Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-12-20 09:59:22
Cytuj
Zdrowe i białe zęby są pragnieniem każdego człowieka. Niestety wszelkie ubytki czy też braki, sprawiają, że traci się piękny uśmiech. Implanty zębowe są rozwiązaniem wielu problemów estetycznych, jak i funkcjonalnych. To specjalne wszczepy, które zastępują korzeń własnego zęba. Implanty dentystyczne wprowadza się chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, gdzie ulega osteointegracji z kością. Następnie możliwe jest zrobienie na nim korony, mostu albo pełnej rekonstrukcji zgryzu, w zależności od potrzeb pacjenta. W pewnych przypadkach ten zabieg nie jest polecany. Przeszczep implantu wiąże się z pewnymi, względnymi, bezwzględnymi, miejscowymi czy ogólnymi przeciwwskazaniami. Czytaj dalej: <url>https://glos24.pl/temat-implanty-zebow-przeciwwskazania</url>
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:36:23
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego oznakami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie mroźnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Stomatolog Toruń
Dentysta Toruń
www.dentysta-bydgoszcz.pl
Stomatolog Toruń
Dentysta ToruńUsunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ze względu na to, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy jest ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich warunkach utracono zęby, warto zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego. Jest to niezbędne dla poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie poprawności w żuchwie i jest w pełni przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo ozwiercielda ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w pozostałe zęby. Ponadto implantem zębowym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu implantacji.

Przebieg zabiegu szczepienia implantu.

W pierwszej fazie odbywają się dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest wszczepiany do kości i porcelanowej nakładki lub innego materiału, który odzwierciedla kształtem i kolorem ząb naturalny.

Umów się na wizytę już teraz w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co upraszcza walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Ponadto chirurg stomatolog przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, żeby w trakcie uśmiechania się widoczne były zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi szczegółowo sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się rozwój choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest użycie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia rozwinięcia choroby i połączenia korzeni oraz utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin należy wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych i poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle występuje u dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na te wszystkie czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te problemy są wychwytywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, ze względu na to kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zraża dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i łatwy. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

www.dentystatorun.pl
licówki toruń
Ortodonta
Gabinet stomatologiczny Toruń
Dentysta ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samoistnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować problemami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia pozwala nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. Potem odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następną fazą jest zwichnięcie zęba tak, żeby zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Stomatolog Grudziądz
Protetyka Inowrocław
Stomatolog Ostrowiec
Gabinet stomatologiczny Zakopane
Dentysta
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 01:05:44
CytujInvisalign - niewidoczny aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny Invisalign to innowacyjna technologia leczenia wad zgryzu. Przezroczyste nakładki trafiły do Polski Ze Stanów Zjednoczonych i aktualnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidoczny aparat Invisalign to wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia tradycyjnym aparatem na zęby.

Ortodonta Toruń
Co to jest właściwie Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę zgryzu przy użyciu silikonowych nakładek, czyli alignerów, które stworzone są ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie i większą elastyczność. Nakładki Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Ważnym jest, by aparat nosić na zębach 22 godziny na dobę. Na uwagę zasługuje też fakt, że sama korekcja aparatem Invisalign trwa szybciej niż w wypadku tradycyjnych aparatów .
Niewidoczny aparat na zęby - jak on działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat na zęby Invisalign leczy wady uzębienia przez specjalny nacisk na konkretne zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Niewidoczne nakładki ortodontyczne - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki proces noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada uzębienia pacjenta zostanie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia zaczyna się od diagnostyki w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza wstępne badania . Następnie wykonuje zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. Na wizycie diagnostycznej pacjent otrzymuje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu leczenia aparatem zębowym Invisalign.

Na podstawie utworzonego modelu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw silikonowych nakładek na zęby, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta planuje również długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Konsultacje w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, dlatego też są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. W trakcie trwania takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w korekcji i wręczy pacjentowi kolejne nakładki na zęby.
Jakie są korzyści z leczenia aparatem na zęby Invisalign?

Niewątpliwie największą korzyścią leczenia Invisalign jest niewidoczność samych nakładek ortodontycznych. Nakładki noszone na zębach w ciągu dnia są właściwie wcale niewidoczne dla otoczenia. Co więcej nakładki można zdjąć przed każdym posiłkiem, jak i także na przykład przed istotnym wydarzeniem.

Czas trwania leczenia jest znacząco krótszy niż leczenie zwykłym aparatem ortodontycznym. Jeśli wada zgryzu jest niewielka, korekcja może trwać jedynie kilka miesięcy.

Aparat zębowy Invisalign to też wyjątkowa wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki zostały zaprojektowane ze specjalistycznego materiału termokurczliwego, a więc nie zawierają metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć albo zranień jest minimalne.

Przez łatwość w zdejmowaniu, nakładki na zęby Invisalign bez trudu można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym działaniem podczas czyszczenia nakładki jest użycie własnej szczoteczki do zębów. Nakładki ortodontyczne Invisalign powinno się czyścić po każdym posiłku. Co ważniejsze, pacjent nie potrzebuje zmieniać własnych nawyków higienizacji jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładkę ortodontyczną przez myciem zębów.

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy w trakcie mówienia. Takie problemy mogą wystąpić w początkowych dniach po rozpoczęciu noszenia.

Ortodonta

Aparat ortodontyczny
Jakie wady leczy się przy pomocy nakładek Invisalign?

Leczenie niewidocznymi nakładkami na zęby Invisalign jest efektywna w wypadku zarówno skomplikowanych wad uzębienia, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

Są to małe lub duże przerwy między pojedynczymi zębami. Wada pojawia się, podczas gdy szczęka jest za duża w stosunku do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne nachodzą zęby górne. Taka wada powoduje, że zęby ocierają się o siebie, powodując znaczne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym nachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Skutkiem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów albo ból w szczęce. Kiedy wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić całkowitego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną - to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych do przodu. Powszechnie jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która wysuwa się za bardzo do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę wadę charakteryzuje żuchwa, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w szczęce na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.www.ortodontatorun.pl

Orthocaps

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS