Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2020-08-10 13:11:17
Cytuj
Należy mieć świadomość, że wybór biura rachunkowego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszystkie osoby planujące prowadzić działalność gospodarczą mają jednak świadomość, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe? Czytaj dalej w artykule: https://www.katalus.pl/jak-wybrac-biuro-rachunkowe/
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:18:26
Cytuj
Usługi księgowości online dla przedsiębiorców

Wnajęcie biura rachunkowego ma swoje plusy nie tylko dla rzetelnego wsparcia w wyliczeniach i stosowania się odpowiednich przepisów. Współcześnie większość biur rachunkowych oraz samodzielnych księgowych korzysta z programów księgowości elektronicznej. Ze względu na co e-księgowość jest często wybieraną metodą? Przede wszystkim dlatego, że aplikacja ma wielofunkcyjne zastosowanie i dostosuje się w każdym rodzaju firm. Poza tym wprowadzenie, a następnie używanie takiego systemu jest właściwie proste. Z reguły firmy wdrażające program proponują szkolenia przedsiębiorców i pracowników, którzy będą używali księgowości elektronicznej, a do tego wsparcie techniczne. Wdrożenie aplikacji księgowości online wspomaga pracę samego biura rachunkowego oraz jest niezwykle korzystne dla przedsiębiorcy.

Zakładanie firm
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń

Jak pracuje księgowość elektroniczna?

Funkcjonalności systemu księgowości elektronicznej są tak duże, że bez przeszkód można je dostosować do wielkości oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Przede wszystkim poprzez tego rodzaju aplikacje możliwe jest gromadzenie dokumentów księgowych i ich tworzenie (na przykład deklaracje ubezpieczeniowe i podatkowe), za sprawą czego natychmiast będą zdatne do druku i przekazania do właściwego urzędu np. ZUS czy Urzędu Skarbowego. Przez księgowość elektroniczną można też prowadzić ewidencję, obliczać wysokość składek podatkowych, sporządzać bazy danych oraz przygotowywać i aktualizować plany kont. Dużym plusem jest również magazynowy system, czy wgląd w analizy. Ciągły kontakt z księgowym lub z biurem rachunkowym gwarantuje poprawność wyliczeń oraz szybki obieg dokumentów. Dzięki temu księgi prowadzone są profesjonalnie i nie ma w nich jakichkolwiek uchybień. Głównym zadaniem przedsiębiorcy pod względem księgowości jest przekazywanie dokumentów w terminie, żeby nie dopuszczać do opóźnień rozliczeniowych.

Aplikacja elektonicznej księgowości

Pośród najczęściej używanych programów księgowości online jest enova365, która we wszechstronny sposób kieruje zasobami firmy. Ta współczesna aplikacja zapewnia korzystającym możliwość wejścia w potrzebne dane, a także pełnego kierowania dokumentami. System enova365 jest w każdym calu zintegrowany z pozostałymi systemami księgowości online, dlatego też bez przeszkód da się do niego przesyłać dokumenty stworzone przez inny program. Na tej aplikacji księgowości elektonicznej użytkownik może działać sam i z pomocą księgowej. Jest stosunkowo łatwy w użyciu, a cykliczne aktualizacje gwarantują, że wszelkie elementy będą zgrane z najnowszymi przepisami i zachowają bezpieczeństwo danych. Używanie systemu księgowości elektronicznej w dużym stopniu mechanizuje pracę oraz usprawnia prowadzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej w programie enova365 udostępnione jest wskazywanie uprawnień, za sprawą czego przedsiębiorca w prosty sposób wskaże dostęp pracowników oraz ich zakres działania.

enova Toruń
enova Toruń
enova Toruń

Zastosowanie aplikacji e-księgowy

System enova365 składa się ze specjalnych modułów zorientowanych na poszczególne obszary funkcjonowania firmy. Każda firma, która zdecyduje się na aplikację księgowości elektronicznej, może dobrać do swoich potrzeb najbardziej potrzebne moduły. Każdy jeden ukierunkowany jest na prowadzenie biznesu w różnych dziedzinach. Dla samodzielnych księgowych oraz klientów biur rachunkowych stworzono kilka modułów dedykowanych. W każdym module zawierają się najbardziej niezbędne funkcje. Generalnie umożliwiają kompletną obsługę księgową klientów biura .

To oznacza szybkie wykonywanie takich samych czynności, generowanie plików JPK_VAT albo na przykład sporządzanie okresów obrachunkowych. Dzięki aktualizacjom elektronicznej księgowości wszelkie pliki są zgrane z wytycznymi, a przy okazji da się je bez trudu przesyłać do odpowiednich organów. Obok tego biuro rachunkowe dzięki programowi e-księgowości oblicza VAT i gromadzi niezbędną ewidencję. Ponadto wszelkie przeliczenia kadrowo-płacowe na temat czasu pracy, dodatkowych godzin, chorobowych zwolnień lub urlopów i delegacji są dostępne w możliwościach programu. Na podstawie tego możliwe jest tworzenie deklaracji ZUS. Tworzenie wszystkich rozliczeń i deklaracji możliwe jest dzięki wbudowanym schematom.

To, co istotne dla samych klientów biura , jeżeli korzysta z e-księgowości, to komunikacja pomiędzy klientem, a biurem rachunkowym. Poprzez program księgowości elektronicznej przedsiębiorca ma stały dostęp do najważniejszych dokumentów oraz danych w dowolnym miejscu i czasie. Co więcej wszelkie dokumenty można przenosić metodą elektroniczną. Obok tego przedsiębiorca samodzielnie może tworzyć niektóre wydruki, a przy tym ma pewność całkowitego bezpieczeństwa informacji.

Z jakiego powodu warto używać księgowości elektronicznej?

Używanie księgowości online to generalnie wygoda w postaci dostępu do danych w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki e-księgowości oraz ciągłemu kontaktowi z księgową nie trzeba być na bieżąco w zmianach w prawie podatkowym, ani martwić się bezpieczeństwem danych. Oprócz tego system jest łatwy w obsłudze oraz dostępny na wielu urządzeniach. Takie wskazane korzyści sprawiają, że warto przemyśleć wykorzystanie księgowości elektronicznej we własnej firmie.
Zakładanie firm
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Poltax Księgowość
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:18:52
Cytuj
Co sprawia, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Korzyści korzystania z usług biura rachunkowego można wyliczyć wiele. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym nie tylko osiąga się łączność z wykształconym profesjonalistą, to jeszcze wysokiej jakości obsługę. Choć głównie biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, należy wspomnieć, że ma więcej zadań, jakich się podejmuje. Między innymi realizuje wyceny aktywów i pasywów, tworzy zestawienia obrotów i sald albo kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym oznacza, że biuro zabiera część zobowiązań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samym biznesie. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad poprawnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe prowadzi ewidencję wydarzeń gospodarczych, przygotowuje sprawozdania finansowe, a także składa deklaracje ZUS i podatkowe. Solidna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę oraz znajomość przepisów

Prawo podatkowe często się aktualizuje, z tego powodu nic dziwnego, że biura rachunkowe zapewniają bezustanną aktualizację swojej wiedzy. Wnikliwa obserwacja oraz szybkie dopasowanie do nowych zmian, gwarantuje, że wszelkie dokumenty i rozliczenia będą miały prawidłową strukturę, kompletne dane i utrzymują konieczny porządek. Na bazie lat pracy biuro rachunkowe oferuje najbardziej wydajny sposób działania. Pracownicy wiedzą, jak współpracować z klientem, by odbierać dokumenty we właściwym terminie i jak ich wspierać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zwykle mogą liczyć na komplet informacji, a do tego kompleksową pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać pracuje w interesie przedsiębiorcy, dlatego z pewnością informuje o nowych zobowiązaniach oraz możliwościach, które ułatwią prowadzenie działalności.

Zgodność i szybki dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie operacje finansowe przedsiębiorstwa wykazywane są przez dokumenty księgowe. Na ich podstawie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, więc są ważnym elementem pracy . Wśród nich znajdują się takie dowody księgowe jak dokumenty zewnętrzne wystawiane przez lub dla kontrahentów, wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dowody zbiorcze lub dowody korygujące poprawiające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty dostarczane były bez braków i miały odpowiednią strukturę oraz wszelkie potrzebne informacje. Istotne, żeby klient udostępniał dowody skrupulatnie, aby księgowa mogła przeliczyć je w wyznaczonym terminie.

Sposób dostarczania dowodów do biura rachunkowego zazwyczaj zależy od jego zasad. W niektórych wymagane jest przekazywanie dowodów księgowych w oryginale. Gdzie indziej wystarczy właściwie opisana kopia. Niekiedy dokumenty trzeba dostarczać prosto do biura , w innych wystarcza przesłanie skanu. Warto wspomnieć, że każde biuro rachunkowe gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów przed zniszczeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem albo wprowadzaniem zmian. Przedsiębiorca zawsze ma dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Księgowość online

Współczesne biura rachunkowe z reguły używają specjalnych programów księgowości elektronicznej. Ich podstawową zaletą jest elektroniczny dostęp do dokumentów i danych z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość online umożliwia uzupełnianie wszelkich dokumentów księgowych, których zapisy online zbierane są na w pełni chronionych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet wspomagają kontakt pomiędzy biurem rachunkowym, a klientem. Co więcej programy e-księgowości są intuicyjne oraz łatwe w obsłudze. Osoby instalujące program z reguły proponują szkolenia, a nawet całkowite wsparcie i porady techniczne. Tego rodzaju programy są ciągle aktualizowane, by były zgodne z przepisami i gwarantowały absolutne bezpieczeństwo informacji.

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość online, a także możliwościom w kwestiach przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo wygodna. Co więcej wiele biur rachunkowych proponuje kompleksową ofertę. Obok gruntownej obsługi księgowej w kwestiach prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, przekazują deklaracje do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. zapewniają konsultacje przez telefon. Ważnym elementem współpracy jest także to, że wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów ze strony biura, skutki finansowe zostaną pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów. Tak samo istotnym plusem jest także zaoszczędzenie czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam przedsiębiorca nie musi zajmować się aktualnościami w przepisach lub dokształcać się w tym zakresie. Współpraca zapewnia koncentrację na prowadzeniu firmy.


Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Zakładanie firm
Zakładanie firm
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe Toruń
Zakładanie spółek
Księgowość Toruń
Księgowa Toruń
Gość
Dodano: 2022-01-09 20:19:20
Cytuj


Zakładanie firmy wiąże się z podejmowaniem różnych ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ustalenie formy opodatkowania. Jest ona związana z doborem formy prawnej dla budowanej działalności gospodarczej, ponieważ nie we wszystkich formach opodatkowanie będzie właściwe dla wybranej działalności. Ważne jest też zbliżone prognozowanie przychodów, które pomoże w ocenie najodpowiedniejszego sposobu opodatkowania, a także ulgi z jakich firma zamierza skorzystać.

JAKIE SĄ FORMY OPODATKOWANIA W POLSCE?

W Polsce istnieją cztery formy podatkowe: podatek na zasadach ogólnych, liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Wszystkie te formy mają swoje zalety i wady, a dobór między nimi może zaważyć na wysokości obciążeń wobec państwa.

Przed podjęciem decyzji, warto skontaktować się z dobrym biurem rachunkowym, które poprowadzi doradztwo podatkowe w szerokim zakresie przed i po założeniu firmy. Prowadzenie księgowości jest niezbędne do funkcjonowania działalności gospodarczej, z tego powodu ten etap podczas zakładania firmy również jest bardzo istotny.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania jest najczęściej stosowaną z form w Polsce. Przyjmuje się, że jeśli firma nie zgłosi chęci stosowania innej zasady podatkowej, będzie musiała regulować swoje zobowiązania na rzecz państwa zgodnie z tymi regułami.

Opodatkowanie na ogólnych zasadach ma dwie stawki: 18% - w przypadku, kiedy roczny dochód firmy ma mniejszą lub równą wartość 85 528 zł oraz 32% - gdy dochód przekracza tę kwotę.

Dodatkowo, rozliczając się zgonie z ta formą firmie przysługuje prawo do odliczania od dochodu kosztów uzyskania przychodu, do którego wliczają się wszystkie zakupy, wartości oraz inwestycje, które są konieczne, aby go osiągnąć (np. materiały, komputery, maszyny). Co więcej można również pobierać ulgi podatkowe, rozliczać się razem z małżonkiem i odliczać kwotę wolną od podatku. Taka forma daje również możliwość starania się o kredyt podatkowy.

Wybierając taką formę opodatkowania, przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości: rozchodów i przychodów, a także ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych wartości, wyposażenia. Działania w tym zakresie ułatwia stały kontakt z biurem rachunkowym, które rzetelnie zadba o odpowiednią dokumentację i rozliczenia.

Podatek liniowy

Główną zaletą podatku liniowego jest stała i niezależna od dochodów stawka podatkowa wynosząca 19%. Ten rodzaj rozliczenia opłaca się, zwłaszcza gdy dochody firmy znacznie przekraczają kwotę 85 528 zł, dzięki czemu można uniknąć płacenia podatku w drugiej, skali 32%, na ogólnych zasadach.

Rozliczanie według tej formy zabiera jednak możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku oraz rozliczania razem z małżonkiem. Przedsiębiorstwu nie przysługuje także prawo do ubiegania się o kredyt podatkowy.

Współpraca z biurem rachunkowym jest przydatny, ponieważ i w tym przypadku trzeba prowadzić pełną księgowość przychodów i rozchodów, ewidencję środków, wartości i wyposażenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt jest formą podatkową przeznaczoną tylko dla przedsiębiorstw kierujących pozarolniczą działalnością gospodarczą. Co więcej, przychód z uprzedniego roku, nie może przekraczać 250 000 euro. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju działalności i wynoszą: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ma prawo do kredytu podatkowego, ale, nie odlicza kosztów uzyskania przychodów. Także niemożliwe jest rozliczenie razem z małżonkiem.

Pomimo tego, że nie ma potrzeby prowadzenia ksiąg podatkowych, wciąż konieczna pozostaje ewidencja przychodów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Należy też zachowywać wszelkie dowody zakupu, a na koniec roku musi zostać przeprowadzony inwentaryzację towarów i materiałów.

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wartość ryczałtu ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego, na bazie informacji takich jak: rozmiar i rodzaj wykonywanego zawodu, liczba zatrudnionych ludzi, liczba ludności miejscowości, w której działa firma czy wiek podatnika. Taką wartość określa się z roku na rok. Z tego powodu niełatwo przewidzieć wysokość ryczałtu. Podatnikowi przysługuje prawo do wybrania innej formy podatkowej w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji o stawce.

Wybierając kartę podatkową nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu, korzystać z kredytu podatkowego, ani rozliczać się razem z małżonkiem. Nie trzeba prowadzić księgowości, a jedynie konieczne jest przedstawianie rachunków lub faktur poświadczających wykonane usługi lub sprzedaż dla Urzędu Skarbowego.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE FORMY OPODATKOWANIA ?

Ustalenie formy opodatkowania nie może być pochopnym krokiem. Warto zaznajomić się ze wszelkimi szczegółami, aby w oparciu o przewidywane dochody, właściwie dopasować formę podatku do charakteru działalności. Kluczowym aspektem tego wyboru, jest księgowość i kontakt z dobrym biurem rachunkowym. Wszystkie formy mają inne wymagania, co do potrzebnych dokumentów i rozliczeń, dlatego rodzaj księgowości, też musi zostać dobrany z głową.


Zakładanie spółek
Zakładanie spółek
Zakładanie firm
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Usługi księgowe Toruń
Usługi księgowe Toruń
Księgowość Toruń
Księgowość Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek
Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe Toruń
Biuro rachunkowe
Zakładanie spółek

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS