowe, obliczać składki podatkowe, tworzyć bazy danych lub rozbudowywać i edytować plany kont. Ważnym atutem jest również magazynowy system, czy dojście do analiz. Stały kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym zapewnia poprawność wyliczeń i stosowny obieg danych. W ten sposób księgi rachunkowe prowadzone są profesjonalnie i brak w nich miejsca dla uchybień. Głównym zadaniem przedsiębiorcy w dziedzinie księgowości jest przekazywanie kompletnych dokumentów w terminie, aby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Aplikacja elektonicznej księgowości

Pośród najpopularniejszych systemów e-księgowości jest enova365, jaka w kompleksowy sposób zarządza zasobami firmy. Ta nowoczesna aplikacja gwarantuje korzystającym możliwość dojścia w niezbędne dane, a także kompletnego zarządzania dokumentami. Program enova365 jest całkowicie zintegrowany z innymi systemami e-księgowości, z powodzu czego z łatwością da się do niego przesyłać dokumenty wystawione przez inny program. Na tym systemie księgowości online użytkownik może działać samodzielnie albo z pomocą księgowej lub biura rachunkowego. Jest stosunkowo prosty w obsłudze, a częste aktualizacje przekonują, że poszczególne elementy będą zgodne z obowiązującymi przepisami oraz zachowają bezpieczeństwo danych. Używanie aplikacji księgowości online w znacznym stopniu automatyzuje działania i usprawnia prowadzenie ewidencji. Oprócz tego w systemie enova365 możliwe jest przyznawanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca bez przeszkód wskaże dostęp pracowników oraz ich pole działania.

Księgowość enova
Biuro rachunkowe enova
enova Toruń

Funkcjonalności programu e-księgowy

Aplikacja enova365 zbudowano z modułów skierowanych na poszczególne obszary funkcjonowania firmy. Każda firma, która zdecyduje się na wdrożenie księgowości elektronicznej, może dobrać do swoich potrzeb poszczególne moduły. Każdy jeden skoncentrowany jest na kierowanie biznesem w wielu dziedzinach. Dla samych księgowych i klientów biur rachunkowych przygotowano kilka dedykowanych modułów. W każdym module zawierają się najbardziej niezbędne funkcje. Głównie umożliwiają kompleksową obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje bezproblemowe przeprowadzanie takich samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo np. przygotowywanie okresów obrachunkowych. Dzięki aktualizacjom księgowości online wszelkie dokumenty są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a poza tym da się je bez przeszkód przesyłać do właściwych organów. Obok tego biuro rachunkowe dzięki programowi e-księgowości rozlicza VAT oraz prowadzi niezbędną ewidencję. Co więcej wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe w zakresie liczby godzin pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień albo urlopów i delegacji są wpisane w funkcjach systemu. Na bazie tego możliwe jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Wystawianie wszelkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm

To, co szczególnie ważne dla klientów biura rachunkowego, jeśli korzysta z księgowości online, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Poprzez system e-księgowości przedsiębiorca ma stały dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów oraz informacji w wybranym czasie. Dodatkowo wszelkie dokumenty da się przenosić drogą elektroniczną. Poza tym przedsiębiorca samodzielnie może przygotowywać niektóre wydruki, z gwarancją absolutnego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto używać e-księgowości?

Korzystanie z elektronicznej księgowości to przede wszystkim komfort w postaci dostępu do danych w dowolnym miejscu. Dzięki księgowości online i stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani przejmować się bezpieczeństwem informacji. poza tym system jest prosty w obsłudze i dostępny na różnych urządzeniach. Takie wymienione korzyści przekonują do tego, że warto rozważyć zastosowanie elektronicznej księgowości we własnym biznesie.Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:05:36
CytujZ jakiego powodu warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym?

Korzyści podjęcia współpracy z biurem rachunkowym można wskazać sporo. Rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym poza tym, że osiąga się kontakt z wykształconym specjalistą, to także wysokiej klasy obsługę. Choć głównie biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że ma więcej zadań, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, tworzy zestawienia obrotów i sald albo segreguje i kataloguje dokumentację firmy. Podjęcie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że biuro zabiera część zadań przedsiębiorcy, umożliwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad poprawnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe wykonuje ewidencję zdarzeń gospodarczych, przygotowuje finansowe sprawozdania, a do tego składa deklaracje podatkowe i ZUS. Rzetelna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności oraz znajomość przepisów

Prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tej przyczyny nic dziwnego, że biura rachunkowe zapewniają ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Uważna obserwacja oraz szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą posiadały odpowiednią strukturę, niezbędne dane i utrzymują wymagany porządek. Na podstawie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najlepszy sposób pracy. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, aby odbierać dokumenty na czas i jak ich wspierać w prowadzeniu biznesu. Poza tym klienci biura rachunkowego przeważnie uzyskują komplet informacji, a do tego ciągłą pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa zawsze pracuje w interesie przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością informuje o nowych obowiązkach oraz możliwościach, które usprawnią prowadzenie biznesu.

Poprawność i łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie operacje finansowe działalności gospodarczej wykazywane są przez dokumenty księgowe. Na ich bazie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, z uwagi na to są najistotniejszym elementem pracy . Wśród nich znajdują się takie dokumenty księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo dowody korygujące uzupełniające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty dostarczane były bez braków i miały prawidłową strukturę i wszelkie niezbędne informacje. Najważniejsze, by klient wysyłał wszystkie dowody szybko, żeby księgowa mogła przeliczyć je we właściwym terminie.

Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

Metoda udostępniania dokumentów do biura rachunkowego z reguły zależy od jego działania. W niektórych miejscach niezbędne jest udostępnianie dokumentów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba dostarczać bezpośrednio do biura , w innych wystarcza przesłanie skanu. Co ważne każde biuro rachunkowe zapewnia ochronę dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem oraz wprowadzaniem zmian. Klient w każdej chwili ma dostęp do swoich dowodów księgowych, szczególnie jeżeli biuro rachunkowe korzysta z najnowszych rozwiązań.

Elektroniczna e-księgowość

Obecnie biura rachunkowe zazwyczaj używają programów księgowości online. Ich fundamentalną korzyścią jest elektroniczny wgląd do danych z każdego urządzenia. Nowoczesna e-księgowość umożliwia wprowadzanie wszelkich dowodów księgowych, których elektroniczne zapisy składowane są na absolutnie zabezpieczonych serwerach. Oprócz tego te programy pomagają w tworzeniu rozliczeń i zestawień, a także wspomagają kontakt między księgową, a przedsiębiorca. Co więcej programy księgowości elektronicznej są intuicyjne i proste w obsłudze. Osoby instalujące program zazwyczaj proponują szkolenia, a także pełne wsparcie techniczne. Tego rodzaju programy są ciągle aktualizowane, by były zgodne z najnowszymi przepisami oraz zapewniały całkowite bezpieczeństwo informacji.

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także dogodnościom w kwestiach oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Obok tego większość biur rachunkowych proponuje szeroką ofertę. Obok gruntownej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych albo wyliczeń dla pracowników m.in. pomagają w zakładaniu działalności gospodarczej, przesyłają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują klientów czy np. oferują konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest też to, że każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie OC. W razie błędów z winy biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Tak samo istotnym plusem jest także oszczędność czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi przejmować się zmianami w przepisach albo uczyć się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu działalności.


Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-10 17:05:56
Cytuj
Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą właściwe dla wybranej działalności. Ważne jest też zbliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najlepszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje wady i zalety, a dobór pomiędzy nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skontaktować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do funkcjonowania działalności gospodarczej, dlatego ten etap podczas zakładania firmy również jest bardzo istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli przedsiębiorstwo nie zawiadomi o chęci stosowania innej zasady podatkowej, będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania na rzecz państwa według tych reguł.

Podatek na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w wypadku, kiedy roczny dochód firmy jest mniejszy lub równy 85 528 zł oraz 32% - kiedy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się według tej formy firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszelkie wartości, zakupy i inwestycje, które są konieczne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Ta forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie upraszcza stały kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm

Podatek liniowy

Dużą zaletą rozliczania podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od przychodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Taki sposób rozliczenia opłaca się, zwłaszcza jeśli dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć opłacania podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy zabiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Firmie nie przysługuje też prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla przedsiębiorstw prowadzących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z poprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Firma ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych i ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy również przechowywać wszystkie dowody zakupu, a pod koniec roku musi zostać przeprowadzony remanent materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie danych takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której znajduje się firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się z roku na rok. Z tego względu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie niezbędne jest przedstawianie faktur lub rachunków poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Ustalenie formy opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dopasować formę podatkową do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego działania, jest księgowość i współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do potrzebnych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany mądrze.


Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS