Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-01-14 13:54:06
Cytuj
Prowadzenie własnego biura rachunkowego to marzenie wielu księgowych. W tym kontekście zwykle zastanawiają się oni nad możliwymi do wygenerowania przychodami. Odpowiadamy na pytanie, ile może zarobić biuro rachunkowe i na jakich zasadach. Czytaj dalej: https://www.ot1.pl/ile-zarabia-biuro-rachunkowe/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:43:59
Cytuj


Elektroniczna księgowość dla firm

Zatrudnienie księgowej ma swoje zalety nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w rozliczeniach oraz stosowania się właściwych przepisów. W tej chwili spora liczba biur rachunkowych i samodzielnych księgowych korzysta z aplikacji e-księgowości. Ze względu na co księgowość online jest chętnie stosowaną metodą? W głównej mierze dlatego, że program ma wielofunkcyjne zastosowanie i dostosuje się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Poza tym wdrożenie, a później stosowanie takiego systemu e-księgowości jest stosunkowo proste. Przeważnie firmy instalujące program proponują szkolenia przedsiębiorców i pracowników, jacy będą używali księgowości elektronicznej, a także wsparcie techniczne. Używanie systemu księgowości elektronicznej przyspiesza pracę samego biura rachunkowego i jest w pełni wygodne dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń

Na jakiej zasadzie działa e-księgowość?

Możliwości aplikacji księgowości elektronicznej są tak rozległe, że bez trudu można je dostosować do wielkości i wymogów przedsiębiorstwa. Generalnie przez tego typu programy możliwe jest kompletowanie dokumentów firmowych i ich generowanie (na przykład deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), za sprawą czego szybko będą przyszykowane do druku oraz dostarczenia do odpowiedniego organu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez księgowość elektroniczną można również prowadzić księgi rachunkowe, obliczać wysokość składek podatkowych, tworzyć bazy danych czy przygotowywać i aktualizować plany kont. Ważnym plusem jest także system magazynowy, czy wgląd w analizy. Nieprzerwany kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje prawidłowość rozliczeń oraz odpowiedni obieg dokumentów. Dzięki temu księgi prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich najmniejszych uchybień. Podstawowym priorytetym samego przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest dostarczanie odpowiednich dokumentów w terminie, żeby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Aplikacja do księgowości i faktur

Pośród najczęściej używanych aplikacji księgowości online jest enova365, która w wielostronny sposób zarządza zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja daje użytkownikom możliwość dostępu w potrzebne dane, a także pełnego kierowania dokumentami. System enova365 jest w pełni zjednoczony z pozostałymi aplikacjami e-księgowości, dlatego też w prosty sposób można do niego importować dokumenty wystawione przez inny program. Na tej aplikacji e-księgowości użytkownik może pracować samodzielnie i ze wsparciem biura rachunkowego. Jest stosunkowo prosty w obsłudze, a cykliczne aktualizacje przekonują, że wszystkie elementy będą zgodne z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo danych. Używanie systemu elektronicznej księgowości w znacznym stopniu mechanizuje pracę i wspomaga prowadzenie ksiąg. Obok tego w programie enova365 możliwe jest przyznawanie uprawnień, za pomocą czego przedsiębiorca w prosty sposób wskaże dostęp pracowników i ich pole działania.

Biuro rachunkowe enova365
Biuro rachunkowe enova
Księgowość enova

Możliwości programu księgowości elektronicznej

Aplikacja enova365 zbudowano ze specjalnych modułów zorientowanych na konkretne obszary działania firmy. Każda firma, która zdecyduje się na wdrożenie księgowości elektronicznej, może dobrać do poszczególne moduły. Każdy z nich ukierunkowany jest na kierowanie biznesem w wielu dziedzinach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych stworzono parę dedykowanych modułów. Każdy z nich oferuje najpotrzebniejsze opcje. Głównie umożliwiają kompleksową obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje bezproblemowe robienie takich samych czynności, tworzenie plików JPK_VAT lub np. sporządzanie okresów obrachunkowych. Dzięki aktualizacjom elektronicznej księgowości wszelkie pliki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a poza tym można je bez trudu przesyłać do właściwych organów. Obok tego biuro rachunkowe dzięki programowi księgowości online przelicza VAT oraz aktualizuje wymaganą ewidencję. Ponadto wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe w zakresie liczby godzin pracy, nadgodzin, chorobowych zwolnień albo delegacji i urlopów są uwzględniane w funkcjach aplikacji. Na bazie tego możliwe jest wystawianie deklaracji ZUS. Tworzenie wszelkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest dzięki wbudowanym schematom.

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek

To, co istotne dla klientów biura rachunkowego, jeżeli używa e-księgowości, to komunikacja między biurem, a klientem. Poprzez system e-księgowości przedsiębiorca ma stały dostęp do najważniejszych dokumentów oraz danych w dowolnym miejscu i czasie. Dodatkowo wszelkie dokumenty można przesyłać metodą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca może przygotowywać niektóre wydruki, z gwarancją całkowitego bezpieczeństwa informacji.

Dlaczego warto korzystać z elektonicznej księgowości?

Stosowanie elektronicznej księgowości to głównie komfort w postaci dojścia do danych w każdym czasie. Dzięki księgowości elektronicznej i ciągłemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Obok tego system jest łatwy w obsłudze oraz dostępny na różnych urządzeniach. Takie wskazane atuty przekonują do tego, że warto przemyśleć wdrożenie e-księgowości we własnym biznesie.Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:44:32
Cytuj
Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Korzyści nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym da się wyliczyć sporo. Nawiązując współdziałanie z biurem rachunkowym poza tym, że osiąga się kontakt z wykształconym profesjonalistą, to jeszcze dobrej jakości obsługę. Choć przede wszystkim biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto wspomnieć, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Dla przykładu przeprowadza wyceny pasywów i aktywów, sporządza zestawienia obrotów i sald albo kataloguje i segreguje dokumenty firmy. Nawiązanie współdziałania z biurem rachunkowym sprawia, że biuro zabiera część obowiązków przedsiębiorcy, ułatwiając skupienie się na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad prawidłowością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Obok tego biuro rachunkowe wykonuje ewidencję wydarzeń gospodarczych, sporządza finansowe sprawozdania, a także składa deklaracje podatkowe i ZUS. Solidna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności i znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, z uwagi na to nic dziwnego, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Wnikliwa obserwacja i szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszystkie rozliczenia i dokumenty będą miały odpowiednią strukturę, konieczne informacje i zachowają określony porządek. Na podstawie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najlepszy sposób działania. Pracownicy orientują się, jak współdziałać z klientem, by otrzymywać dokumenty we właściwym terminie oraz jak ich wspierać w biznesie. Ponadto klienci biura rachunkowego zazwyczaj zyskują dostęp do informacji, a nawet kompleksową pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać pracuje w interesie przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością powiadamia o nowych obowiązkach i możliwościach, które ułatwią prowadzenie działalności.

Poprawność oraz łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie operacje finansowe firmy ewidencjonowane są przez dowody księgowe. Na ich podstawie można dokonać poprawnych rozliczeń, z tego powodu są ważnym elementem pracy . Wśród nich wyróżniamy takie dokumenty księgowe jak dowody zewnętrzne generowane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo dowody korygujące poprawiające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty dostarczane były bez braków i miały prawidłową strukturę i wszelkie potrzebne informacje. Ważne, by klient udostępniał dowody na bieżąco, żeby księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym czasie.

Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie spółek

Sposób dostarczania dowodów księgowych do biura rachunkowego zazwyczaj zależy od jego zasad. W niektórych miejscach wymagane jest udostępnianie dowodów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio opisana kopia. Czasami dokumenty należy dostarczać prosto do biura rachunkowego, gdzieniegdzie wystarcza przesłanie skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe gwarantuje zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem i nanoszeniem zmian. Klient zawsze ma dostęp do swoich dokumentów, szczególnie jeśli biuro rachunkowe używa najnowszych rozwiązań.

Księgowość elektroniczna

Nowoczesne biura rachunkowe z reguły używają specjalnych programów księgowości elektronicznej. Ich główną zaletą jest elektroniczny wgląd do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna elektoniczna księgowość umożliwia uzupełnianie wszystkich dowodów księgowych, jakich zapisy online przechowywyane są na całkowicie chronionych serwerach. Poza tym takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet usprawniają kontakt pomiędzy księgową, a klientem. Co ważne programy księgowości elektronicznej są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby wdrażające zwykle oferują dodatkowe szkolenia, a nawet pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Tego rodzaju programy są regularnie aktualizowane, żeby były zgrane z najnowszymi przepisami oraz zapewniały bezpieczeństwo informacji.

Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak e-księgowość, a także możliwościom w kwestiach oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem komfortowa. Ponadto większość biur rachunkowych prezentuje kompleksową ofertę. Oprócz gruntownej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych czy rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, przekazują deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku błędów ze strony biura, skutki finansowe zostaną pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie istotnym plusem jest także zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje wiedzę i pomoc, dlatego sam klient nie musi przejmować się zmianami w przepisach albo przyuczać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:44:57
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z doborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą właściwe dla wybranej działalności. Ważne jest także przybliżone prognozowanie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma chce skorzystać.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Zakładanie firm

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do funkcjonowania działalności gospodarczej, dlatego ten krok w trakcie zakładania firmy także jest niezmiernie ważny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zawiadomi o chęci stosowania innej zasady podatkowej, będzie musiała wypłacać swoje zobowiązania na rzecz państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy jest mniejszy lub równy 85 528 zł i 32% - kiedy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie wartości, zakupy i inwestycje, które są konieczne, aby go uzyskać (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można też korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Ta forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Pracę w tym zakresie upraszcza stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń

Podatek liniowy

Główną zaletą podatku liniowego jest stała i niezależna od przychodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Ten sposób rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza jeśli dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy odbiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Kontakt z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych i ma prawo do kredytu podatkowego, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także niemożliwe jest rozliczenie razem z małżonkiem.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy również przechowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku obowiązkowo przeprowadza się remanent materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się z roku na rok. Z tej przyczyny niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie niezbędne jest okazywanie faktur lub rachunków poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKA FORMA OPODATKOWANIA BĘDZIE NAJLEPSZA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby w oparciu o przewidywane dochody, odpowiednio dopasować formę podatku do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego działania, jest księgowość i kontakt z dobrym biurem rachunkowym. Każda z form ma inne wymagania, co do potrzebnych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany mądrze.


Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS