Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2020-12-16 09:21:04
Cytuj
Z dnia na dzień zarówno na polskich, jak i zagranicznych rynkach pojawiają się nowi przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają przygodę z własnym biznesem. Jedni są niezwykle przygotowani i mają niezbędne doświadczenie w kwestii zarządzania firmą; drudzy kompletnie nie wiedzą, jak od czego zacząć i czym jest rozliczanie podatków; a trzeci ... Sprawdź: https://www.netiak.pl/ksiegowosc-w-firmie-czy-warto-skorzystac-z-biura-rachunkowego/
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:21:11
Cytuj


Księgowość online dla przedsiębiorców

Wnajęcie biura rachunkowego ma różne zalety nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach oraz stosowania się odpowiednich przepisów. W tej chwili znaczna ilość biur rachunkowych, a także samodzielnych księgowych używa aplikacji księgowości online. Ze względu na co elektroniczna księgowość jest ostatnio wybieraną metodą? Przede wszystkim dlatego, że system ma wszechstronne zastosowanie oraz dopasuje się w każdym rodzaju firm. Ponadto wprowadzenie, a później stosowanie takiego systemu e-księgowości jest w sumie proste. Zazwyczaj firmy wprowadzające program proponują szkolenia dla przedsiębiorców i pracowników, jacy będą korzystali z e-księgowości, a oprócz tego wsparcie techniczne. Wdrożenie aplikacji księgowości online przyspiesza pracę samego biura rachunkowego oraz jest zupełnie wygodne dla przedsiębiorcy.

Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń

Na jakiej zasadzie pracuje księgowość online?

Funkcjonalności programu księgowości elektronicznej są tak duże, że bez przeszkód można je dopasować do formy oraz wymogów firmy. Głównie przez tego rodzaju systemy możliwe jest kompletowanie dokumentów firmowych i ich tworzenie (na przykład deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), dzięki czemu szybko będą przyszykowane do wydruku oraz dostarczenia do odpowiedniego urzędu np. Urzędu Skarbowego czy ZUS. Poprzez księgowość elektroniczną można również prowadzić ewidencję, obliczać składki podatkowe, tworzyć bazy danych lub powiększać i aktualizować plany kont. Sporym plusem jest też magazynowy system, czy dostęp do analiz. Ciągły kontakt z biurem rachunkowym lub z księgowym gwarantuje poprawność wyliczeń oraz odpowiedni obieg danych. Dzięki temu księgi prowadzone są fachowo i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Głównym obowiązkiem przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest wysyłanie dokumentów na czas, aby nie dochodziło do zaległości rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe

Aplikacja elektonicznej księgowości

Jednym z najczęściej używanych systemów księgowości online jest enova365, jaka w wielostronny sposób zarządza zasobami przedsiębiorstwa. Ta nowoczesna aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość wejścia w konieczne dane, a także kompletnego rozporządzania dokumentami. System enova365 jest absolutnie zjednoczony z pozostałymi aplikacjami księgowości online, dzięki czemu w prosty sposób można do niego przenosić dokumenty stworzone poprzez inny system. Na tym systemie księgowości elektonicznej klient może działać sam i z pomocą księgowej lub biura rachunkowego. Jest całkiem prosty w użyciu, a częste aktualizacje przekonują, że wszystkie elementy będą zgodne z najnowszymi przepisami oraz utrzymają bezpieczeństwo danych. Korzystanie z programu e-księgowości w dużym stopniu automatyzuje pracę oraz wspomaga prowadzenie ewidencji. Co więcej w programie enova365 możliwe jest określanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca w prosty sposób określi dostęp pracowników i ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova365
Księgowość enova
Biuro rachunkowe enova

Zastosowanie aplikacji elektonicznej księgowości

System enova365 przygotowano z modułów odpowiedzialnych za konkretne pola pracy firmy. Każde przedsiębiorstwo, które postawi na aplikację księgowości elektronicznej, może dobrać do wybrane moduły. Każdy z nich skierowany jest na prowadzenie biznesu w różnych obszarach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych uruchomiono parę dedykowanych modułów. Każdy z nich oferuje najbardziej niezbędne opcje. Generalnie umożliwiają pełną obsługę klientów biura .

To gwarantuje sprawne robienie tych samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo na przykład przygotowywanie okresów obrachunkowych. Dzięki aktualizacjom księgowości online wszelkie dokumenty są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a oprócz tego można je bez przeszkód przekazywać do odpowiednich organów. Oprócz tego biuro rachunkowe poprzez system e-księgowości oblicza VAT oraz prowadzi wymaganą ewidencję. Ponadto wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe na temat czasu pracy, dodatkowych godzin, zwolnień chorobowych oraz delegacji i urlopów są wpisane w funkcjach aplikacji. Na podstawie tego możliwe jest wystawianie deklaracji ZUS. Tworzenie wszystkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest za sprawą wbudowanych schematów.

Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń

To, co szczególnie istotne dla klientów biura , jakie używa księgowości online, to komunikacja pomiędzy biurem, a klientem. Poprzez program e-księgowości przedsiębiorca ma stały dostęp do najistotniejszych dokumentów i danych w dowolnym czasie. Dodatkowo wszelkie dokumenty można przesyłać metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca samodzielnie może przygotowywać niektóre wydruki, z gwarancją pełnego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto korzystać z e-księgowości?

Używanie księgowości online to przede wszystkim wygoda w postaci dostępu do danych w dowolnym czasie. Dzięki księgowości elektronicznej i stałemu kontaktowi z księgową nie trzeba orientować się w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem informacji. poza tym system jest prosty w użyciu oraz dostępny na wielu urządzeniach. Wszystkie te wskazane korzyści sprawiają, że warto rozważyć aplikację księgowości elektronicznej we własnym biznesie.Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:22:16
Cytuj


Z jakiego powodu warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów nazwiązania współpracy z biurem rachunkowym znajdzie się sporo. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym poza tym, że zdobywa się łączność z wykształconym księgowym, to jeszcze wysokiej jakości obsługę. Choć w głównej mierze biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto wspomnieć, że to nie jedyne zadania, jakich się podejmuje. Między innymi realizuje wyceny aktywów i pasywów, sporządza zestawienia sald i obrotów i segreguje i kataloguje dokumentację przedsiębiorstwa. Rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym powoduje, że biuro zabiera część zadań przedsiębiorcy, umożliwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się nadzór nad zgodnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję wydarzeń gospodarczych, sporządza finansowe sprawozdania, a także przekazuje deklaracje podatkowe i ZUS. Rzetelna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe często się zmienia, z tego względu nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Wnikliwa obserwacja oraz szybkie dopasowanie do wdrażanych zmian, gwarantuje, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą miały odpowiednią strukturę, kompletne dane i utrzymują konieczny porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe oferuje najlepszy sposób działania. Pracownicy wiedzą, jak współpracować z klientem, by odbierać dokumenty we właściwym terminie oraz jak ich wspierać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle mogą liczyć na komplet informacji, a nawet stałą pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa zawsze pracuje na korzyść przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością informuje o nowych zobowiązaniach oraz możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie działalności.

Zgodność i szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszystkie operacje finansowe przedsiębiorstwa wykazywane są przez dowody księgowe. Na ich podstawie można dokonać poprawnych rozliczeń, więc są ważnym elementem pracy . Pośród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne generowane przez lub dla kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo korygujące poprawiające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty przychodziły w komplecie oraz miały poprawną strukturę i wszelkie potrzebne informacje. Istotne, aby klient donosił wszystkie dowody na bieżąco, aby księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym terminie.

Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe

Sposób wysyłania dokumentów księgowych do biura rachunkowego z reguły zależy od jego zasad. W części miejsc niezbędne jest przesyłanie dokumentów księgowych oryginalnych. Niekiedy wystarczy właściwie opisana kopia. Niekiedy dokumenty należy przynosić wprost do biura , gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Co ważne każde biuro rachunkowe gwarantuje ochronę dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem lub nanoszeniem zmian. Przedsiębiorca ma stały dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Księgowość elektroniczna

Obecnie biura rachunkowe z reguły używają specjalnych programów e-księgowych. Ich fundamentalną zaletą jest elektroniczny dostęp do danych z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość online pozwala na wprowadzanie wszelkich dokumentów księgowych, jakich zapisy online składowane są na absolutnie chronionych serwerach. Obok tego te programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a nawet wspomagają kontakt pomiędzy biurem rachunkowym, a klientem. Ponadto programy elektronicznej księgowości są intuicyjne i nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające zazwyczaj oferują szkolenia, a także całkowite wsparcie techniczne. Takiego rodzaju programy są ciągle aktualizowane, żeby były zgrane z przepisami oraz zapewniały bezpieczeństwo danych.

Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie spółek

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak e-księgowość, a także możliwościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest komfortowa. Co więcej większość biur rachunkowych prezentuje szeroką ofertę. Oprócz gruntownej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają konsultacje telefoniczne. Istotnym elementem współpracy jest też to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie OC. W razie błędów z winy biura, skutki finansowe będą opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Równie istotnym plusem jest też oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi martwić się nowościami w przepisach albo przyuczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 22:22:55
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem różnych istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona połączona z wyborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, dlatego że nie wszystkie formy opodatkowania będą odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest również przybliżone przypuszczenie przychodów, które ułatwi ocenę najlepszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma zamierza skorzystać.

Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm

Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

JAKIE SĄ FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE?

W Polsce istnieją cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje wady i zalety, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skontaktować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w wszechstronnym zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego powodu ten etap w trakcie zakładania firmy także jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Co do zasady jeśli przedsiębiorstwo nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, automatycznie będzie zmuszona regulować swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Podatek na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w wypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - kiedy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego wliczają się wszystkie zakupy, wartości oraz inwestycje, które są potrzebne, aby go uzyskać (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można również korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Pracę w tym zakresie upraszcza ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe

Podatek liniowy

Dużą zaletą podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Taki rodzaj rozliczenia jest opłacalny, zwłaszcza gdy dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, co pozwala uniknąć płacenia podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje też prawo do kredytu podatkowego.

Kontakt z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową przeznaczoną tylko dla przedsiębiorstw prowadzących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z poprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są podzielone zależnie od typu działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość pobierania ulg podatkowych i ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy również zachowywać wszystkie dowody zakupu, a na koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację materiałów i towarów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie danych takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Taką wartość określa się co roku. Z tego względu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie można korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie niezbędne jest przedstawianie faktur lub rachunków potwierdzających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

JAKĄ FORMĘ OPODATKOWANIA WYBRAĆ ?

Ustalenie formy opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto zaznajomić się ze wszelkimi szczegółami, aby na bazie przewidywanych dochodów, właściwie dobrać formę podatkową do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego działania, jest księgowość i kontakt z profesjonalnym biurem rachunkowym. Każda z form ma odrębne wymagania, co do koniecznych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany z głową.


Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS