Forum

Autor
Wiadomość
Gość
Dodano: 2021-08-20 12:13:17
Cytuj
Wiele osób zastanawia się na tym, w jaki sposób zostać ortodontą. Nie każdy ma świadomość tego, czy konieczne jest ukończenie studiów, czy też wystarczą jakieś specjalne kursy. Okazuje się jednak, że droga do tego, aby zostać ortodontą do łatwych nie należy. Nie sposób nie zauważyć, że praca ortodonty również do łatwych nie należy. Konieczne jest również stałe poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że pacjentów nam nie zabraknie. Czytaj dalej: https://www.lsb.edu.pl/ortodonta-jak-zostac/
Stomatolog
Gość
Dodano: 2022-01-12 14:17:16
Cytuj


Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo gdy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał wypełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Stomatolog Toruń
Gabinet stomatologiczny Toruń
Implanty Bydgoszcz
Ortodonta Toruń
Ortodonta ToruńUsunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy istnieje podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu utracono zęby, warto zastanowić się nad wszczepieniem implantu zębowego. Jest to potrzebne do przywrócenia prawidłowego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku ona po prostu zanika. Implant stomatologiczny doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie prawidłowości w jamie ustnej i jest całkowicie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale również wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem zębowym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zaledwie niedługo po zabiegu implantacji.

Jak wygląda zabieg szczepienia implantu.

W pierwszej fazie przeprowadzane są dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, dlatego że każda żuchwa ma swoje własne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby właściwie wybrać implant , z tego powodu, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym i kończy się w ciągu 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest mocowany do kości i porcelanowej nakładki albo innego tworzywa, które odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Zarejestruj się już dziś w Esthetic dental Clinic <a href="http://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/implantologia-implanty-stomatologiczne-torun/">Implanty Toruń</a>Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, by ułatwić walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zwykle decydują się na ten zabieg, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Ponadto lekarz przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z idealnym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, ale nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby podczas uśmiechania się widoczne były zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dokładnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły żeby je rozdzielić. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem postępu choroby i scalenia korzeni oraz utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych i groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumierania. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zwykle występuje u dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami pojawia się też nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te wady są wyłapywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, dlatego wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Implanty Toruń
licówki toruń
www.ortodontatorun.pl
Stomatolog Toruń
Dentysta ToruńUsunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia pozwala nam liczne sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostatecznym sposobem na uratowanie pozostałych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt gęsto. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. Później zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, by ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Umów się na wizytę:

Stomatolog Wałbrzych
Dentysta grudziądz
Protetyka Inowrocław
Dentysta ostrowiec
Dentysta Zakopane
Protetyka
Invisalign
Gość
Dodano: 2022-01-13 01:42:12
Cytuj

Invisalign - niewidoczny aparat ortodontyczny

Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia korekcji wad zgryzu. Niewidzialne nakładki dotarły do Polski Z Ameryki i aktualnie są w ofercie wielu gabinetów ortodontycznych w Toruniu. Niewidoczny aparat na zęby Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia zwykłym aparatem na zęby.

www.ortodontatorun.pl
Czym jest Invisalign?

Aparat na zęby Invisalign koryguje wadę zębów przy pomocy przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które stworzone są ze specjalnego materiału termokurczliwego. Odwrotnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, aparat Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na większy komfort noszenia oraz większą elastyczność. Aparat Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Ważnym jest, aby nakładki były noszone na zębach 22 godziny dziennie. Na uwagę zasługuje również fakt, że sama korekcja nakładkami zębowymi Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.
Przezroczysty aparat zębowy - jak on działa i jak wygląda przebieg całego leczenia?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wady zgryzu przez specyficzny nacisk na konkretne zęby. Noszony przed konkretną ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie zaczynają się przemieszczać. Niewidzialne nakładki ortodontyczne - alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny postęp noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada uzębienia pacjenta zostanie całkowicie skorygowana.

Przebieg leczenia zaczyna się od konsultacji w gabinecie ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza podstawowe badania . Następnie pobiera zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent dostaje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala dostrzec efekt procesu korekcji aparatem na zęby Invisalign.

Na podstawie utworzonego skanu cyfrowego lekarz ortodonta wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek zębowych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta planuje także czas trwania korekcji zgryzu pacjenta.

Kontrole w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, a więc są dużo rzadsze niż w wypadku leczenia klasycznym aparatem ortodontycznym. Na takiej wizycie ortodonta zaobserwuje postępy w leczeniu i wyda pacjentowi kolejne nakładki na zęby.
Jakie są zalety z leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign?

Niewątpliwie największą korzyścią wyboru Invisalign jest przezroczystość samych nakładek zębowych. Nakładki noszone na zębach są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed każdym posiłkiem, a także na przykład przed jakimś istotnym wydarzeniem.

Czas trwania leczenia jest znacznie krótszy niż leczenie tradycyjnym aparatem na zęby. Gdy wada zgryzu jest minimalna, korekcja może trwać jedynie kilka miesięcy.

Nakładki ortodontyczne Invisalign to również wyjątkowa wygoda i komfort w noszeniu. Alignery są wykonane ze specjalistycznego materiału termokurczliwego, dlatego też są pozbawione metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć albo zranień jest znikome.

Przez łatwość w zdejmowaniu, nakładki zębowe Invisalign bez wysiłku można utrzymać w czystości. Najlepszym sposobem podczas czyszczenia aparatu jest używanie szczoteczki do zębów. Aparat ortodontyczny Invisalign należy czyścić po każdym posiłku. Dodatkowo pacjent nie potrzebuje zmieniać własnych nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy zdjąć nakładkę ortodontyczną przez myciem zębów.

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie sprawia, że pacjent ma trudności podczas mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w początkowych dniach od rozpoczęcia leczenia.

Ortodonta

Aparat ortodontyczny
Jakie wady leczy się za pomocą nakładek Invisalign?

Leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi Invisalign daje efekt w wypadku zarówno poważnych wad uzębienia, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest zwłaszcza polecane osobom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.
Przerwy między zębami

Są to małe lub duże przerwy pomiędzy pojedynczymi zębami. Wada występuje, podczas gdy szczęka jest za duża w porównaniu do zębów.
Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne pokrywają zęby górne. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, co powoduje wyraźne uszkodzenia.
Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Kiedy wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić całkowitego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.
Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna - to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych do przodu. Przeważnie jest to problem samej żuchwy, a więc dolnej szczęki, która wystaje za bardzo w przód.
Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje szczęka, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.Ortodonta

Aparat ortodontyczny

Drukuj      Poleć znajomemu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego
tel. 22 461 63 04, 22 461 63 05 | fax. 22 461 62 64
Powered by: Edito CMS