Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-08-23 10:55:57
Cytuj
Jaki jest cel pierwszej wizyty dziecka u ortodonty? Dziecko zostanie poddane ogólnej ocenie klinicznej jamy ustnej i zębów. W tym czasie ortodonta wykona zdjęcia i prześwietlenia zębów i jamy ustnej. Na tej podstawie ortodonta zaproponuje diagnozę. Określi i wyjaśni wszelkie możliwe do przewidzenia problemy ortodontyczne w przyszłości. Jeżeli Twoje dziecko wymaga leczenia ortodontycznego, konieczne będzie pobranie wycisków zębów. Czytaj dalej: https://naspokojnejfali.pl/co-robi-ortodonta-na-pierwszej-wizycie/
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:28:05
Cytuj
Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie zimnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

www.dentysta-torun.com
Gabinet stomatologiczny Toruń
Implanty Bydgoszcz
Dentysta Toruń
Implanty ToruńUsunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet gdy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, z jakiego powodu utracono zęby, dobrze jest zastanowić się nad wszczepieniem implantu zębowego. Jest to niezbędne dla prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie prawidłowości w jamie ustnej i jest w pełni przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko dobrze ozwiercielda ząb, ale też wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w pozostałe zęby. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zaledwie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak przebiega zabieg szczepienia implantu.

Jako pierwsze przeprowadzane są dokładne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, dlatego że każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby właściwie wybrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest mocowany do kości i porcelanowej nakładki lub innego tworzywa, które odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Czasami bywa to konieczne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, by uprościć zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to skomplikowana czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatologiczny udziela wszelkich wskazówek dotyczących troski o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto chirurg stomatolog przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby w trakcie uśmiechania się widoczne były perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, żeby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły żeby je rozdzielić. Bywa tez tak, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i scalenia korzeni oraz utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, otrzymuje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle występuje u dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zwykle te wady są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeżeli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zniechęca dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Implanty Toruń
korona na implantach
www.ortodontatorun.pl
Ortodonta Toruń
Stomatolog ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Tak samo nie powinno się usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia daje nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na uratowanie zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w szczególnych przypadkach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bezboleśnie. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, żeby zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka różnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Stomatolog Wałbrzych
Dentysta grudziądz
Protetyka Inowrocław
Dentysta ostrowiec
Dentysta Zakopane
Licówki
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 01:36:10
Cytuj

Invisalign - niewidoczne nakładki na zęby

Aparat na zęby Invisalign to nowoczesna technologia leczenia wad zgryzu. Przezroczyste nakładki dotarły do Polski Ze Stanów Zjednoczonych i obecnie są w ofercie wielu gabinetów ortodontycznych w Toruniu. Niewidoczny aparat Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć leczenia zwykłym aparatem na zęby.

www.ortodontatorun.pl
Co to jest Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę zębów z pomocą niewidzialnych nakładek, czyli alignerów, które stworzone są ze specjalistycznego materiału . Przeciwnie do klasycznych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest mocowany na stałe. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie oraz zapewnia większą elastyczność. Nakładki Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Istotnym jest, by nakładki nosić na zębach 22 godziny na dzień. Na uwagę zasługuje również fakt, że samo leczenie nakładkami na zęby Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.
Przezroczysty aparat na zęby - jak on działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat ortodontyczny Invisalign leczy wady uzębienia przez specyficzny nacisk na wybrane zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Silikonowe nakładki na zęby - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, kiedy wada uzębienia pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Przebieg leczenia rozpoczyna się od wizyty w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Następnie pobiera zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent dostaje również komputerowy model uzębienia, który pozwala dostrzec efekt procesu korekcji aparatem na zęby Invisalign.

Na podstawie utworzonego modelu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw niewidzialnych nakładek na zęby, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta wyznacza także czas trwania leczenia uzębienia pacjenta.

Konsultacje w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, więc są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem zębowym. Podczas takiej wizyty ortodonta sprawdzi postępy w korekcji i wyda pacjentowi następne nakładki zębowe.
Jakie są zalety wynikające z korekcji aparatem zębowym Invisalign?

Bez wątpienia największą korzyścią leczenia Invisalign jest niewidoczność samych nakładek ortodontycznych. Nakładki trzymane na zębach w ciągu dnia są właściwie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo nakładki można zdjąć przed każdym posiłkiem, jak i również na przykład przed jakimś istotnym wydarzeniem.

Czas leczenia jest o wiele krótszy niż leczenie zwykłym aparatem ortodontycznym. Jeśli wada zgryzu jest znikoma, proces korekcji może trwać tylko kilka miesięcy.

Nakładki ortodontyczne Invisalign to także wyjątkowa wygoda i komfort noszenia. Alignery zostały stworzone ze specjalnego materiału termokurczliwego, dlatego są pozbawione metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć lub zranień jest minimalne.

Poprzez łatwość w zdejmowaniu, nakładki ortodontyczne Invisalign bez trudu można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym działaniem podczas czyszczenia aparatu jest używanie własnej szczoteczki do zębów. Nakładki Invisalign powinno się myć po każdym posiłku. Co więcej, pacjent nie potrzebuje modyfikować swoich nawyków czyszczenia jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładkę przez myciem zębów.

Noszenie aparatu ortodontycznego na zębach nie powoduje, że pacjent ma trudności w trakcie mówienia. Takie komplikacje mogą pojawić się w pierwszych dniach po rozpoczęciu korekcji.

Porady ortodontyczne

Aparat ortodontyczny
Jakie wady koryguje się z pomocą nakładek na zęby Invisalign?

Leczenie niewidzialnymi nakładkami zębowymi Invisalign daje efekty w wypadku zarówno dużych wad zgryzu, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane osobom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

Są to małe lub większe przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami. Wada występuje, kiedy szczęka jest za duża w porównaniu do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, podczas gdy pacjent zamyka usta, a wtedy wybrane zęby dolne nachodzą zęby górne. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, co powoduje znaczne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt głębokim pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów albo ból w szczęce. Kiedy wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może dojść do całkowitego starcia zębów na dole oraz ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną - to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wysunięcie zębów dolnych do przodu. Z reguły jest to problem samej żuchwy, a więc dolnej szczęki, która wystaje mocno do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje szczęka, która nie mieści wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w szczęce na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.Gabinet ortodontyczny

Aparat ortodontyczny

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS