Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-01-14 13:49:31
Cytuj
Coraz częściej ludzie decydują się na prowadzenie własnej działalności. Po pokonaniu pierwszych trudności zazwyczaj pojawia się kolejny problem, związany z wynagrodzeniami pracowników. Czy wiesz, ile będziesz musieć płacić swoim pracownikom po otworzeniu biura rachunkowego? Sprawdź: https://www.praqtyka.pl/biuro-rachunkowe-ile-za-pracownika/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:42:30
Cytuj


Usługi księgowości online dla firm

Zatrudnienie księgowej ma swoje plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w rozliczeniach oraz stosowania się właściwych przepisów. Współcześnie znaczna ilość biur rachunkowych, a nawet samych księgowych korzysta z programów księgowości online. Co powoduje, że księgowość elektroniczna jest chętnie wybieraną metodą? Przede wszystkim dlatego, że aplikacja ma uniwersalne zastosowanie i dopasuje się w wielu rodzajach firm. Ponadto wdrożenie, a potem używanie takiej aplikacji księgowości elektronicznej jest dość proste. Zazwyczaj firmy instalujące taką aplikację oferują szkolenia dla pracowników i przedsiębiorców, jacy będą używali księgowości online, a także pomoc techniczną. Zastosowanie programu e-księgowości usprawnia pracę samego biura rachunkowego oraz jest całkowicie komfortowe dla przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

W jaki sposób działa księgowość online?

Możliwości programu księgowości elektronicznej są tak obszerne, że bez przeszkód da się je dostosować do charakteru oraz oczekiwań firmy. Między innymi przez tego typu aplikacje możliwe jest odkładanie dokumentów firmowych oraz ich generowanie (na przykład deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), za sprawą czego prędko będą zdatne do wydruku i przekazania do odpowiedniego organu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Przez e-księgowość można też prowadzić księgi rachunkowe, określać wysokość składek podatkowych, sporządzać bazy danych oraz przygotowywać i edytować plany kont. Ważnym plusem jest także system magazynowy, czy dostęp do analiz. Ciągły kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym zapewnia prawidłowość wyliczeń i właściwy obieg dokumentów. W ten sposób księgi prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Głównym obowiązkiem samego przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest dostarczanie odpowiednich dokumentów na czas, by nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

System księgowości online

Jednym z najczęściej używanych programów księgowości online jest enova365, jaka we wszechstronny sposób steruje zasobami przedsiębiorstwa. Ta współczesna aplikacja gwarantuje użytkownikom możliwość wglądu w potrzebne dane, a także kompletnego kierowania dokumentami. System enova365 jest w każdym calu zintegrowany z pozostałymi aplikacjami księgowymi, dlatego też łatwo można do niego przesyłać dokumenty stworzone poprzez inny system. Na tym systemie księgowości elektonicznej użytkownik może pracować sam i z pomocą biura rachunkowego. Jest właściwie łatwy w użyciu, a częste aktualizacje przekonują, że wszelkie elementy będą zgrane z obowiązującymi przepisami oraz utrzymają bezpieczeństwo informacji. Korzystanie z programu księgowości elektronicznej w szczególnym stopniu automatyzuje pracę oraz wspomaga prowadzenie ewidencji. Poza tym w aplikacji enova365 udostępnione jest wskazywanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca w prosty sposób wskaże dostęp pracowników i ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova
Biuro rachunkowe enova365
Księgowość enova

Funkcjonalności programu księgowości online

System enova365 przygotowano ze specjalnych modułów skierowanych na wybrane pola działania przedsiębiorstwa. Każda firma, która postawi na wdrożenie e-ksiegowości, może dopasować do do siebie najbardziej potrzebne moduły. Każdy jeden skoncentrowany jest na prowadzenie biznesu w różnych dziedzinach. Dla samych księgowych i klientów biur rachunkowych stworzono kilka modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najpotrzebniejsze funkcje. Głównie umożliwiają kompletną obsługę księgową klientów biura .

To gwarantuje bezproblemowe przeprowadzanie powtarzalnych czynności, tworzenie plików JPK_VAT albo na przykład przygotowywanie okresów obrachunkowych. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszelkie dokumenty są zgodne z wytycznymi, a przy okazji można je bez przeszkód przesyłać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe za sprawą systemu elektronicznej księgowości oblicza VAT oraz gromadzi wymaganą ewidencję. Co więcej wszystkie rozliczenia kadrowo-płacowe na temat liczby godzin pracy, dodatkowych godzin, zwolnień chorobowych albo delegacji i urlopów są uwzględniane w możliwościach aplikacji. Na podstawie tego dostępne jest tworzenie deklaracji ZUS. Przygotowywanie wszelkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest dzięki wbudowanym schematom.

Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń

To, co szczególnie istotne dla samych klientów biura , które korzysta z księgowości elektronicznej, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Przez aplikację e-księgowości przedsiębiorca ma ciągły dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów i informacji w dowolnym miejscu. Ponadto wszelkie dokumenty można przesyłać drogą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca może przygotowywać niektóre wydruki, a przy tym ma pewność całkowitego bezpieczeństwa informacji.

Dlaczego warto korzystać z e-księgowości?

Używanie elektronicznej księgowości to głównie wygoda w postaci dojścia do danych w dowolnym czasie. Dzięki księgowości elektronicznej i stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. Oprócz tego program jest łatwy w obsłudze oraz dostępny na różnych urządzeniach. Takie wymienione plusy sprawiają, że warto przemyśleć wdrożenie e-księgowości we własnym biznesie.Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:42:53
Cytuj
Czy warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Korzyści korzystania z usług biura rachunkowego znajdzie się wiele. Podejmująć współpracę z biurem rachunkowym oprócz tego, że osiąga się kontakt z wykształconym profesjonalistą, to również dobrej klasy obsługę. Chociaż w głównej mierze biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba wspomnieć, że ma więcej zadań, których się podejmuje. Między innymi dokonuje wyceny pasywów i aktywów, tworzy zestawienia sald i obrotów albo kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Podjęcie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że biuro zabiera część zadań przedsiębiorcy, umożliwiając skupienie się na samym biznesie. Dzięki temu zdobywa się kontrolę nad zgodnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a na dodatek przekazuje deklaracje ZUS i podatkowe. Owocna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności oraz znajomość przepisów

Prawo podatkowe w Polsce jest dość zmiennie, z tego powodu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Uważna obserwacja i szybkie dostosowanie do nowych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą miały poprawną strukturę, konieczne informacje oraz utrzymują konieczny porządek. Na bazie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny sposób pracy. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, żeby odbierać dokumenty na czas oraz jak ich wspierać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle uzyskują dostęp do informacji, a nawet stałą pomoc w przyswojeniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać pracuje w interesie przedsiębiorcy, dlatego z pewnością powiadamia o wprowadzonych obowiązkach oraz możliwościach, jakie usprawnią prowadzenie biznesu.

Zgodność oraz szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszelkie finansowe operacje działalności gospodarczej wykazywane są przez dowody księgowe. Na ich podstawie da się dokonać poprawnych rozliczeń, dlatego są niezbędnym elementem pracy . Wśród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dokumenty zewnętrzne wystawiane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne odnoszące się do działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dowody zbiorcze lub dowody korygujące uzupełniające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty dostarczane były bez braków oraz miały właściwą strukturę oraz wszystkie niezbędne dane. Istotne, by klient wysyłał dowody skrupulatnie, by księgowa mogła rozliczyć je we właściwym terminie.

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek

Sposób wysyłania dowodów do biura rachunkowego zwykle zależy od jego działania. W niektórych miejscach niezbędne jest udostępnianie dowodów księgowych w oryginale. W innych miejscach wystarczy odpowiednio oznaczona kopia. Niekiedy dokumenty należy dostarczać do biura , w innych wystarcza wysyłka skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe troszczy się o zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem oraz nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dokumentów, szczególnie jeśli biuro rachunkowe używa najnowszych rozwiązań.

e-księgowość

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe z reguły korzystają ze programów e-księgowych. Ich fundamentalną korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość elektroniczna pozwala na dodawanie wszystkich dokumentów księgowych, jakich elektroniczne zapisy przechowywyane są na całkowicie zabezpieczonych serwerach. Obok tego takie programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a nawet ułatwiają kontakt pomiędzy księgową, a przedsiębiorca. Ponadto programy księgowości online są intuicyjne i nietrudne w obsłudze. Osoby instalujące program zwykle proponują dodatkowe szkolenia, a nawet całkowite wsparcie techniczne. Takiego typu programy są ciągle aktualizowane, aby były zgrane z przepisami i zapewniały bezpieczeństwo informacji.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość online, a także możliwościom w zakresie dostarczania dokumentów, współpraca z biurem jest całkiem wygodna. Obok tego wiele biur rachunkowych prezentuje kompleksową ofertę. Obok gruntownej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych albo wyliczeń dla pracowników m.in. pomagają w zakładaniu firmy, przesyłają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest też to, że wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie OC. W przypadku błędów ze strony biura, skutki finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Tak samo cennym atutem jest również zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje wiedzę i pomoc, dlatego sam przedsiębiorca nie musi nadążać za aktualnościami w przepisach albo dokształcać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:43:26
Cytuj


Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, ponieważ nie wszystkie formy opodatkowania będą odpowiednie dla wybranej działalności. Kluczowe jest także przybliżone prognozowanie przychodów, które ułatwi ocenę najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma chce skorzystać.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń

JAKIE SĄ FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE?

W Polsce istnieją cztery formy podatkowe: podatek na ogólnych zasadach, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje zalety i wady, a dobór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w wszechstronnym zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do funkcjonowania działalności gospodarczej, z tego powodu ten krok podczas zakładania firmy również jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Co do zasady jeśli firma nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, automatycznie będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w wypadku, gdy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - kiedy dochód przekracza tę kwotę.

Dodatkowo, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszelkie wartości, zakupy i inwestycje, które są konieczne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można też pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie upraszcza stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Podatek liniowy

Główną zaletą rozliczania podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od przychodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Taki rodzaj rozliczenia jest opłacalny, zwłaszcza jeśli dochody firmy znacznie przekraczają kwotę 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje też prawo do kredytu podatkowego.

Kontakt z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania dostępną tylko dla firm prowadzących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Firma ma możliwość pobierania ulg podatkowych i ma prawo do kredytu podatkowego, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy też przechowywać wszystkie dowody zakupu, a pod koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie danych takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której znajduje się firma czy wiek podatnika. Tą wartość określa się co roku. Z tego względu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie można korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie niezbędne jest okazywanie rachunków lub faktur poświadczających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Ustalenie formy opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, aby na bazie przewidywanych dochodów, odpowiednio dopasować formę podatku do charakteru działalności. Kluczowym aspektem tego wyboru, jest księgowość i współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do koniecznych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi być dopasowany mądrze.


Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS