Forum

Autor
Wiadomość
Nokel
Gość
Dodano: 2020-08-13 11:37:56
Cytuj
Zastanawialiście się kiedyś jak założyć firmę we własnym zakresie? Jaką formę opodatkowania wybrać albo jakie kody PKD nas obowiązują?
Gość
Dodano: 2020-09-17 10:04:18
Cytuj
Polecam ci pozycjonowanie serwisów WWW w dobrej cenie.
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:28:16
Cytuj


Księgowość elektroniczna dla firm

Zatrudnienie księgowej ma różne zalety nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach i stosowania się właściwych przepisów. Obecnie znaczna ilość biur rachunkowych i samych księgowych używa aplikacji elektornicznej księgowości. Co powoduje, że księgowość online jest ostatnio wybieraną metodą? Głównie dlatego, że program posiada uniwersalne zastosowanie i dopasuje się w wielu rodzajach firm. Ponadto wprowadzenie, a następnie stosowanie takiej aplikacji jest proste. Zazwyczaj firmy instalujące taki system proponują szkolenia dla przedsiębiorców i pracowników, jacy będą korzystali z księgowości online, a do tego pomoc techniczną. Wdrożenie programu księgowości online przyspiesza pracę samego biura rachunkowego oraz jest niezwykle wygodne dla przedsiębiorcy.

Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń

Jak pracuje e-księgowość?

Opcje aplikacji e-księgowości są tak obszerne, że bez problemu da się je dopasować do charakteru oraz oczekiwań firmy. Generalnie poprzez tego rodzaju aplikacje możliwe jest odkładanie dokumentów firmowych oraz ich generowanie (np. deklaracje podatkowe czy ubezpieczeniowe), za sprawą czego prędko będą zdatne do wydruku i dostarczenia do odpowiedniego organu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Poprzez księgowość elektroniczną da się też prowadzić księgi rachunkowe, liczyć składki podatkowe, tworzyć bazy danych oraz przygotowywać i modyfikować plany kont. Sporym atutem jest również magazynowy system, czy dojście do analiz. Stały kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym zapewnia poprawność wyliczeń i odpowiedni obieg dokumentów. Taka metodą księgi prowadzone są fachowo i nie ma w nich uchybień. Podstawowym obowiązkiem samego przedsiębiorcy pod względem księgowości jest dostarczanie odpowiednich dokumentów na czas, by nie dochodziło do zaległości rozliczeniowych.

Program księgowości elektronicznej

Wśród najpopularniejszych programów księgowości elektronicznej jest enova365, jaka we wszechstronny sposób zarządza zasobami firmy. Ta nowoczesna aplikacja gwarantuje korzystającym możliwość podglądu w konieczne dane, a także całościowego rozporządzania dokumentami. Program enova365 jest całkowicie zjednoczony z pozostałymi systemami e-księgowości, dzięki czemu w prosty sposób da się do niego importować dokumenty przygotowane poprzez inny system. Na tym systemie księgowości online klient może działać sam albo ze wsparciem księgowej lub biura rachunkowego. Jest całkiem łatwy w użyciu, a częste aktualizacje przekonują, że wszystkie elementy będą zgodne z obowiązującymi przepisami oraz zachowają bezpieczeństwo danych. Korzystanie z systemu księgowości elektronicznej w szczególnym stopniu mechanizuje pracę i usprawnia prowadzenie ksiąg. Ponadto w aplikacji enova365 możliwe jest nadawanie uprawnień, za pomocą czego przedsiębiorca w prosty sposób określi dostęp pracowników oraz ich pole działania.

Biuro rachunkowe enova
Biuro rachunkowe enova365
Biuro rachunkowe enova

Zastosowanie systemu księgowości elektronicznej

Program enova365 składa się z modułów odpowiedzialnych za wybrane obszary pracy firmy. Każde przedsiębiorstwo, które postawi na aplikację księgowości online, może dosotosować do do siebie wybrane moduły. Każdy z nich skoncentrowany jest na prowadzenie biznesu w wielu dziedzinach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych uruchomiono kilka modułów dedykowanych. Moduły oferują najbardziej konieczne opcje. Generalnie umożliwiają kompleksową obsługę księgową klientów biura rachunkowego.

To gwarantuje bezproblemowe wykonywanie tych samych czynności, tworzenie deklaracji, plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie okresów obrachunkowych. Za sprawą aktualizacji elektronicznej księgowości wszelkie dokumenty są zgodne z najnowszymi wytycznymi, a obok tego można je łatwo bez problemu przekazywać do właściwych organów. Obok tego biuro rachunkowe poprzez system księgowości online rozlicza VAT oraz aktualizuje niezbędną ewidencję. Ponadto wszelkie rozliczenia kadrowo-płacowe w zakresie liczby godzin pracy, nadgodzin, zwolnień chorobowych oraz urlopów i delegacji są dostępne w funkcjach systemu. Na bazie tego możliwe jest wystawianie deklaracji ZUS. Wystawianie wszystkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest za pomocą wbudowanych schematów.

To, co ważne dla samych klientów biura , jakie używa e-księgowości, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Przez program księgowości online przedsiębiorca ma pełen dostęp do najważniejszych dokumentów oraz danych w dowolnym czasie. Dodatkowo wszystkie dokumenty da się przenosić metodą elektroniczną. Oprócz tego przedsiębiorca samodzielnie może tworzyć niektóre wydruki, z gwarancją absolutnego bezpieczeństwa danych.

Dlaczego warto korzystać z e-księgowości?

Korzystanie z elektronicznej księgowości to głównie komfort w postaci dojścia do danych w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki księgowości online i stałemu kontaktowi z biurem rachunkowym nie trzeba orientować się w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Obok tego system jest prosty w obsłudze oraz dostępny na wielu urządzeniach. Takie wskazane korzyści sprawiają, że warto przemyśleć aplikację e-księgowości we własnym biznesie.
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:28:38
Cytuj


Dlaczego warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Korzyści podjęcia współpracy z biurem rachunkowym można wskazać bardzo wiele. Podejmująć współdziałanie z biurem rachunkowym obok tego, że osiąga się kontakt z wykształconym profesjonalistą, to również dobrej jakości obsługę. Chociaż w głównej mierze biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto wspomnieć, że ma więcej zadań, których się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny pasywów i aktywów, przygotowuje zestawienia obrotów i sald albo segreguje i kataloguje dokumenty firmy. Podjęcie współdziałania z biurem rachunkowym sprawia, że biuro zabiera część obowiązków przedsiębiorcy, umożliwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zdobywa się kontrolę nad zgodnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Obok tego biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję zdarzeń gospodarczych, tworzy finansowe sprawozdania, a nawet przekazuje deklaracje ZUS i podatkowe. Owocna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę oraz znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, dlatego nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają stałe poszerzanie swojej wiedzy. Uważna analiza oraz szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, zapewnia, że wszelkie dokumenty i rozliczenia będą miały poprawną strukturę, kompletne informacje i utrzymują wymagany porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe oferuje najlepszy sposób pracy. Pracownicy orientują się, jak współdziałać z klientem, żeby odbierać dokumenty we właściwym terminie i jak im pomagać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle zyskują komplet informacji, a do tego stałą pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich obszarach pracuje na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością informuje o wprowadzonych zobowiązaniach i możliwościach, które ułatwią prowadzenie biznesu.

Zgodność oraz szybki dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie operacje finansowe działalności gospodarczej wykazywane są przez dowody księgowe. Na ich podstawie można dokonać poprawnych rozliczeń, dlatego są istotnym elementem pracy księgowej. Wśród nich wyróżniamy takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne generowane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne odnoszące się do działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dowody zbiorcze lub korygujące uzupełniające błędne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty dostarczane były bez braków oraz miały prawidłową strukturę oraz wszelkie niezbędne informacje. Istotne, żeby klient dostarczał wszystkie dowody na bieżąco, by księgowa mogła rozliczyć je w odpowiednim terminie.

Metoda wysyłania dowodów do biura rachunkowego często zależy od jego zasad. W niektórych konieczne jest dostarczanie dowodów księgowych oryginalnych. W innych miejscach wystarczy właściwie oznaczona kopia. Czasami dokumenty trzeba przynosić bezpośrednio do biura , gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Warto wspomnieć, że każde biuro rachunkowe dba o ochronę dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem albo nanoszeniem zmian. Klient ma stały dostęp do swoich dowodów księgowych, szczególnie jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Księgowość online

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe zazwyczaj używają specjalnych programów elektronicznej księgowości. Ich bazową korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów i danych ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna e-księgowość umożliwia dodawanie wszystkich dokumentów księgowych, jakich zapisy online zbierane są na w pełni chronionych serwerach. Obok tego takie programy pomagają w tworzeniu zestawień i rozliczeń, a także usprawniają kontakt pomiędzy księgową, a przedsiębiorca. Co więcej programy e-księgowości są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby wdrażające zwykle proponują dodatkowe szkolenia, a także pełne wsparcie techniczne. Tego rodzaju programy są ciągle aktualizowane, aby były zgodne z przepisami i zapewniały całkowite bezpieczeństwo danych.

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość online, a także dogodnościom w zakresie dostarczania dokumentów, współpraca z biurem jest komfortowa. Poza tym większość biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Obok podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają konsultacje telefoniczne. Ważnym elementem współpracy jest również to, że każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W przypadku błędów z winy biura, skutki finansowe będą opłacone z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Równie ważnym plusem jest też zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe oferuje pomoc i wiedzę, dlatego sam przedsiębiorca nie musi zajmować się aktualnościami w przepisach albo uczyć się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu działalności.


Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Księgowość Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:29:03
Cytuj


Zakładanie firmy łączy się z podejmowaniem różnych ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dopasowanie formy opodatkowania. Jest ona związana z doborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, ponieważ nie wszystkie formy opodatkowania będą dobre dla wybranej działalności. Ważne jest też przybliżone prognozowanie przychodów, które ułatwi ocenę najlepszego sposobu opodatkowania, a także to z jakich ulg firma chce skorzystać.

FORMY OPODATKOWANIA DLA FIRMY

W Polsce obowiązują cztery formy podatkowe: podatek na ogólnych zasadach, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, a dobór między nimi może wpłynąć na wysokość obciążeń na rzecz państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z rzetelnym biurem rachunkowym, które świadczy usługi doradztwa podatkowego w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do utrzymania działalności gospodarczej, dlatego ten krok w trakcie zakładania firmy również jest niezmiernie ważny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najpopularniejszą z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli przedsiębiorstwo nie zgłosi chęci korzystania z innej zasady podatkowej, automatycznie będzie zmuszona regulować swoje zobowiązania wobec państwa według tych reguł.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach podzielono na dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy jest mniejszy lub równy 85 528 zł i 32% - gdy dochód przekracza tę kwotę.

Ponadto, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do czego zaliczają się wszelkie wartości, zakupy i inwestycje, które są potrzebne, aby go osiągnąć (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można również pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się razem z małżonkiem oraz odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma pozwala na ubieganie się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości: przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działania w tym zakresie ułatwia ciągły kontakt z biurem rachunkowym, które sumiennie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Podatek liniowy

Dużą zaletą podatku liniowego jest niezmienna i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Taki rodzaj rozliczenia przynosi korzyści, zwłaszcza jeśli dochody firmy są znacznie wyższe niż 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć opłacania podatku w drugiej, 32% skali, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie zgodnie z ta formą zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz rozliczania razem z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do kredytu podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku należy prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową dostępną tylko dla firm kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co ważne, przychód z poprzedniego roku, nie może mieć większej wartości 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od typu działalności i wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość pobierania ulg podatkowych oraz może starać się o kredyt podatkowy, w zamian za to, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Również wspólne rozliczenie z małżonkiem jest niemożliwe.

Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż niezbedna pozostaje ewidencja środków trwałych, wyposażenia, przychodów oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy też przechowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku obowiązkowo przeprowadza się inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie danych takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, liczba ludności miejscowości, w której znajduje się firma czy wiek podatnika. Tą wartość ustala się co roku. Z tej przyczyny niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnik ma prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

W przypadku karty podatkowej nie można korzystać z kredytu podatkowego, odliczać kosztów uzyskania przychodu, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie księgowości nie jest wymagane, a jedynie niezbędne jest przedstawianie rachunków lub faktur poświadczających sprzedaż lub wykonane usługi dla Urzędu Skarbowego.

JAKĄ FORMĘ OPODATKOWANIA WYBRAĆ ?

Ustalenie formy opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto przeanalizować szczegóły, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dobrać formę podatku do charakteru działalności. Kluczowym aspektem tego działania, jest księgowość i współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do potrzebnych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, także musi zostać dobrany mądrze.


Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe Toruń

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS