Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-02-16 13:44:32
Cytuj
Stomatologia estetyczna ma za zadanie zająć się polepszeniem naszego wyglądu zębów, jak i także twarzy. Zabiegi, które wchodzą w zakres stomatologii estetycznej mają na celu wyłącznie poprawę wizualnego efektu. Musimy wiedzieć, że wykonywane powinny być dopiero, gdy pozwala na to stan zębów. Muszą to być zęby w stu procentach zdrowie. Czytaj dalej: https://pixter.pl/co-to-jest-stomatologia-estetyczna/
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 13:30:27
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Implanty Toruń
Implanty Toruń
www.dentysta-bydgoszcz.pl
Gabinet stomatologiczny Toruń
Gabinet stomatologiczny ToruńUsunięcie ósemek

To bardzo znany zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Niekiedy jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy istnieje podejrzenie, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym okresie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez znaczenia, z jakiego powodu utracono zęby, dobrze jest zastanowić się nad wszczepieniem implantu stomatologicznego. Jest to potrzebne do przywrócenia prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie poprawności w żuchwie i jest absolutnie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo ozwiercielda ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie tak samo, jak zęby naturalne. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zazwyczaj niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Przebieg zabiegu implantacji.

Jako pierwsze przeprowadzane są pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym i kończy się w ciągu 30 minut. Implant zębowy składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest wszczepiany do kości oraz nakładki porcelanowej lub innego tworzywa, które odzwierciedla kolorem i kształtem naturalny ząb.

Zarejestruj się teraz w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Czasami bywa to konieczne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia większej części korony zęba, by uprościć zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też powstawaniu nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z doskonałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich obrzmienia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, żeby w trakcie uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to jeden sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu blokuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, by je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły żeby je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, dlatego pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych i groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg najczęściej dotyczy dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te problemy są wychwytywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zraża dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i łatwy. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Dentysta Toruń
most protetyczny
www.ortodontatorun.pl
Gabinet stomatologiczny Toruń
Ortodonta ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia daje nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na uratowanie pozostałych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w szczególnych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. Później zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, tak aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Stomatolog Grudziądz
Dentysta Inowrocław
Implanty Ostrowiec
Dentysta Zakopane
Protetyka

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS