Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-08-20 13:06:12
Cytuj
Każdy z nas chce się cieszyć zdrowiem i unikać dolegliwości czy chorób. Szczególnie zależy nam na naszych dzieciach, dlatego troszczymy się o ich pomyślność i jesteśmy wyczuleni na ewentualne nieprawidłowości. Jeśli Twoje dziecko ma już pełne uzębienie, z pewnością od czasu do czasu zwracasz uwagę na jego stan i starasz się zawsze przypominać mu o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Czytaj dalej: https://www.jsf.edu.pl/ortodonta-kiedy-z-dzieckiem/
Dentysta
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:24:03
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie zimnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Stomatolog Toruń
Implanty Toruń
Dentysta Bydgoszcz
Stomatolog Toruń
www.dentysta-torun.plUsunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, kiedy istnieje ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym czasie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez względu na to, z jakiego powodu utracono zęby, dobrze jest zastanowić się nad wszczepieniem implantu zęba. Jest to niezbędne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant wiernie odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie prawidłowości w jamie ustnej i jest całkowicie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko dobrze odwzorowuje ząb, ale także wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można zastąpić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Przebieg zabiegu implantacji.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda jama ustna ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio wybrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i kończy się w ciągu 30 minut. Implant składa się z dwóch części: korzenia z tytanu, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego materiału, który przypomina kształtem i kolorem ząb naturalny.

Umów się na wizytę już dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia znacznej części korony zęba, co upraszcza walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z wspaniałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. zła higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, aby w trakcie uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Na szczęście jest na to jeden sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny usuwa zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest użycie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i scalenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, ponieważ znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu oraz groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg najczęściej dotyczy dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być trudności z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na te wszystkie czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te dolegliwości są zauważane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, dlatego wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można zrealizować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Ortodonta Toruń
korona na implantach
Ortodonta Toruń
Implanty Toruń
Implanty ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który oceni, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia pozwala nam liczne sposoby leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bezboleśnie. Później zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, żeby zerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka różnych części, aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Dentysta Wałbrzych
Implanty Grudziądz
Implanty Inowrocław
Dentysta ostrowiec
Implanty zakopane
www.dentysta-bilski.pl
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 01:27:47
CytujInvisalign - niewidoczny aparat na zęby

Aparat ortodontyczny Invisalign to innowacyjna technologia korekcji wad zgryzu. Niewidzialne nakładki przywędrowały do Polski Z Ameryki i od dawna są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidzialne nakładki Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy wolą uniknąć leczenia tradycyjnym aparatem zębowym.

Gabinet ortodontyczny
Czym jest Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę zgryzu z pomocą przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które tworzy się ze specjalnego materiału termokurczliwego. Odwrotnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest mocowany na stałe. Pozwala to na większy komfort noszenia oraz większą elastyczność. Nakładki Invisalign można wyjąć przed jedzeniem. Ważne jest, by aparat nosić na zębach 22 godziny na dzień. Co więcej, sama korekcja nakładkami Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .
Silikonowy aparat zębowy - jak to działa oraz jak wygląda przebieg leczenia?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wady zębów poprzez odpowiedni nacisk na konkretne zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Przezroczyste nakładki zębowe - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki proces noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada zgryzu pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia zaczyna się od diagnostyki w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta i przeprowadza podstawowe badania . Następnie pobiera zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. W trakcie wizyty diagnostycznej pacjent otrzymuje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu korekcji aparatem ortodontycznym Invisalign.

Na podstawie utworzonego modelu cyfrowego ortodonta wręcza pacjentowi zestaw niewidzialnych nakładek ortodontycznych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta wyznacza też długość trwania leczenia uzębienia pacjenta.

Kontrole w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia klasycznym aparatem ortodontycznym. Na takiej wizycie ortodonta sprawdzi postępy w korekcji i wyda pacjentowi następne nakładki ortodontyczne.
Jakie są zalety z korekcji aparatem na zęby Invisalign?

Niewątpliwie największą korzyścią leczenia Invisalign jest niewidoczność samych nakładek zębowych. Nakładki trzymane na zębach są praktycznie wcale niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed każdym posiłkiem, jak i także na przykład przed istotnym spotkaniem.

Czas korekcji jest o wiele krótszy niż leczenie klasycznym aparatem na zęby. Gdy wada uśmiechu jest niewielka, leczenie może trwać jedynie kilka miesięcy.

Nakładki na zęby Invisalign to również prawdziwa wygoda i komfort noszenia. Nakładki zostały zaprojektowane ze specjalnego materiału termokurczliwego, dlatego są pozbawione metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć albo zranień jest znikome.

Poprzez łatwość w zdejmowaniu, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać w czystości. Najlepszym sposobem podczas czyszczenia aparatu jest używanie własnej szczoteczki . Nakładki Invisalign powinno się myć po każdym posiłku. Co ważniejsze, pacjent nie potrzebuje zmieniać własnych nawyków czyszczenia jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładkę ortodontyczną przez szczotkowaniem zębów.

Noszenie aparatu na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy podczas mówienia. Takie problemy mogą wystąpić w początkowych dniach od rozpoczęcia noszenia.

Leczenie ortodontyczne

Ortodonta
Jakie wady koryguje się przy pomocy nakładek Invisalign?

Korekcja przezroczystymi nakładkami zębowymi Invisalign sprawdza się w przypadku zarówno poważnych wad zgryzu, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane osobom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

Są to małe albo znaczne przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami. Wada występuje, podczas kiedy szczęka jest zbyt duża w stosunku do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne zakrywają zęby górne. Taka wada sprawia, że zęby ścierają się ze sobą, powodując wyraźne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt głębokim zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Efektem są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeśli wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić kompletnego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna - to pokrywanie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych do przodu. Z reguły jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która wysuwa się mocno do przodu.
Stłoczenie zębów

Tę wadę charakteryzuje żuchwa, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.www.ortodontatorun.pl

Orthocaps

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS