Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-01-11 09:20:47
Cytuj
Bardzo często stowarzyszenie zwykłe jest bardzo często mylone ze stowarzyszeniami, które są zarejestrowane w KRS. Jednak są różne organizacyjne formy. Zwykłe stowarzyszenie, z powodu formy prostej nie mają prawnej osobowości. Jednak to nie wyklucza wielu obowiązków, które stowarzyszenia mają. Czytaj więcej: https://www.bojadla.edu.pl/jak-nalezy-prowadzic-ksiegowosc-dla-stowarzyszenia/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:31:03
Cytuj


Usługi księgowości elektronicznej dla przedsiębiorców

Wnajęcie biura rachunkowego ma swoje plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach oraz stosowania się właściwych przepisów. W tej chwili wiele biur rachunkowych, a nawet samodzielnych księgowych korzysta z programów księgowości online. Ze względu na co księgowość online jest chętnie stosowaną metodą? Głównie dlatego, że aplikacja ma wielofunkcyjne zastosowanie i sprawdzi się w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Dodatkowo wdrożenie, a potem stosowanie takiego programu księgowości online jest właściwie proste. Przeważnie firmy wprowadzające program proponują szkolenia przedsiębiorców i pracowników, jacy będą używali księgowości elektronicznej, a do tego pomoc techniczną. Używanie programu księgowości elektronicznej ułatwia pracę samego biura rachunkowego oraz jest komfortowe dla przedsiębiorcy.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe

W jaki sposób działa księgowość elektroniczna?

Możliwości programu e-księgowości są tak rozległe, że bez problemu da się je dobrać do charakteru oraz oczekiwań przedsiębiorstwa. Generalnie poprzez tego rodzaju programy możliwe jest kompletowanie dokumentów firmowych i ich tworzenie (na przykład deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), za sprawą czego szybko będą zdatne do druku i przesłania do właściwego urzędu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez księgowość elektroniczną da się też prowadzić księgi rachunkowe, wyliczać składki podatkowe, tworzyć bazy danych oraz rozbudowywać i modyfikować plany kont. Dużym atutem jest także system magazynowy, czy wgląd w analizy. Nieprzerwany kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym zapewnia prawidłowość rozliczeń oraz odpowiedni obieg dokumentów. W ten sposób księgi rachunkowe prowadzone są fachowo i nie ma w nich uchybień. Bazowym zadaniem samego przedsiębiorcy pod względem księgowości jest przekazywanie kompletnych dokumentów w terminie, aby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek

System księgowości online

Jednym z najczęściej używanych aplikacji księgowości online jest enova365, jaka w kompleksowy sposób rozporządza zasobami firmy. Ta współczesna aplikacja daje korzystającym możliwość wglądu w potrzebne dane, a także całościowego kierowania dokumentami. Program enova365 jest w każdym calu kompatybilny z pozostałymi programami e-księgowości, ze względu na to z łatwością da się do niego przenosić dokumenty stworzone w innej aplikacji. Na tym programie księgowości elektonicznej klient może pracować sam i z pomocą biura rachunkowego. Jest całkiem prosty w użyciu, a regularne aktualizacje przekonują, że wszystkie elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo informacji. Używanie systemu e-księgowości w znacznym stopniu automatyzuje działania oraz usprawnia prowadzenie ksiąg rachunkowych. Oprócz tego w systemie enova365 udostępnione jest określanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca łatwo określi dostęp pracowników i ich pole działania.

Biuro rachunkowe enova
enova Toruń
enova Toruń

Funkcjonalności systemu księgowości elektronicznej

Aplikacja enova365 zbudowano z modułów odpowiedzialnych za wybrane pola pracy przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, które podejmie instalację e-ksiegowości, może dopasować do swoich potrzeb wybrane moduły. Każdy jeden skoncentrowany jest na kierowanie biznesem w wielu obszarach. Dla samych księgowych oraz klientów biur rachunkowych utworzono parę modułów dedykowanych. Każdy z nich oferuje najbardziej konieczne funkcje. Przede wszystkim umożliwiają pełną obsługę księgową klientów biura rachunkowego.

To oznacza szybkie przeprowadzanie tych samych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie obrachunkowych okresów. Za sprawą aktualizacji księgowości online wszystkie dokumenty są zgrane z wytycznymi, a poza tym da się je bez trudu przesyłać do odpowiednich organów. Oprócz tego biuro rachunkowe poprzez system księgowości online rozlicza VAT i aktualizuje wymaganą ewidencję. Co więcej wszelkie rozliczenia kadrowo-płacowe dotyczące czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień oraz delegacji i urlopów są zawarte w funkcjach aplikacji. Na podstawie tego dostępne jest wystawianie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich deklaracji i rozliczeń możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Księgowość Toruń

To, co ważne dla klientów biura , jakie korzysta z e-księgowości, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Poprzez system e-księgowości przedsiębiorca ma ciągły dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów oraz informacji w wybranym miejscu. Dodatkowo wszelkie dokumenty da się przenosić metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca może tworzyć niektóre wydruki, z gwarancją pełnego bezpieczeństwa danych.

Czy warto używać elektonicznej księgowości?

Stosowanie elektronicznej księgowości to przede wszystkim komfort w postaci dostępu do informacji w dowolnym czasie. Dzięki księgowości elektronicznej oraz stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba orientować się w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Oprócz tego system jest łatwy w użyciu i dostępny na wielu urządzeniach. Wszystkie te wskazane atuty przekonują do tego, że warto przemyśleć wykorzystanie księgowości elektronicznej we własnym biznesie.Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:31:31
Cytuj


Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym da się wskazać bardzo dużo. Podejmująć współdziałanie z biurem rachunkowym obok tego, że zdobywa się kontakt z wykształconym księgowym, to również dobrej klasy obsługę. Choć głównie biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba wspomnieć, że istnieje więcej zadań, jakich się podejmuje. Dla przykładu dokonuje wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia sald i obrotów czy kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym sprawia, że biuro zabiera część zobowiązań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samym biznesie. Dzięki temu zdobywa się nadzór nad prawidłowością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję wydarzeń gospodarczych, sporządza finansowe sprawozdania, a do tego przekazuje deklaracje podatkowe i ZUS. Solidna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto korzystać z usług biura rachunkowego.

Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie firm

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności i znajomość przepisów

Prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tej przyczyny nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Uważna obserwacja i szybkie dopasowanie do wprowadzanych zmian, zapewnia, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały właściwą strukturę, niezbędne dane i zachowają wymagany porządek. Na podstawie lat pracy biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny sposób pracy. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, żeby otrzymywać dokumenty na czas i jak im pomagać w biznesie. Poza tym klienci biura rachunkowego przeważnie mają dostęp do informacji, a także kompleksową pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać działa na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością powiadamia o wprowadzonych obowiązkach i możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie biznesu.

Poprawność oraz szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszelkie operacje finansowe przedsiębiorstwa wykazywane są poprzez dowody księgowe. Na ich podstawie można dokonać prawidłowych rozliczeń, z uwagi na to są ważnym elementem pracy . Wśród nich wyróżniamy takie dokumenty księgowe jak dokumenty zewnętrzne wystawiane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne odnoszące się do działań wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze lub korygujące nanoszące poprawki na niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, aby dokumenty dostarczane były bez braków i miały prawidłową strukturę i wszelkie niezbędne dane. Najważniejsze, żeby klient dostarczał wszelkie dowody na bieżąco, żeby księgowa mogła rozliczyć je w odpowiednim czasie.

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe

Sposób udostępniania dowodów do biura rachunkowego często zależy od jego zasad. W niektórych wymagane jest przesyłanie dokumentów księgowych w oryginale. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba przekazywać wprost do biura , gdzieniegdzie wystarcza przesłanie skanu. Warto wspomnieć, że każde biuro rachunkowe dba o zabezpieczenie dokumentów przed uszkodzeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem albo nanoszeniem zmian. Klient ma ciągły dostęp do swoich dowodów księgowych, szczególnie jeśli biuro rachunkowe korzysta z najnowszych rozwiązań.

e-księgowość

Obecnie biura rachunkowe zwykle korzystają ze specjalnych programów księgowości elektronicznej. Ich fundamentalną korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna księgowość online umożliwia wprowadzanie wszystkich dokumentów księgowych, jakich zapisy online gromadzone są na całkowicie chronionych serwerach. Oprócz tego te programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet usprawniają kontakt między księgową, a klientem. Co ważne programy księgowości elektronicznej są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Osoby wdrażające z reguły oferują szkolenia, a także pełne wsparcie i porady techniczne. Tego rodzaju programy są stale aktualizowane, by były zgrane z najnowszymi przepisami i zapewniały absolutne bezpieczeństwo danych.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak e-księgowość, a także możliwościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest komfortowa. Obok tego większość biur rachunkowych proponuje szeroką ofertę. Oprócz podstawowej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych albo rozliczania pracowników m.in. pomagają w zakładaniu firmy, przesyłają deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Ważnym elementem współpracy jest też to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W przypadku błędów z winy biura, skutki finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie żadnych kosztów. Równie ważnym atutem jest także zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi przejmować się aktualnościami w przepisach ani douczać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu działalności.


Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:31:53
Cytuj


Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z wyborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą dobre dla wybranej działalności. Ważne jest też przybliżone prognozowanie przychodów, które ułatwi ocenę najlepszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma chce skorzystać.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na ogólnych zasadach, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi może zaważyć na wysokości obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed założeniem i w trakcie działania firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego względu ten etap podczas zakładania firmy także jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Co do zasady jeśli przedsiębiorstwo nie zawiadomi o chęci stosowania innej zasady podatkowej, będzie musiała wypłacać swoje zobowiązania na rzecz państwa zgodnie z tymi regułami.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w wypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - gdy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego zaliczają się wszystkie wartości, zakupy i inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można również korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Podatek liniowy

Dużą zaletą podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od przychodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Ten sposób rozliczenia opłaca się, zwłaszcza jeśli dochody przedsiębiorstwa są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję wartości, środków i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z uprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Firma ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle konieczna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy również przechowywać wszelkie dowody zakupu, a pod koniec roku musi zostać przeprowadzony inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Taką wartość ustala się co roku. Z tej przyczyny niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie konieczne jest przedstawianie faktur lub rachunków poświadczających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

JAKA FORMA OPODATKOWANIA BĘDZIE NAJLEPSZA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby na bazie przewidywanych dochodów, właściwie dopasować formę podatku do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego działania, jest księgowość i współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają odrębne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany mądrze.


Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS