Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-12-29 08:37:48
Cytuj
Uzębienie to coś, na co każdy z nas zwraca uwagę. Drastycznie wpływa na estetykę naszego wyglądu, ale też spełnia ważne funkcje w naszym organizmie. Niestety, ale bywa zawodne, a w wielu sytuacjach musimy pożegnać się z jego częścią. Zęby wybijają się, psują (a w konsekwencji są wyrywane). To powoduje pewne ubytki w jamie ustnej, które mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Czytaj więcej: <url>https://hej.mielec.pl/pl/651_materialy_partnera/67048_protetyka-stomatologiczna---co-to-jest.html</url>
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:54:31
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie zimnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Dentysta Toruń
Gabinet stomatologiczny Toruń
www.dentysta-bydgoszcz.pl
Dentysta Toruń
Gabinet stomatologiczny ToruńUsunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez względu na to, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego. Jest to niezbędne dla poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie poprawności w żuchwie i jest absolutnie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie ozwiercielda ząb, ale też wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy zazwyczaj przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współpracować z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że odbywa się przy znieczuleniu miejscowym i kończy się w ciągu 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest mocowany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego tworzywa, które odzwierciedla kształtem i kolorem ząb naturalny.

Umów się na wizytę już dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Czasami bywa to konieczne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia znacznej części korony zęba, by ułatwić zwalczanie próchnicy. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci najczęściej decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy i stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby w trakcie uśmiechania się ukazywały się zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, przez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dokładnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, by je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły aby je rozdzielić. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia postępu choroby i scalenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko w odpowiednio zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków oraz rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te problemy są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Stomatolog Toruń
most protetyczny
www.ortodontatorun.pl
Stomatolog Toruń
Ortodonta ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ za długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy konieczność ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia daje nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt gęsto. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w szczególnych sytuacjach. Zwykle najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bezboleśnie. W dalszym ciągu zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach nakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Dentysta grudziądz
Implanty Inowrocław
www.dentysta-ostrowiec.pl
Gabinet stomatologiczny Zakopane
Dentysta
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 00:59:57
Cytuj

Invisalign - innowacyjny aparat ortodontyczny

Aparat na zęby Invisalign to zaawansowana technologia leczenia wad zgryzu. Niewidoczne nakładki trafiły do Polski Z Ameryki i od dawna są w ofercie wielu gabinetów ortodontycznych w Toruniu. Niewidoczne nakładki Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć leczenia tradycyjnym aparatem zębowym.

www.ortodontatorun.pl
Co to jest właściwie Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę uzębienia z pomocą niewidocznych nakładek, czyli alignerów, które wykonuje się ze wyspecjalizowanego materiału . Przeciwnie do klasycznych aparatów zębowych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie oraz większą elastyczność. Aparat ortodontyczny Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Istotne jest, aby nakładki nosić na zębach 22 godziny na dzień. Co więcej, samo leczenie nakładkami na zęby Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.
Niewidoczny aparat na zęby - jak to działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wady zgryzu poprzez odpowiedni nacisk na wybrane zęby. Noszony przed właściwą ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie przemieszczają się. Silikonowe nakładki zębowe - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, gdy wada zgryzu pacjenta zostanie całkowicie skorygowana.

Przebieg leczenia rozpoczyna się od konsultacji w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza fundamentalne badania . Następnie zleca zdjęcia RTG i wycisk szczęki. W trakcie wizyty diagnostycznej pacjent otrzymuje również komputerowy model uzębienia, który pozwala ujrzeć efekt procesu leczenia aparatem na zęby Invisalign.

Na podstawie utworzonego modelu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw silikonowych nakładek ortodontycznych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta planuje również długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Wizyty kontrolne w gabinecie ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia zwykłym aparatem ortodontycznym. Na takiej wizycie ortodonta sprawdzi postępy w korekcji i przydzieli pacjentowi kolejne nakładki na zęby.
Jakie są korzyści płynące z korekcji aparatem ortodontycznym Invisalign?

Bez wątpienia największą korzyścią wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek na zęby. Nakładki trzymane na zębach w ciągu dnia są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed posiłkiem, jak i także na przykład przed jakimś ważnym wydarzeniem.

Czas leczenia jest znacząco krótszy niż korekcja tradycyjnym aparatem na zęby. Jeśli wada zgryzu jest minimalna, korekcja może trwać tylko kilka miesięcy.

Aparat na zęby Invisalign to również niezwykła wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki są zaprojektowane ze specjalnego materiału termokurczliwego, a więc są pozbawione metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć lub zranień jest znikome.

Przez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać czyste. Najlepszym działaniem podczas higienizacji nakładki jest używanie własnej szczoteczki do zębów. Nakładki Invisalign trzeba myć po każdym posiłku. Co więcej, pacjent nie musi zmieniać własnych nawyków higienizacji zębów. Wystarczy zdjąć nakładkę przez szczotkowaniem zębów.

Noszenie aparatu na zębach nie sprawia, że pacjent ma problemy podczas mówienia. Takie problemy mogą wystąpić w początkowych dniach po rozpoczęciu leczenia.

Porady ortodontyczne

Ortodonta Toruń
Jakie wady leczy się z pomocą aparatu Invisalign?

Korekcja niewidocznymi nakładkami na zęby Invisalign daje efekty w przypadku zarówno skomplikowanych wad uzębienia, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane pacjentom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

Są to małe albo większe przerwy pomiędzy pojedynczymi zębami. Wada występuje, podczas kiedy szczęka jest większa w stosunku do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, kiedy pacjent zamyka usta, a wybrane zęby dolne pokrywają zęby na górze. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, powodując znaczne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Efektem są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów lub ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może dojść do całkowitego starcia zębów na dole oraz ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna - to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysunięcie zębów dolnych w przód. Z reguły jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która jest wysunięta za mocno do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje żuchwa, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w szczęce na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.Gabinet ortodontyczny

Przeźroczysty aparat na zęby

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS