Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-12-20 12:04:55
Cytuj
Wczesna wizyta kontrolna dziecka u ortodonty jest w stanie wykryć pierwsze znaki wad zgryzu u naszej pociechy, co umożliwia podjęcie odpowiedniego leczenia w optymalnym czasie. Wielu rodziców zastanawia się jednak, kiedy po raz pierwszy wybrać się z maluchem do specjalisty. W jaki sposób rozpoznać, że potrzebny jest ortodonta dla dziecka? Czytaj dalej: <url>https://kartuzy.info/artykul/kiedy-ortodonta-dla-dziecka/1251950</url>
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:41:37
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał wypełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Implanty Toruń
Dentysta Toruń
Dentysta Bydgoszcz
Dentysta Toruń
Dentysta ToruńUsunięcie ósemek

To bardzo znany zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się około dwudziestego roku życia. Niekiedy jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym czasie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm szybciej wraca do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zastanowić się nad wszczepieniem implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant doskonale zastępuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie prawidłowości w żuchwie i jest w pełni przyswajany przez organizm. Implant nie tylko dobrze odwzorowuje ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można zastąpić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu implantacji.

Jak wygląda zabieg implantacji.

Jako pierwsze przeprowadzane są dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio wybrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest wszczepiany do kości oraz nakładki porcelanowej lub innego materiału, który odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Zarejestruj się już dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, by ułatwić walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także rozwojowi kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, ale nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, by w trakcie uśmiechania się ukazywały się perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dokładnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, żeby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły by je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do bólu oraz poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zazwyczaj występuje u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, utrudnienie przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te dolegliwości są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zraża dzieci do wizyt u stomatologa. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie pozostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Gabinet stomatologiczny Toruń
korona na implantach
Ortodonta
Stomatolog Toruń
Implanty ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia umożliwia nam liczne sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na uratowanie pozostałych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zawsze najpierw są podjęte wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. Następnie zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach zakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Dentysta grudziądz
Stomatolog Inowrocław
www.dentysta-ostrowiec.pl
Dentysta Zakopane
Stomatolog
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 00:58:06
Cytuj

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby

Nakładki zębowe Invisalign to innowacyjna technologia leczenia wad zgryzu. Niewidzialne nakładki trafiły do Polski Z Ameryki i od dawna są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidzialne nakładki Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia klasycznym aparatem na zęby.

Ortodonta Toruń
Co to jest Invisalign?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wadę zębów z pomocą niewidocznych nakładek, czyli alignerów, które zrobione są ze specjalnego materiału termokurczliwego. W porównaniu do tradycyjnych aparatów na zęby, Invisalign nie jest mocowany na stałe. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie oraz większą elastyczność. Nakładki na zęby Invisalign można zdjąć przed posiłkiem. Ważne jest, aby nakładki były noszone na zębach 22 godziny dziennie. Również samo leczenie aparatem ortodontycznym Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .
Przezroczysty aparat ortodontyczny - jak on działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat na zęby Invisalign koryguje wady zgryzu przez specjalny nacisk na wybrane zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Silikonowe nakładki ortodontyczne - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada zgryzu pacjenta będzie całkowicie skorygowana.

Przebieg leczenia zaczyna się od konsultacji w gabinecie ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza fundamentalne badania . Następnie wykonuje zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. W trakcie wizyty konsultacyjnej pacjent otrzymuje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign.

Na podstawie otrzymanego skanu cyfrowego lekarz ortodonta wręcza pacjentowi zestaw niewidzialnych nakładek ortodontycznych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta wyznacza także długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Wizyty kontrolne w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, dlatego też są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem na zęby. Na takiej wizycie ortodonta zweryfikuje postępy w leczeniu i przydzieli pacjentowi kolejne nakładki ortodontyczne.
Jakie są zalety z leczenia aparatem zębowym Invisalign?

Niewątpliwie największą zaletą wyboru Invisalign jest niewidoczność samych nakładek ortodontycznych. Nakładki noszone na zębach są właściwie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Co więcej nakładki można zdjąć przed posiłkiem, a także np. przed istotnym spotkaniem.

Czas leczenia jest o wiele krótszy niż korekcja klasycznym aparatem ortodontycznym. Jeśli wada zębów jest znikoma, proces leczenia może trwać tylko kilka miesięcy.

Aparat zębowy Invisalign to też wyjątkowa wygoda i komfort noszenia. Alignery zostały wykonane ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego, więc są pozbawione metalowych elementów. Oznacza to, że ryzyko otarć czy zranień jest minimalne.

Przez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez trudu można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym narzędziem podczas czyszczenia aparatu jest używanie własnej szczoteczki . Aparat ortodontyczny Invisalign trzeba myć po każdym posiłku. Ponadto pacjent nie musi modyfikować własnych nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy jedynie zdjąć aligner przez szczotkowaniem zębów.

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy w trakcie mówienia. Takie komplikacje mogą pojawić się w początkowych dniach od rozpoczęcia noszenia.

Porady ortodontyczne

www.ortodontatorun.pl/czy-mozna-leczyc-zeby-noszac-aparat-ortodontyczny
Jakie wady leczy się przy pomocy aparatu na zęby Invisalign?

Korekcja przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi Invisalign jest efektywna w wypadku zarówno skomplikowanych wad uzębienia, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest w szczególności polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

To małe albo znaczne przerwy między pojedynczymi zębami. Wada pojawia się, podczas gdy szczęka jest zbyt duża w porównaniu do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a wtedy wybrane zęby dolne nachodzą zęby na górze. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ocierają się o siebie, powodując znaczne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt głębokim nachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów lub ból w szczęce. Kiedy wada nie jest leczona u ortodonty, może dojść do całkowitego starcia zębów dolnych i ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną - to zachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych do przodu. Przeważnie jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która jest wysunięta mocno do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę wadę odznacza szczęka, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w szczęce na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.Gabinet ortodontyczny

Przeźroczysty aparat na zęby

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS