Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2020-08-31 11:57:55
Cytuj
Każdy księgowy, który chce dobrze wykonywać swoją pracę, powinien zadbać o regularne szkolenia doszkalające. Zdobycie certyfikatu nie zwalnia z dalszego obowiązku aktualizowania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Tym bardziej że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wskazuje, że szkolenia księgowe powinny zająć każdemu specjaliście co najmniej dwadzieścia godzin rocznie. To nie tylko zalecenie, ale przede wszystkim obowiązek weryfikowany przez właściwy oddział okręgowy. Czytaj dalej w artykule: https://www.blogik.edu.pl/dlaczego-warto-wybrac-szkolenia-ksiegowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 17:20:29
Cytuj


Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona połączona z doborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie odpowiednie dla wybranej działalności. Ważne jest też przybliżone prognozowanie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma chce skorzystać.

FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE

W Polsce istnieją cztery formy opodatkowania: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, dobrze jest skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w wszechstronnym zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do funkcjonowania działalności gospodarczej, z tego względu ten krok w trakcie zakładania firmy także jest niezmiernie ważny.

Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Włocławek
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Włocławek
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkoweOpodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zawiadomi o chęci korzystania z innej zasady podatkowej, automatycznie będzie musiała regulować swoje zobowiązania na rzecz państwa zgodnie z tymi regułami.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł i 32% - kiedy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przypada prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, do którego zaliczają się wszystkie wartości, zakupy i inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można również korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się razem z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Ta forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Pracę w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Podatek liniowy

Główną zaletą podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Ten rodzaj rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza gdy dochody firmy znacznie przekraczają kwotę 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy odbiera jednak możliwość odliczania i ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje też prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym sprawdzi się też tutaj, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z uprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Firma ma możliwość pobierania ulg podatkowych i może starać się o kredyt podatkowy, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, ciągle niezbedna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy również zachowywać wszystkie dowody zakupu, a na koniec roku musi zostać przeprowadzony remanent towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to rodzaj opodatkowania w formie ryczałtu. Wartość stawki ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie danych takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Tą wartość ustala się co roku. Z tego powodu ciężko przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do zdecydowania się na inną formę podatkową w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie można korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie konieczne jest przedstawianie faktur lub rachunków potwierdzających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKA FORMA OPODATKOWANIA BĘDZIE NAJLEPSZA ?

Decyzja o wyborze opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dopasować formę podatkową do charakteru działalności. Bardzo ważnym aspektem tego działania, jest księgowość i kontakt z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dopasowany mądrze.Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 21:31:57
Cytuj
Księgowość online

Zatrudnienie księgowej ma różne plusy nie tylko pod względem rzetelnego wsparcia w rozliczeniach i stosowania się odpowiednich przepisów. W tej chwili spora liczba biur rachunkowych oraz samodzielnych księgowych korzysta z aplikacji księgowości elektronicznej. Co sprawia, że księgowość elektroniczna jest chętnie wybieraną metodą? Przede wszystkim dlatego, że system ma powszechne zastosowanie i sprawdzi się w wielu rodzajach firm. Oprócz tego wdrożenie, a potem stosowanie takiego programu e-księgowości jest całkiem proste. Z reguły firmy wprowadzające taką aplikację proponują szkolenia pracowników i przedsiębiorców, którzy będą używali księgowości elektronicznej, a do tego pomoc techniczną. Używanie aplikacji księgowości online przyspiesza pracę samego biura rachunkowego oraz jest całkowicie komfortowe dla przedsiębiorcy.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek

W jaki sposób pracuje księgowość online?

Funkcjonalności systemu księgowości online są tak rozległe, że bez problemu można je dostosować do charakteru oraz oczekiwań firmy. Generalnie poprzez tego typu aplikacje możliwe jest kompletowanie dokumentów firmowych i ich tworzenie (np. deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), dzięki czemu szybko będą przyszykowane do wydruku oraz przekazania do odpowiedniego urzędu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Poprzez księgowość online da się także prowadzić księgi rachunkowe, liczyć wysokość składek podatkowych, sporządzać bazy danych albo przygotowywać i edytować plany kont. Znaczącym atutem jest również system magazynowy, czy wgląd w analizy. Ciągły kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym zapewnia poprawność wyliczeń oraz właściwy obieg danych. Taka metodą księgi rachunkowe prowadzone są fachowo i nie ma w nich uchybień. Głównym priorytetym przedsiębiorcy w zakresie księgowości jest wysyłanie kompletnych dokumentów na czas, żeby nie dochodziło do opóźnień rozliczeniowych.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

System księgowości online

Pośród najczęściej używanych systemów księgowości online jest enova365, jaka we wszechstronny sposób steruje zasobami firmy. Ta nowoczesna aplikacja gwarantuje użytkownikom możliwość dostępu w potrzebne dane, a także pełnego rozporządzania dokumentami. System enova365 jest w każdym calu kompatybilny z innymi programami księgowymi, z uwago na to bez problemu da się do niego przesyłać dokumenty wystawione przez inny program. Na tej aplikacji e-księgowości klient może działać samodzielnie albo z pomocą biura rachunkowego. Jest właściwie łatwy w użyciu, a częste aktualizacje przekonują, że poszczególne elementy będą zgodne z obowiązującymi przepisami i utrzymają bezpieczeństwo danych. Używanie aplikacji księgowości online w dużym stopniu mechanizuje działania oraz usprawnia prowadzenie ewidencji. Oprócz tego w aplikacji enova365 możliwe jest nadawanie uprawnień, dzięki czemu przedsiębiorca bez problemu wskaże dostęp pracowników i ich zakres działania.

Biuro rachunkowe enova
Księgowość enova
Biuro rachunkowe enova

Funkcjonalności systemu księgowości elektronicznej

Aplikacja enova365 przygotowano ze specjalnych modułów skierowanych na poszczególne pola funkcjonowania przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, które postawi na wdrożenie księgowości online, może dobrać do swoich potrzeb wybrane moduły. Każdy jeden skierowany jest na kierowanie biznesem w wielu dziedzinach. Dla samych księgowych i klientów biur rachunkowych uruchomiono kilka modułów dedykowanych. Moduły oferują najbardziej niezbędne opcje. Głównie umożliwiają pełną obsługę klientów biura rachunkowego.

To zapewnia bezproblemowe przeprowadzanie takich samych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo na przykład tworzenie obrachunkowych okresów. Dzięki aktualizacjom elektronicznej księgowości wszelkie pliki są zgrane z najnowszymi wytycznymi, a oprócz tego można je łatwo bez problemu przekazywać do odpowiednich organów. Oprócz tego biuro rachunkowe za sprawą systemu elektronicznej księgowości oblicza VAT i aktualizuje wymaganą ewidencję. Ponadto wszystkie rozliczenia kadrowo-płacowe w zakresie czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień lub delegacji i urlopów są uwzględniane w możliwościach aplikacji. Na bazie tego możliwe jest przygotowywanie deklaracji ZUS. Wystawianie wszelkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest za sprawą wbudowanych schematów.

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe

To, co szczególnie istotne dla samych klientów biura , jakie używa księgowości online, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Poprzez aplikację księgowości elektronicznej przedsiębiorca ma stały dostęp do najistotniejszych dokumentów oraz danych w dowolnym miejscu i czasie. Co więcej wszystkie dokumenty można przenosić drogą elektroniczną. Poza tym przedsiębiorca samodzielnie może tworzyć niektóre wydruki, a przy tym ma pewność całkowitego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto korzystać z księgowości elektronicznej?

Używanie elektronicznej księgowości to przede wszystkim komfort w postaci dostępu do danych w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki e-księgowości i ciągłemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach prawa podatkowego, ani przejmować się bezpieczeństwem informacji. Obok tego system jest prosty w użyciu i dostępny na wielu urządzeniach. Takie wymienione korzyści sprawiają, że warto przemyśleć zastosowanie e-księgowości we własnym biznesie.Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 21:32:18
Cytuj


Co sprawia, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Pozytywów podjęcia współpracy z biurem rachunkowym da się wyliczyć wiele. Rozpoczynając współdziałanie z biurem rachunkowym obok tego, że osiąga się łączność z wykształconym księgowym, to również dobrej klasy obsługę. Chociaż przede wszystkim biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że to nie jedyne zadania, których się podejmuje. Między innymi realizuje wyceny pasywów i aktywów, sporządza zestawienia sald i obrotów oraz segreguje i kataloguje dokumenty firmy. Podjęcie współpracy z biurem rachunkowym sprawia, że księgowa zabiera część zobowiązań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samym biznesie. Dzięki temu zyskuje się nadzór nad prawidłowością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję wydarzeń gospodarczych, tworzy sprawozdania finansowe, a do tego przekazuje deklaracje podatkowe i ZUS. Rzetelna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym.

Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się aktualizuje, dlatego nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Czujna analiza oraz szybkie dostosowanie do wdrażanych zmian, zapewnia, że wszelkie dokumenty i rozliczenia będą miały odpowiednią strukturę, niezbędne informacje oraz utrzymują konieczny porządek. Na bazie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najlepszy system pracy. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, aby odbierać dokumenty na czas i jak ich wspierać w biznesie. Ponadto klienci biura rachunkowego zazwyczaj mają komplet informacji, a do tego stałą pomoc w zrozumieniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje w interesie przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością informuje o wprowadzonych obowiązkach i możliwościach, jakie usprawnią prowadzenie firmy.

Poprawność oraz łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie finansowe operacje działalności gospodarczej wykazywane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich bazie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, z uwagi na to są ważnym elementem pracy . Pośród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne tworzone przez lub dla kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dokumenty zbiorcze albo dowody korygujące uzupełniające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe dba, by dokumenty dostarczane były bez braków oraz miały prawidłową strukturę i wszelkie potrzebne informacje. Istotne, żeby klient udostępniał wszystkie dowody szybko, żeby księgowa mogła przeliczyć je w odpowiednim terminie.

Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm

Metoda wysyłania dokumentów do biura rachunkowego przeważnie zależy od jego działania. W niektórych miejscach konieczne jest przesyłanie dokumentów księgowych oryginalnych. Niekiedy wystarczy odpowiednio opisana kopia. Czasami dokumenty należy przekazywać bezpośrednio do biura , w innych wystarcza przesłanie skanu. Natomiast każde biuro rachunkowe troszczy się o bezpieczeństwo dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem lub nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dokumentów, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe używa nowoczesnych rozwiązań.

Elektorniczna księgowość

Współczesne biura rachunkowe co raz częściej używają programów e-księgowych. Ich fundamentalną korzyścią jest elektroniczny wgląd do dokumentów i danych z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość elektroniczna umożliwia dodawanie wszelkich dokumentów księgowych, których zapisy online zbierane są na w pełni chronionych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie rozliczeń i zestawień, a także ułatwiają kontakt pomiędzy księgową, a przedsiębiorca. Ponadto programy księgowości elektronicznej są intuicyjne i nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające bardzo często oferują szkolenia, a także pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Takiego rodzaju programy są stale aktualizowane, żeby były zgodne z najnowszymi przepisami i gwarantowały bezpieczeństwo danych.

Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość elektroniczna, a także możliwościom w zakresie oddawania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo komfortowa. Ponadto większość biur rachunkowych proponuje kompleksową ofertę. Obok fundamentalnej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych czy rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, przekazują deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują klientów czy np. zapewniają konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest również to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku błędów ze strony biura, skutki finansowe będą opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie cennym plusem jest także oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi zajmować się nowościami w przepisach ani przyuczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.


Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 21:32:50
Cytuj
Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem różnych istotnych decyzji. Jedną z nich jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z doborem formy prawnej dla uruchamianej działalności gospodarczej, dlatego że nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie dobre dla wybranej działalności. Ważne jest także przybliżone przypuszczenie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma chce skorzystać.

Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek

Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na ogólnych zasadach, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w wszechstronnym zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest konieczne do utrzymania działalności gospodarczej, z tego względu ten etap w trakcie zakładania firmy także jest niezmiernie istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Taka forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, będzie zmuszona wypłacać swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Podatek na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, gdy roczny dochód firmy jest mniejszy lub równy 85 528 zł i 32% - gdy dochód jest wyższy od tej kwoty.

Ponadto, rozliczając się według tej formy firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie wartości, zakupy oraz inwestycje, które są konieczne, aby go osiągnąć (np. komputery, maszyny, materiały). Co więcej można również pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się razem z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Ta forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając tę formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o właściwą dokumentację i rozliczenia.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

Podatek liniowy

Dużą zaletą rozliczania podatku liniowego jest stała i niezależna od przychodów stawka podatkowa o wysokości 19%. Ten sposób rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza gdy dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć płacenia podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz rozliczania razem z małżonkiem. Firmie nie przysługuje też prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Współpraca z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość rozchodów i przychodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą opodatkowania przeznaczoną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z uprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju działalności o wysokości: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość pobierania ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy również przechowywać wszelkie dowody zakupu, a pod koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie danych takich jak: rodzaj i rozmiar wykonywanego zawodu, ilość zatrudnionych ludzi, wielkość miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Tą wartość określa się z roku na rok. Z tego powodu niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od chwili uzyskania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie wolno korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie konieczne jest okazywanie rachunków lub faktur poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKĄ FORMĘ OPODATKOWANIA WYBRAĆ ?

Decyzja o wyborze opodatkowania musi być przemyślanym krokiem. Warto zaznajomić się ze wszelkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, odpowiednio dobrać formę podatkową do charakteru działalności. Istotnym aspektem tego działania, jest księgowość i współpraca z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do potrzebnych rozliczeń i dokumentów, dlatego rodzaj księgowości, też musi zostać dobrany z głową.


Zakładanie firm
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Księgowość Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS