Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-12-30 08:24:05
Cytuj
Utrata jednego lub więcej zębów znacząco obniża jakość życia i negatywnie wpływa na kondycję człowieka. W takiej sytuacji ludzie stają przed wyborem optymalnej metody protetycznej. Co jest lepsze: mostek dentystyczny czy implant zęba? Aby podjąć świadomą decyzję, ważne jest zbadanie cech obu metod odbudowy zębów. Czytaj więcej: <url>https://www.gorzow24.pl/news/33/ogloszenia/2021-12-30/co-lepsze-implanty-czy-mostek-10131.html</url>
OKNA PCV
Gość
Dodano: 2022-01-09 11:20:06
Cytuj


W naszym domu w pierwszej kolejności chcemy się czuć komfortowo. Jest to nasz azyl, przestrzeń, do której pragniemy trafić po ciężkim dniu pracy, obszar w którym spędzamy czas z rodziną, podejmujemy znajomych i odnotujemy sporo cudownych wydarzeń w swoim życiu. Żebyśmy mieli poczucie, że dom jest dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy, musimy zatroszczyć się o wiele aspektów w tym o okna i drzwi. Rodzi się pytanie – jakie produkty zakupić, aby zestawić nowoczesność z niezawodnością?
Okna dla Twojego domu
Rzesza Klientów zdaje sobie z tego sprawę, ale może jednak opłaca się podkreślić, iż okna są inwestycją na lata. Nieważne czy nabywasz okna dla domu czy dla mieszkania, opłaca się konkretnie przeanalizować tę inwestycję. Uroda to istotna kwestia, ale obok tego powinniśmy mieć zapewnienie, że okna nie zawiodą w temacie stabilności oraz zapewnienia nam bezpieczeństwa.

Aby zagwarantować sobie luksus w Twoim domu w ciągu całego roku, należy mieć wiedzę o nowatorskich trendach. Wyróżniamy ogrom składowych, które wpływają na końcową notę towaru, którym są okna. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nasze uznanie dostaną okna o świetnej estetyce, z odpowiednią izolacją cieplną i akustyczną oraz wygodnymi profilami. Pożądane przez nas okna nie są aż tak łatwo dostępne. Sugerujemy, aby przy zakupie okien skorzystać, która cieszy się długotrwałym stażem na rynku i wiarygodnej pod względem opinii innych osób.

Jaka firma będzie najlepsza?
Idealnym modelem przy negocjacjowaniu cen za okna, jest najzwyczajniej w świecie zmierzenie okien przy udziale Klienta i zaraz potem – ustalenie ceny. W innych przypadkach może dojść do nieporozumień.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie okien? Powinna ona używać produktów sprowadzonych od partnerów, cieszących się dobrą sławą na rynku polskim i międzynarodowym. Właściwie przygotowane okna wybitnej jakości pozytywnie wpłyną na ograniczenie strat ciepła i zwiększą oszczędności na dogrzewaniu pokoi. Jest to wyjątkowo istotny czynnik ekonomiczny, który z pewnością trzeba wziąć pod uwagę.

Kolejnym znaczącym elementem, przy korzystaniu z usług sklepu oferującego okna będzie spory wybór. Okna PCV mają różne właściwości i zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy stawiać na szansę przystosowania okien do naszych codziennych potrzeb. Do wszystkich Kontrahentów spółka musi odnosić się indywidualnie i co warte podkreślenia – powinna nam zagwarantować profesjonalną ekipę montażową.
Sektor okien zmienia się, nieustannie, tak jak wiele innych dziedzin - dzięki rozrostowi technologii. Sprawdźmy, czy spółka, na którą postawiliśmy podąża za najnowocześniejszymi trendami. To rzecz jasna zwiększy możliwość satysfakcji ze współpracy z takową.
Drzwi dla Twojego domu
Analogicznie jak w temacie okien, drzwi winny być znakiem rozpoznawczym naszego domu. Znów sprawdzi się jednak prawidłowość mówiąca, że estetyka wykonania i przyciągający uwagę efekt zewnętrzny to nie wszystko co interesuję ludzi przy przeglądaniu oferty producenta drzwi. Po za dobrym wyselekcjonowaniem kolorów i odmianą drewna najważniejsze jest zagwarantowanie spokoju oraz izolacji termicznej oraz akustycznej. Drzwi muszą być wytrzymałe oraz równomierne, na co wpływa wysoka marka tworzyw i surowców przewijających się w toku produkcji drzwi. Powtarzamy jeszcze raz - gdy będziemy szukać drzwi nie wolno nam patrzeć tylko na to, czy nam się podobają. Dobry wybór ponownie będzie materią bardzo indywidualną. W konkretnym pomieszczeniu lepiej będą wyglądać drzwi o ciemnych barwach, a inni będą woleli biały laminat. Późniejszą sprawą jest wybór modelu. W danym domu bardziej spodobają się drzwi z atrakcyjnymi przeszkleniami, wyposażonymi w niestandardowe składniki ozdobne, a w innym wypróbować można drzwi z wykwintnym tłoczeniem albo metalową aplikacją.

Doświadczona spółka zajmująca się sektorem okien i drzwi z dużą dozą prawdopodobieństwa ma u siebie szereg doświadczonych ekspertów, którzy znajdą dla Ciebie drzwi, które spełnią Twoje zachcianki. Nowoczesny wygląd, solidny standard i drzwi antywłamaniowe. Te trzy kwestie powinny być spełnione, aby drzwi można było uznać za przydatne.

Gdy komentowaliśmy temat okien, zaznaczaliśmy, że mamy do czynienia z wieloletnią inwestycją. Identycznie jest w temacie drzwi, więc wartościowa spółka musi nam zaoferować takie, które będą odporne na zmiany temperatur, które w nad Wisłą są nadal aktualnym problemem. Ważna jest też izolacja termiczna oraz akustyczna. Nie możemy dopuścić do niepotrzebnych strat ciepła. Zaburzają one wygodę zarówno domowników, jak i odwiedzających nas osób.


Najpopularniejszymi kolorami, które spotkamy w kwestii drzwi wejściowych są:

- złoty dąb;

- orzech włoski;

- mahoń;

- wenge;

- orzech ciemny;

- orzech jasny;
- biały laminat;
Zyskajmy pewność czy interesujące nas drzwi staną się inwestycją, którą z chlubą będziemy prezentować naszym gościom.
Okna i drzwi dla Twojego domu – porady
Kiedy podejmujemy tak ważną decyzję jak zakup drzwi i okien, nie wahajmy się zadawać zapytań. Nawet jeżeli wybierzemy właściwie i zakupimy okna i drzwi ze idealnego materiału, które zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję, to będzie to zaledwie początek. Drzwi i okna wymagają do starannych działań profilaktycznych, o które polecamy zagaić wprawnego specjalistę. U kolportera okien i drzwi dowiesz się m.in. jakich preparatów używać do oczyszczania nowych produktów.

www.stolmar-okna.pl
Dentysta
Gość
Dodano: 2022-01-11 17:24:21
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego oznakami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle i czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał wypełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Stomatolog Toruń
Dentysta Toruń
www.dentysta-bydgoszcz.pl
Implanty Toruń
Implanty ToruńUsunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie wiąże się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo lub jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest podejrzenie, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym czasie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez względu na to, z jakiego powodu utracono zęby, warto zastanowić się nad wszczepieniem implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny doskonale zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie prawidłowości w żuchwie i jest całkowicie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale również wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem zębowym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy zazwyczaj przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

Jako pierwsze odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant stomatologiczny, z tego powodu, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: korzenia, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego materiału, który przypomina kolorem i kształtem ząb naturalny.

Zarejestruj się już teraz w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co upraszcza zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zwykle decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszystkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to skomplikowana czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy i stosować okłady z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z doskonałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. zła higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby podczas uśmiechania się ukazywały się zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wystąpienia silnego bólu, przez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo sprawdzić w jakim stanie są korzenie i wtedy może uznać konieczność ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, żeby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły żeby je rozdzielić. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i scalenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko w odpowiednio wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin należy wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu i poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków i unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zwykle występuje u dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być trudności z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te dolegliwości są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że przebiega bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Implanty Toruń
korona na implantach
www.ortodontatorun.pl
Gabinet stomatologiczny Toruń
Gabinet stomatologiczny ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na uratowanie pozostałych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w szczególnych przypadkach. Zazwyczaj najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bezboleśnie. Następnie odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, aby przerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, żeby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Dentysta grudziądz
Dentysta Inowrocław
Dentysta ostrowiec
www.dentysta-zakopane.pl
Protetyka
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:59:02
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego albo gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie zimnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Ortodonta Toruń
Stomatolog Toruń
www.dentysta-bydgoszcz.pl
Ortodonta Toruń
Implanty ToruńUsunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest podejrzenie, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, warto rozważyć wszczepienie implantu zęba. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie poprawności w jamie ustnej i jest w pełni przyswajany przez organizm. Implant nie tylko dobrze odwzorowuje ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem stomatologicznym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty działają dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Jak wygląda zabieg implantacji.

Jako pierwsze odbywają się dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ponieważ każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby właściwie wybrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i trwa zaledwie 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki albo innego tworzywa, które przypomina kolorem i kształtem naturalny ząb.

Umów się na wizytę już dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Czasami bywa to konieczne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co upraszcza walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Ponadto lekarz przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, ale nie są to jedyne powody, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, aby podczas uśmiechania się ukazywały się zęby, zamiast różowych dziąseł. Na szczęście jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest użycie piły by je rozłączyć. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i scalenia korzeni oraz ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych oraz groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zazwyczaj wykonuje się u dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być kłopoty z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zazwyczaj te wady są wychwytywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, więc kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Ortodonta Toruń
www.implantytorun.pl
Ortodonta
Dentysta Toruń
Gabinet stomatologiczny ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może przejść na ich następców. Tak samo nie powinno się usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb nadaje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej stosuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. Potem zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, aby zerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, by uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Stomatolog Wałbrzych
Implanty Grudziądz
Dentysta Inowrocław
Dentysta ostrowiec
Stomatolog Zakopane
Implanty
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 00:37:24
Cytuj

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny

Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna technologia korekcji wad zgryzu. Przezroczyste nakładki trafiły do Polski Ze Stanów Zjednoczonych i aktualnie są w ofercie wielu gabinetów ortodontycznych w Toruniu. Przezroczyste nakładki na zęby Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia klasycznym aparatem zębowym.

Ortodonta
Czym jest właściwie Invisalign?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wadę zgryzu przy pomocy niewidzialnych nakładek, czyli alignerów, które wykonuje się ze specjalnego materiału . W przeciwieństwie do klasycznych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest aparatem, który mocuje się na stałe. Pozwala to na większą wygodę podczas noszenia oraz zapewnia większą elastyczność. Aparat Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Ważnym jest, aby aparat były noszone na zębach 22 godziny na dzień. Co również istotne, sama korekcja nakładkami na zęby Invisalign trwa krócej niż w wypadku tradycyjnych aparatów .
Niewidzialny aparat ortodontyczny - jak on działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wady zębów przez odpowiedni nacisk na konkretne zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Niewidzialne nakładki zębowe - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada zgryzu pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia rozpoczyna się od konsultacji w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta oraz przeprowadza wstępne badania diagnostyczne. Następnie wykonuje zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent otrzymuje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt leczenia aparatem na zęby Invisalign.

Na podstawie otrzymanego skanu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw silikonowych nakładek zębowych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta wyznacza też czas trwania leczenia uzębienia pacjenta.

Kontrole w gabinecie ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, więc są dużo rzadsze niż w wypadku leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. W trakcie trwania takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w leczeniu i przydzieli pacjentowi następne nakładki na zęby.
Jakie są korzyści płynące z leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign?

Niewątpliwie największą zaletą wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek ortodontycznych. Nakładki noszone na zębach są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat można zdjąć przed posiłkiem, a także np. przed jakimś istotnym spotkaniem.

Czas korekcji jest znacząco krótszy niż leczenie tradycyjnym aparatem na zęby. Gdy wada uzębienia jest niewielka, proces leczenia może trwać nawet kilka miesięcy.

Aparat na zęby Invisalign to też wyjątkowa wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki zostały wykonane ze specjalnego materiału termokurczliwego, więc nie zawierają metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć czy zranień jest znikome.

Poprzez swoją mobilność, nakładki zębowe Invisalign bez wysiłku można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym sposobem podczas czyszczenia nakładki jest używanie własnej szczoteczki do zębów. Nakładki ortodontyczne Invisalign należy czyścić po każdym posiłku. Co ważniejsze, pacjent nie potrzebuje zmieniać swoich nawyków higienizacji jamy ustnej. Wystarczy jedynie zdjąć nakładkę ortodontyczną przez szczotkowaniem zębów.

Noszenie aparatu ortodontycznego na zębach nie sprawia, że pacjent ma trudności w trakcie mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w początkowych dniach od rozpoczęcia noszenia.

Porady ortodontyczne

www.ortodontatorun.pl/czy-mozna-leczyc-zeby-noszac-aparat-ortodontyczny
Jakie wady koryguje się przy pomocy aparatu Invisalign?

Korekcja niewidzialnymi nakładkami zębowymi Invisalign daje efekt w przypadku zarówno dużych wad uzębienia, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest w szczególności polecane pacjentom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

To małe albo znaczne przerwy między pojedynczymi zębami. Wada występuje, gdy szczęka jest zbyt duża w porównaniu do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a wtedy wybrane zęby dolne zakrywają zęby na górze. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ocierają się o siebie, co powoduje wyraźne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym nachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Konsekwencją są liczne wady, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest leczona u ortodonty, może dojść do kompletnego starcia zębów dolnych i ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną - to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych w przód. Często jest to problem samej żuchwy, czyli dolnej szczęki, która wysuwa się mocno do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje szczęka, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w żuchwie na utrzymanie wszystkich zębów na łuku zębowym.www.ortodontatorun.pl

Przeźroczysty aparat na zęby
Ortodonta
Gość
Dodano: 2022-02-14 00:59:31
Cytuj


Ortodonta pracuje nad naprawą wad szczęki oraz nieprawidłowości i krzywych zębów. Co trzeba wiedzieć? Wada zgryzu bazuje na nieprawidłowym ulokowaniu zębów lub szczęki, co zatem prowadzi do istotnych problemów z wysławianiem się, deformacji twarzy – wpływając negatywnie na wygląd i będąc przyczyną niskiej samooceny w późniejszym wieku. Przebieg poprawy wady zgryzu jest długi i pochłania zwykle około 2 lat.

www.ortodonta-torun.plCzynniki powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu dzielą się na wrodzone i nabyte. Do zmiany szczęki może dojść już we wczesnym rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zazwyczaj są to złe przyzwyczajenia maluchów. Nieprzerwane ssanie kciuka czy źle wyprofilowanego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych zabawek), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta powoduje zmiany szczęki. Także złe ułożenie dziecka podczas karmienia piersią, może powodować problemy. Na pierwszą wizytę kontrolną warto zapisać dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta wcześnie wykryje możliwe wady i zatroszczy się o odpowiedni rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest potrzebna?

Nieleczenie albo ignorowanie wady prowadzi do jej nasilenia, a to z kolei zwiększa ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może sprawiać utrudnienie w żuciu, a nawet oddychaniu. Niewłaściwy układ szczęki oznacza bóle zębów, ich ruszanie się lub przedwczesne ścieranie. Sprzyja to także kumulowaniu kamienia nazębnego i może prowadzić do powstawania chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęstsza wada zgryzu. Dolne zęby ukryte są za zębami górnymi, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. W niektórych przypadkach górne siekacze pochylają się w kierunku górnej wargi, a twarz wykrzywia się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to górne zęby chowają się za dolnymi. Powstaje widoczne wysunięcie brody do przodu.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Powoduje to zniekształcenie twarzy ze względu na skrócenie dolnego odcinka. Tak umiejcowione zęby zbytnio się ścierają, co jest powodem chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada przeszkadza w żuciu pokarmu, a także w odpowiedniej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Skutkiem zgryzu otwartego jest wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – pojawiają się wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wyrastają przechylone lub w złych miejscach, z powodu braku przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami pojawiają się widoczne szpary, wynikające z nadmiaru miejsca w żuchwie.

Jak poprawić wady zgryzu? Kiedy pomoże ortodonta?

Korekcja wady zgryzu zazwyczaj rozpoczyna się od chwili wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci doradzają zadbanie o odpowiedni zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, ze względu na to leczenie jest łatwiejsze i obniża się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest dostępna dla każdego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe — przyklejane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która prostuje wadę, jest w tym przypadku łuk połączony z metalowymi zamkami, które przykleja się do poszczególnych zębów i przytwierdza za pomocą ligatur ortodontycznych. Dla uatrakcyjnienia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość wyboru wielokolorowych ligatur. Dla dbających o większą estetykę możliwe są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — zakładany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od części podniebiennej jamy ustnej. Wykonywane są dla każdego pacjenta indywidualnie i niwelują dyskomfort związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Ujemną stroną tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten model aparatu na zęby wyróżnia się od innych budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki temu, że można go zdjąć samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile zapłacisz za aparat na zęby?

Ceny aparatów ortodontycznych są określane na podstawie wybranego modelu. Najtańszymi aparatami są te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — wymagają większego nakładu. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Koszt najdroższych aparatów ortodontycznych może dochodzić nawet do 10 tysięcy pln. Aparaty ortodontyczne są też dostępne w spłacie ratalnej. W koszt leczenia trzeba także wliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest związana z czasem leczenia. Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ dla pacjentów poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Dbałość o jamę ustną w trakcie noszenia aparatu ma ogromne znaczenie. Aparat może początkowo wywoływać dyskomfort, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego resztki posiłku. Należy myć zęby po każdym posiłku i zrezygnować z pokarmów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Umów się na wizytę - wciśnij link:

Aparat ortodontyczny
Ortodotna
Ortodotna
Aparat ortodontyczny
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodonta Toruń
Ortodotna
Aparat ortodontyczny
Ortodotna
Ortodotna
Ortodonta Toruń
Ortodotna
Aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS